Jak dotąd w Turcji na dzień 13/06/2021 mamy 5.325.253 przypadków zachorowań na koronawirusa na populację 80-milionowego kraju. To proporcjonalnie tyle samo co w 40-milionowej Polsce. Już ok.90% z nich wyzdrowiało.
Dzienna wykonywana liczba testów to nawet 300.000! Łącznie wykonano do tej pory ok.80 mln testów!
Od 15 stycznia 2021 w Turcji ruszyły masowe szczepienia przeciw Covid. Tylko w ciągu 2 pierwszych dni zaszczepiono ponad pół miliona ludzi.
Na dzień13/06/2021 w Turcji zaszczepionych zostało ok.33 mln osób.
Najnowsze obostrzenia obowiązujące od 29 kwietnia do 17 maja 2021 przeczytacie w tym wpisie.
O koronawirusie wiemy coraz więcej i każdemu krajowi z każdym dniem łatwiej jest się na taką sytuację przygotować. Informacje które podajemy są z pierwszej ręki jako że na co dzień mieszkamy i pracujemy w Turcji.
Na lotniskach w Turcji obsługa pracuje w maseczkach. Po wyjściu z samolotu na terenie lotniska jest kamera termowizyjna, która monitoruje temperaturę każdego pasażera który znajduje się na terenie terminala lotniczego. Jeśli temperatura ciała jest podwyższona to od razu ta osoba zostaje skierowana do lekarza. Wszyscy przyjezdni są zobowiązani do wypełnienia kart lokalizacyjnych, gdzie będą przebywać. Ponadto na terytorium Turcji nie są wpuszczane osoby, które były w ostatnim czasie 14 dni w Chinach, Korei Południowej, Włoszech, Iranie.
Turcja zamknęła granicę lądową z Iranem, gdzie odnotowano zachorowania. Wpuszcza przez nią tylko obywateli tureckich, powracających do kraju. Wybudowano szpitale polowe przy granicy z Iranem. Każdy, kto przekracza granicę, zostaje zbadany na obecność wirusa. W Turcji nie ma paniki w związku z koronawirusem w porównaniu do chaosu w Polsce. Rozmawia się o aspektach politycznych i gospodarczych związanych z sytuacją i jego wpływie na światową gospodarkę. Turcy więc bardzo rozsądnie i z zimną krwią podchodzą do sprawy.
Zamknięta pozostaje również granica z Grecją, mimo iż Unia Europejska ma otwarte granice dla Turcji.
Jakie środki zaradcze wprowadził rząd Turcji w związku z epidemią koronawirusa:
Do 15/06 zamknięte zostają granice z Unią Europejską, od 16/06 granice sa otwarte
Nadal jednak Grecja nie otworzyła dla Turcji swoich granic dlatego nie będą realizowane wycieczki na wyspy greckie.
Turcja nie zdecydowała się na załkowite otwarcie szkół. Do szkół stacjonarnie 2 razy w tygodniu wróciły tylko klasy pierwsze, ósme i dwunaste czyli egzaminacyjne. Dla pozostałych roczników zajęcia są przeprowadzane zdalnie przez internet na specjalnej platformie edukacyjnej EBA. Działa to sprawnie bo Turcja już od dawna poddała cyfryzacji szkolnictwo. Wszystkie wyniki egzaminów, zapisy do szkół są publikowane na profilu ucznia. Każdy ma osobny dostęp do tej platformy.
Podobnie z imprezami masowymi, są one przesunięte w czasie do momentu aż epidemia minie lub ograniczane ilościowo.
Dezynfekcja jest regularnie przeprowadzana w autobusach komunikacji miejskiej, przychodniach, restauracjach, supermarketach i miejscach turystycznych. Wszystko to po to aby nie rozprzestrzeniać zakażeń i działać profilaktycznie.
Dezynfekowane są również przystanki autobusowe, ławki w parkach
Do banków klienci wpuszczani są po 3 osoby.
Ograniczenie dotknęło tez tak lubianych przez Turków pikników na świeżym powietrzu. Od 22/03 miejsca piknikowe (parki ze stolikami) zostają zamknięte do odwołania. Obostrzenie zostało zniesione od czerwca.
Osoby po 65 roku życia mają zakaz wychodzenia z domu jako grupa o wysokim ryzyku zachorowań. Osobom samotnym żywność dostarcza służba miejska - oczywiście został uruchomiony telefon pod który można zgłaszać zapotrzebowanie. Do tej pomocy również zgłosili się wolontariusze, głównie młodzi i studenci. Od 10 czerwca to obostrzenie zostało zniesione.
