Metin Tour Logo
Polska komórka+48 508 736 461tel, sms, Viber, WhatsApp
Turecka komórka+90 531 707 9444tel, sms, Viber, WhatsApp
Polska infolinia22 292 42 19 codz. 9-21opłata jak za połączenie lokalne w Polsce

Bezpieczeństwo w Turcji 2020

Nasze Polskie Biuro Podróży w Turcji, organizujące wycieczki fakultatywne z wielu popularnych kurortów takich jak Alanya, Side, Bodrum, Marmaris, Kusadasi, Fethiye, Kemer, Belek, czy Antalya, chce przedstawić aktualną sytuację, tym samym stwierdzić czy w Turcji jest bezpiecznie.

Czy w Turcji jest bezpiecznie?

Na chwilę obecną wszystkie kurorty turystyczne w Turcji są kwalifikowane jako miejsca bezpieczne i nie uzyskujemy żadnych sygnałów świadczących o tym, że może na terenie Turcji występować niebezpieczeństwo w stosunku do turystów. W związku z powyższym wszelkie przygotowania do sezonu turystycznego przebiegają bez żadnych zakłóceń. Podobnie sytuacja wygląda jeśli chodzi o hotele w Turcji, które również przygotowują się do nowego sezonu i będą w pełni gotowe na przyjazd wszystkich turystów chcących spędzić wakacje w Turcji. Turyści przyjeżdżają obecnie również zimą a więc sezon turystyczny trwa tutaj cały rok. Turcja to kraj gdzie chetnie przyjeżdżają całe rodziny z dziećmi. Szczególnie dlatego iż jest tu świetna baza hotelowa a także właśnie ze względów bezpieczeństwa. W żadnym z krajów środkowej Azji czy arabskich nie jest tak spokojnie i bezpiecznie jak w Turcji. Sami Turcy są przyjaźni i chetnie dzielą się informacjami na temat plusów i minusów swojego kraju. Uwielbiają dzieci, więc nie zdziwcie się jak będą zaczepiać i uśmiechać się do waszych jasnowłosych i niebieskookich pociech. 

Jak Turcy widzą i traktują Polaków?

Turcja to bardzo przyjazny kraj dla turystów z Europy. Turcy sa bardzo otwartymi ludźmi, pomocnymi i zawsze uśmiechniętymi. To sprawia że turyści chętnie wracają na kolejne wakacje do Turcji. Również pracownicy sezonowi z Polski zatrudniani w turystyce zostają tu na stałe i zakładają rodziny. Obecnie w Alanyi funkcjonuje Stowarzyszenie Polonijne które zrzesza ponad 50 osób na stałe zameldowanych w Alanyi. To świadczy tylko na plus o tym że Turcja dla Polaków to wygodny kraj do życia. Poza tym historia obu krajów zarówno Polski jak i Turcji to bardzo dobre stosunki dyplomatyczne. Przedstawiciele Polski są mile widziani i z szacunkiem przyjmowani przez władze tureckie. A słowo Polonia (po turecku Polska) sprawia uśmiech na twarzach rozmówców i przypomina największe postacie w historii naszego kraju jak papieża Jana Pawła II czy Lecha Wałęsę. Polacy uważani są przez Turków za bardzo kulturalny i wykształcony naród. Zdecydowanie Turcy wolą obsługiwać nas Polaków w hotelach czy sklepach niż Rosjan, którzy są głośni i butni. Uchodzimy za ludzi ciepłych, otwartych, zawsze gotowych na dobrą zabawę, ale też potrafiących się zachować odpowiednio w różnych sytuacjach. Polacy są więc chętnie przyjmowani do hoteli jako goście wakacyjni. I vice versa- Polacy odwzajemniają tę sympatię i równie chętnie spędzają swoje wakacje w Turcji. Najchętniej w Alanyi, Side, Bodrum, Kemer i Kusadasi.

MSZ a sytuacja w Turcji 2020

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Polsce, w związku z wydarzeniami ostatnich miesięcy w Syrii, ostrzega przed wyjazdami do Turcji. Jednak jako jedyne tereny niebezpieczne wskazuje te części kraju, które położone są bezpośrednio przy granicy z Syrią, a także w południowo-wschodniej części Turcji, czyli w ogóle nie związane z kurortami czy turystyką zorganizowaną, gdzie nie są i nie będą organizowane wycieczki fakultatywne oraz wyjazdy wakacyjne touroperatorów. Dla wszystkich kurortów, gdzie organizowane są nasze wycieczki fakultatywne, obecnie obowiązuje takie samo ostrzeżenie przed podróżą jak do innych krajów europejskich. Należy również pamiętać, że wizy do Turcji nadal obowiązują każdego przyjezdnego.

