Koronawirus w Turcji

Jak dotąd w Turcji na dzień 17/09/2020 mamy 296.391 przypadków zachorowań na koronawirusa na populację 80-milionowego kraju. Już ok.90% z nich wyzdrowiało. 

Dzienna wykonywana liczba testów to nawet 40.000! Łącznie wykonano do tej pory 4 mln testów!

W Turcji na 100.000 mieszkańców przypada 13 chorych co plasuje nas w tzw. zielonej grupie krajów bezpiecznych do podróżowania.

O koronawirusie wiemy coraz więcej i każdemu krajowi z każdym dniem łatwiej jest się na taką sytuację przygotować. Informacje które podajemy są z pierwszej ręki jako że na co dzień mieszkamy i pracujemy w Turcji.

Na lotniskach w Turcji obsługa pracuje prewencyjnie w maseczkach. Po wyjściu z samolotu na terenie lotniska jest kamera termowizyjna, która monitoruje temperaturę każdego pasażera który znajduje się na terenie terminala lotniczego. Jeśli temperatura ciała jest podwyższona to od razu ta osoba zostaje skierowana do lekarza. Wszyscy przyjezdni są zobowiązani do wypełnienia kart lokalizacyjnych, gdzie będą przebywać. Ponadto na terytorium Turcji nie są wpuszczane osoby, które były w ostatnim czasie 14 dni w Chinach, Korei Południowej, Włoszech, Iranie. Z dniem 16/03 będą miały miejsce ostatnie w marcu powroty polskich turystów z wakacji do kraju, gdzie będą wg polskich przepisów przejść 14-dniową kwarantannę. 1 kwietnia odbył się przelot na trasie Stambuł-Warszawa w ramach akcji "Lot do domu". 

Turcja zamknęła granicę z Iranem, gdzie odnotowano zachorowania. Wpuszcza przez nią tylko obywateli tureckich, powracających do kraju. Wybudowano szpitale polowe przy granicy z Iranem. Każdy, kto przekracza granicę, zostaje zbadany na obecność wirusa. W Turcji nie ma paniki w związku z koronawirusem w porównaniu do chaosu w Polsce. Rozmawia się o aspektach politycznych i gospodarczych związanych z sytuacją i jego wpływie na światową gospodarkę. Turcy więc bardzo rozsądnie i z zimną krwią podchodzą do sprawy.

Jakie środki zaradcze wprowadził rząd Turcji w związku z epidemią koronawirusa:

koronawirus turcjaTurcja jako kraj muzułmański jest znacznie mniej narażony na rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych ze względu na podwyższony poziom higieny. Otóż muzułmanie 5 razy w ciągu dnia myją się przed modlitwą, myjąc ręce aż do łokci, stopy, twarz. Dodatkowo Turcy od dziesiątek lat używają nagminnie wody kolońskiej (zwanej w Turcji po prostu kolonia) która zawiera 80% alkoholu. Nie jest to środek szczególny ale codzienność i w każdym domu, restauracji, sklepie, toalecie publicznej obowiązkowo taka woda kolońska jest. Wody kolońskiej używa się do dezynfekcji rąk, do odświeżania twarzy. W restauracji przed posiłkiem i po posiłku wychodząc jesteśmy nią częstowani. Gościom w domu polewa się wodę kolońską z pięknych ozdobnych butelek przed podaniem nawet drobnych słodkości.

Pod kątem czystości i mycia rąk po wyjściu z toalety Turcja przoduje na świecie i wg statystyk robi to 94% osób a dla porównania w Polsce tylko 68%. Dodatkowo w Turcji pogoda w kurortach jest słoneczna, witamina D korzystnie wpływa na odporność organizmu, a ogrom świeżych organicznych owoców i warzyw również nas uodparnia. 

Jak wyglada życie i turystyka w Turcji w okresie panowania koronawirusa:

Więcej, na temat aktualnej sytuacji związanej m. in. z koronawirusem w poszczególnych tureckich kurortach można sprawdzić tutaj - bezpieczne regiony w Turcji.

Nasze polskie biuro podróży cały czas funkcjonuje choć z racji braku turystów nie organizujemy żadnych wycieczek. Natomiast zachecamy do zapoznania się z przygotowanymi przez nas wycieczkami które mamy nadzieję ruszą jak tylko zostaną otwarte granice i podróżowanie wakacyjne wróci do normy. Ofertę wycieczek można sprawdzić tu: wycieczki w Turcji 

Również na bieżąco mogą Państwo śledzić nasze wpisy i komentarze innych turystów na temat podróży do Turcji oraz osób które znajdują się obecnie w Turcji na naszej grupie na facebooku: Moje Wakacje w Turcji

Co powinniśmy wiedzieć o koronawirusie?

Koronawirus jest wirusem sezonowym i nie lubi wysokich temperatur. W tej chwili na Riwierze Tureckiej jest wiosna w pełni (ok. 25 stopni), jesteśmy więc po sezonie przejściowym. Zatem ryzyko zachorowań jest mniejsze.

W lutym w Polsce na wirusa grypy zachorowało ponad 600 tys. ludzi i zmarło piętnaście. Na grypę szczepi się tylko ok 3% Polaków - i to właśnie tego wirusa powinniśmy się bać.

Na świecie, liczba osób wyleczonych na koronawirusa stanowi 34% wszystkich zarażonych od początku epidemii. U zdecydowanej większości osób choroba ma łagodny przebieg.

koronawirus w turcji