Również dzieci i młodzież do 20 roku życia ma obecnie zakaz poruszania się w miejscach publicznych. Młodzież nie chodzi obecnie do szkół w związku z czym potencjalnie więcej jest ich na ulicach i często w grupkach co stanowwi również ryzyko zakażenia. Stąd taka decyzja rządu.Obostrzenie z dniem 10 czerwca zostało zniesione.
Przed wejściem do i po wyjściu ze sklepów zostały zamontowane środki do dezynfekcji rąk, działające na czujniki
Na bazarach ograniczono wystawianie produktów wyłącznie do żywności. Nie sprzedaje się już ubrań, pamiątek, torebek etc. Wszystkie produkty żywnościowe są pakowane uprzednio przez sprzedawców w reklamówki w różnych wagach:1,2, 3kg aby zapobiec dotykaniu warzyw i owoców przez kilka osób jednocześnie. Odległość jednego stoiska od drugiego ma być nie mniejsza jak 3 metry.
W sklepach należy zachować odległość od siebie i zachęca się do płatności bezgotówkowych. Płatności zbliżeniowe zostały powiększone w tym celu do 200lir.
Drzwi wejściowe i wyjściowe w sklepach, które nie są otwierane automatycznie, są otwarte na oścież aby nie trzeba było dotykać klamki.
Do sklepów i miejsc publicznych można wejść już tylko w maseczkach ochronnych.
przy wejściach do szpitali, przychodni czy klinik dentystycznych oprócz obowiązku nałożenia rękawiczek i maski jest również badana temperatura ciała
Meczety zostały zamknięte dla modlitw zbiorowych. Zachęca się do odmawiania modlitwy w domach a w piątek (dzień świąteczny dla muzułmanów) uroczystości modlitewne są transmitowane w publicznej telewizji. Od czerwca można uczestniczyć w modlitwach w meczecie z zachowaniem dystansu społecznego.
Od 4 kwietnia swoje granice profilaktycznie wprowadziło też 31 województw. Nie można wyjeżdżać ani wjeżdżać na teren sąsiednich województw. Wszystko po to aby zmniejszyć ryzyko zaka żeń. Od 5 maja ta sytuacja uległa zmianie. Jako pierwsze województwa swobode w przemieszczaniu się pomiędzy województwami otrzymały między innymi region Antalyi (do których należą miejscowości turystyczne jak Alanya, Side, Belek, Kemer), Mugla (do których należą miejscowości turystyczne jak Bodrum, Marmaris, Fethiye), a także Aydin (do niego należy Kusadasi oraz Didim). Ograniczenie zostało zniesione w czerwcu.
Scyfryzowana platforma pacjenta umożliwia skorzystanie z internetowego testu na koronawirusa. Po serii zadanych pytań system określa w jakiej grupie ryzyka jest osoba oraz czy symptomy klasyfikują do zgłoszenia się do lekarza.
Zaleca się właściwe odżywianie z uwzględnieniem przypraw uodparniających organizm jak imbir, czosnek, kurkuma, sumak, cebula, natka pietruszki aby w razie zachorowania przejść stan chorobowy możliwie łagodnie.
Rząd turecki rozdaje również obywatelom bezpłatne maseczki - należy zarejestrować się na cyfrowej platormie na swoje konto obywatela i tam złożyć zamówienie, które dostarczają listonosze. Na tydzień na osobę przysługuje 5 maseczek.
W maseczkach należy poruszać się w zatłoczonej przestrzeni publicznej oraz obiektach zamkniętych oraz autobusach komunikacji miejskiej.
W dniach 11-12/04 na czas weekendu Turcja ogłosiła kwarantannę domową dla wszystkich. Czynne były tylko szpitale, apteki oraz piekarnie.
W Stambule zostaną wybudowane 2 dodatkowe szpitale na 1000 osób by leczyć osoby zarażone, Budowa ma potrwać tylko 45 dni.
W szpitalu w Stambule po raz pierwszy zastosowano robota zamiast pielęgniarek który obsługuje pacjentów zakażonych podając im jedzenie czy leki. Jest sterowany przez aplikację. Kolejne roboty już powstają na zamówienie kolejnych szpitali. Ma to ograniczyć zachorowalność na wirusa wśród pracowników służby zdrowia.
W laboratoriach wyodrębniono plazmę krwi od ozdrowieńców z przeciwciałami które walczą z chorobą i już 6/04 zostały podane 600 osobom z intensywnej terapii.
codziennie wykonywanych jest ok.35-40 tys. szybkich testów! zakupionych w Chinach -aż 50mln sztuk (dla porównania w Polsce ok.4 tys. tylko na początku epidemii) z tego powodu statystycznie przybywało więcej osób chorych każdego dnia w Turcji niż w Polsce. Polskie statystyki niestety 4-5 krotnie wg specjalistów zaniżają wyniki z racji niewykonywania odpowiedniej liczby testów.