Polityka bezpieczeństwa w Turcji i media

Turystyka w Turcji to bardzo ważna gałąź dochodu narodowego. Dlatego Turcja przykłada największych starań aby w kurortach nadmorskich było bezpiecznie. Patrole policji cywilnej zabezpieczają hotele i ośrodki wypoczynku. Bezpieczeństwo w Turcji to sprawa priorytetowa rządu Erdogana. Tak naprawdę konflikty wewnętrzne z Kurdami to historia ciągnąca się już od lat 60' więc to nie nowość, jedynie teraz bardzo piętnowana i wyolbrzymiana kwestia przez media. Poza tym Kurdowie to główni pracownicy w hotelarstwie i gastronomii, a swoi chronią swoich.

Bezpieczeństwo w kurortach Turcji: Alanya, Bodrum, Side, Marmaris, Didim, Kemer, Kusadasi, Antalya, Stambuł 2020

Dla nas zwykłych mieszkańców sytuacja nie uległa zmianie. A konflikty przygraniczne odległe o 700km-1200km w zależności od kurortu w linii prostej nie wpływają na nasze bezpieczeństwo w żaden sposób. Mamy tu swoje rodziny, normalnie żyjemy i funkcjonujemy. Zarówno w Alanyi, Side, Bodrum i innych mniejszych kurortach bezpieczeństwo jest stabilne. Można spokojnie plażować, robić zakupy na bazarach czy wybierać się za miasto na wycieczki fakultatywne po Turcji. Oczywiście metropolie jak Stambuł czy Ankara mogą być ryzykowne jak każda duża europejska stolica. Większe zagrożenie stanowić mogą nie sami Turcy ale obcokrajowcy - czyli inni turyści - których nie znamy. Każdy bowiem kto przebywa na wakacjach jest zrelaksowany i odprężony, jak i pozwala sobie na więcej niż u siebie w kraju, bo nikt go nie zna. Bardziej więc przestrzegamy przed dziwnym zachowaniem przyjezdnych turystów niż samych lokalnych mieszkańców.

Natomiast ta zasada nie dotyczy wyłącznie sytuacji w Turcji ale w każdym innym kraju do którego wyjeżdżamy na wakacje. W każdym kurorcie turystycznym również funkcjonują posterunki żandarmerii oraz policji miejskiej, które w przeważającej części są odpowiedzialne za bezpieczeństwo w miejscowościach turystycznych. Takie posterunki żandarmerii często znajdują się na wjazdach do miast. Autokary są wybiórczo zatrzymywane do kontroli paszportowej przez co wjeżdżający do miast mogą czuć się bezpieczniej. 

Koronawirus w Turcji

Czy koronawirus zagraża Turcji? Czy koronawirus wpływa na bezpieczeństwo w Turcji? O aktualnej sytuacji związanej z koronawirusem informujemy każdego dnia w aktualizowanym przez nas artykule pod tym linkiem koronawirus-w-turcji relacja. A o aktualnej sytuacji w poszczególnych regionach możesz poczytać tutaj - bezpieczne regiony w Turcji.

Jednocześnie informujemy, że Minister Turystyki i Kultury zaproponował nowe zmiany w branży turystycznej. Dowiedz się więcej o wprowadzeniu certyfikacji obiektów turystycznych.

Rezerwacja wycieczek fakultatywnych w Turcji

W nawiązaniu do bieżącej sytuacji w Turcji oraz zwiększonej liczby zapytań dotyczących kwestii bezpieczeństwa przedstawiamy nasze stanowisko w tej sprawie. Sprzedaż wyjazdów wakacyjnych przez touroperatorów jak i naszych wycieczek fakultatywnych przebiega bez zmian w stosunku do zeszłego roku. Żadne loty, czy też wycieczki lokalne nie zostały odwołane ze względów bezpieczeństwa. Informujemy również, iż we wszystkich kurortach turystycznych w Turcji w przeciągu ostatnich kilku lat nie doszło do żadnego zamachu terrorystycznego. 

My również będąc na miejscu w Turcji możemy potwierdzić, że bezpieczeństwo w Turcji 2020, na ten moment w kurortach turystycznych w stosunku do zeszłego sezonu nie uległo zmianie i nadal jest spokojnie i w naszym odczuciu bezpiecznie. Nie zaobserwowaliśmy żadnych wzmożonych działań policji ani wojska, gdyż na ten moment nie jest to konieczne. Z tego też tytułu wszelkie wydarzenia kulturalne, koncerty odbywają się bez zmian, a wakacje w Turcji 2020 które planowaliście w Turcji są nadal dobrym pomysłem, dlatego zapraszamy do rezerwacji wycieczek lokalnych.