Koronawirus a wakacje w Turcji 2020

Minister Turystyki i Kultury Turcji Mehmet Ersoy powiedział, że Turcja jako jedna z pierwszych na świecie przywróci turystykę międzynarodową po zniesieniu ograniczeń z powodu koronawirusa. Będzie jednak ona funkcjonować na nieco zmienionych zasadach.

Nowe zmiany w branży turystycznej w Turcji wobec koronawirusa

turcja efezMinisterstwo kraju wprowadzi certyfikację obiektów turystycznych w zakresie bezpieczeństwa od COVID-19 i zgodności ze standardami higieny. Nie wprowadza się jakichkolwiek "świadectw zdrowia" dla turystów. Certyfikacja hoteli będzie dobrowolna, ale bez certyfikatu hotel nie będzie mógł obsługiwać zagranicznych turystów. Certyfikacja obejmie wszystkie aspekty procesu turystycznego: przylot, transport, zakwaterowanie i wypoczynek turystów. W związku z tym certyfikaty obejmą m.in.:
• linie lotnicze,
• transport,
• hotele,
• muzea,
• restauracje,
• a także pracujący w nich personel.

Hotele będą musiały gwarantować dystans społeczny, przeprowadzać regularną sterylizację, sprawdzać stan zdrowia personelu i zapewniać swoim gościom i pracownikom środki ochrony osobistej, a także przeprowadzać odpowiednie szkolenia o pandemii wśród pracowników.

Jak podkreślił minister, certyfikacja będzie preprowadzana do momentu powrotu lotów międzynarodowych. Oczekuje się, że obiekty turystyczne i firmy przyjmujące otrzymają certyfikaty do końca maja. Minister jest przekonany, że system certyfikacji, który zostanie opracowany w Turcji, stanie się przykładem dla całego świata. Aby inicjatywa Turcji została uznana na arenie międzynarodowej, zagraniczne firmy i uznani eksperci w dziedzinie zdrowia będą zaangażowani w certyfikację obiektów turystycznych. Ministerstwo zacznie wydawać certyfikaty "Coronavirus Free" przedsiębiorstwom z branży turystycznej, w których nie wykryto kontaktu z wirusem, i które spełniają normy bezpieczeństwa i higieny. Jak podkreślił minister, wprowadzany system certyfikacji nie jest "planem wyjścia z koronawirusa", lecz "priorytetem konsumenckim", za którym pójdzie teraz Turcja.

Przywrócenie międzynarodowego ruchu lotniczego będzie stopniowe. Początkowo ruch turystyczny będzie opierał się na lotach krajowych. Według jego prognoz sytuacja z koronawirusem ustabilizuje się do drugiego tygodnia maja, co pozwoli uruchomić komunikację i kurorty - ale dla lokalnych.

Antalya – przygotowania do certyfikacji obiektów " Coronavirus free"

Władze ściśle monitorują sytuację na obszarach turystycznych, w tym w Antalyi. Według ministra normalizacja już się tam rozpoczęła, liczba nowych zakażeń jest bardzo niska, a ogólne wskaźniki poprawiają się z każdym dniem. Antalya rozpocznie certyfikację za dwa tygodnie. Następnie przejdziemy do następnego kroku. Zaczniemy stopniowo akceptować loty międzynarodowe, zgodnie z naszymi umowami z krajami. Opublikujemy wszystkie obiekty, które przeszły certyfikację na stronie naszego ministerstwa i upewnimy się, że organizatorzy wycieczek i linie lotnicze wysyłające do nas turystów również zamieszczają te informacje na swoich stronach internetowych.

Jakie kraje i kiedy wrócą do Turcji na wakacje w 2020?

Według Mehmeta Ersoya przybycie zagranicznych turystów rozpocznie się nie wcześniej niż w pierwszym tygodniu czerwca, a Rosjanie nie będą pierwsi w tym procesie. Według ministra przywrócenie zagranicznych przepływów rozpocznie się na rynkach azjatyckich, potem nadejdą kolej Niemiec i Austrii, gdzie sytuacja z koronawirusem szybko się poprawia. Dalej w Turcji oczekuje się gości z krajów Europy Środkowej, m.in. Polski i niektórych krajów Europy Północnej, w których obserwuje się również pozytywną dynamikę. Niepewność utrzymuje się w Rosji i Wielkiej Brytanii, mogą przybyć dopiero pod koniec lipca.

Koronawirus zmieni koncepcję turystyki. Począwszy od 2021 r. goście będą koncentrować się na zdrowiu i higienie wybierając kierunki turystyczne. Turcja jest w pełni gotowa na takie zmiany a przygotowania i prace komisji już trwają.

 

"Zmienimy działanie hoteli i całej branży, aby pokonać ten strach"
powiedział minister Mehmet Ersoy.