Tureckie szpitale leczą chorych na koronawirusa bezpłatnie.
Turcja jako kraj muzułmański jest znacznie mniej narażony na rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych ze względu na podwyższony poziom higieny. Otóż muzułmanie 5 razy w ciągu dnia myją się przed modlitwą, myjąc ręce aż do łokci, stopy, twarz. Dodatkowo Turcy od dziesiątek lat używają nagminnie wody kolońskiej (zwanej w Turcji po prostu kolonia) która zawiera 80% alkoholu. Nie jest to środek szczególny ale codzienność i w każdym domu, restauracji, sklepie, toalecie publicznej obowiązkowo taka woda kolońska jest. Wody kolońskiej używa się do dezynfekcji rąk, do odświeżania twarzy. W restauracji przed posiłkiem i po posiłku wychodząc jesteśmy nią częstowani. Gościom w domu polewa się wodę kolońską z pięknych ozdobnych butelek przed podaniem nawet drobnych słodkości.
Pod kątem czystości i mycia rąk po wyjściu z toalety Turcja przoduje na świecie i wg statystyk robi to 94% osób a dla porównania w Polsce tylko 68%. Dodatkowo w Turcji pogoda w kurortach jest słoneczna, witamina D korzystnie wpływa na odporność organizmu, a ogrom świeżych organicznych owoców i warzyw również nas uodparnia.
Jak wyglada życie i turystyka w Turcji w okresie panowania koronawirusa:
Życie w Turcji toczy się całkiem normalnie. Nie ma też paniki związanej z koronawirusem gdyż media nie wyolbrzymiają tej kwestii jak ma to miejsce w Polsce. Media w Polsce zdecydowanie sytuację rozdmuchują i tworzą niepotrzebny chaos, którym się nakręcamy nawzajem. W końcu koronawirus to jeden z wielu wirusów, którymi zarażamy się drogą kropelkową i który będzie już nam towarzyszył przez wiele lat.
Wszystkie instytucje i firmy starają się działać normalnie, aczkolwiek przestrzegane są zasady higieny i ograniczenia liczby klientów przebywająych w jednym pomieszczeniu.
Większość pracodawców wyposażyła pracowników w maseczki ochronne i rękawiczki.
Również hotele funkcjonują cały czas ale z racji zamkięcia ruchu lotniczego z Europy w hotelach jest bardzo małe obłożenie.
Mniejsze hotele zamykają się na jakiś czas aż pandemia wirusa się skończy.
Większość hoteli które normalnie otwierają się w kwietniu zdecydowała poczekać i nie otwierać aż cała sytuacja się wyjaśni
Wszyscy mają nadzieję że turyści zawitają w Turcji najpóźniej od czerwca a sezon turystyczny potrwa dłużej niż zwykle. Pogoda bowiem aż do końca grudnia jest nad morzem piękna.
Turcja wprowadziła certyfikaty SAFE TOURISM dla obiektów turystycznych, tj. hotelowych, muzeów, lotnisk, restauracji pod względem bezpieczeństwa od COVID-19 i zgodności ze standardami higieny. Sprawdź jak wyglądają zasady działania hoteli, które rząd turecki wprowadził na przełomie maja i czerwca.
Koronawirus w Alanyi, Side, Belek, Antalyi, Kemer...
Więcej, na temat aktualnej sytuacji związanej m. in. z koronawirusem w poszczególnych tureckich kurortach można sprawdzić tutaj - bezpieczne regiony w Turcji.
Również na bieżąco mogą Państwo śledzić nasze wpisy i komentarze innych turystów na temat podróży do Turcji oraz osób które znajdują się obecnie w Turcji na naszej grupie na facebooku: Moje Wakacje w Turcji
Co powinniśmy wiedzieć o koronawirusie?
Koronawirus jest wirusem sezonowym i nie lubi wysokich temperatur. W tej chwili na Riwierze Tureckiej jest wiosna w pełni (ok. 25 stopni), jesteśmy więc po sezonie przejściowym. Zatem ryzyko zachorowań jest mniejsze.
W lutym w Polsce na wirusa grypy zachorowało ponad 600 tys. ludzi i zmarło piętnaście. Na grypę szczepi się tylko ok 3% Polaków - i to właśnie tego wirusa powinniśmy się bać.
Na świecie, liczba osób wyleczonych na koronawirusa stanowi 34% wszystkich zarażonych od początku epidemii. U zdecydowanej większości osób choroba ma łagodny przebieg.