Zasady bezpieczeństwa wobec wirusa Covid panujące w Turcji od 2 marca 2021 roku.

Aktualizacja z 15/04/2021

Podział Turcji na strefy bezpieczeństwa i wprowadzenie nowych zasad życia publicznego. Do kiedy obowiązkowe testy covid do Turcji?

 

Szczepienia w Turcji

Na dzień 15 kwietnia w Turcji pierwszą dawką szczepionki na Covid 19 zostało zaszczepionych prawie 20 milionów obywateli. Drugą dawkę przyjęło już prawie 10 milionów obywateli. W tej chwili rozpoczynają się szczepienia grupy 50+ oraz nauczycieli. Turcja jest jednym z najszybciej i najskuteczniej szczepiących na świecie. Republika Turecka zakupiła do tej pory 105 mln dawek szczepionki chińskiego koncernu Sinovac i planuje do końca maja zaszczepić ponad 50 mln obywateli.

 

Testy PCR do Turcji - do kiedy?

W związku ze szczepieniami przeciw koronawirusowi w Turcji, które mają zakończyć się w maju Turcja podjęła szereg działań aby w tym czasie zapobiec wzmożonej ekspozycji na wirusa SARS-CoV-2

Do 31 maja został przedłużony obowiązek okazania negatywnego wyniku testu na Covid 19 w metodą PCR przy wjeździe na teren Turcji drogą lotniczą, lądową i morską. Test jest wymagany w wersji angielskiej, niemieckiej lub tureckiej. Okazuje się go przed wylotem do Turcji , przed wejściem na pokład samolotu. Testy nie obowiązują dzieci poniżej 6 roku życia i podróżujących tranzytem.


Podział Turcji na strefy bezpieczeństwa


Województwa w Turcji zostały podzielone na 4 grupy pod względem ryzyka zakażenia się koronawirusem oraz ilości zaszczepionych osób.

 

W zależności w jakiej grupie znajduje się dane województwo złagodzono obostrzenia lub je zachowano. Złagodzenia te obowiązują na 2 tygodnie, a co tydzień będzie publikowana mapa z aktualizacją ryzyka w danych województwach. Powyżej mapa z 1 marca 2021 roku.


Do strefy niebieskiej należą województwa:


Do strefy żółtej należą:


Do strefy pomarańczowej należą:

 

Do strefy czerwonej należą:

Poniżej przedstawimy jakie obowiązują nowe zasady w danym regionie turystycznym.

 

Antalya

Antalya należy do strefy czerwonej, w której w ciągu ostatniego tygodnia zanotowano średnio 144 przypadków na 100 tyś mieszkańców ( do tego województwa należą takie regiony turystyczne jak Alanya, Side, Belek, Antalya, Kemer)

Restauracje i kawiarnie zostają otwarte w godzinach 7:00- 19:00 od poniedziałku do soboty i mogą przyjmować do 50 % gości.


• W sobotę i niedziele restauracje mogą realizować jedynie dostawy do domu


Zakaz wychodzenia z domu obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 21:00- 5:00 rano oraz w piątek od godz. 21:00 do poniedziałku 5:00 rano (nie tyczy się turystów)

 

Baseny wewnętrzne pozostają zamknięte, zewnętrzne pozostają otwarte.


Boiska sportowe zamknięte


Sklepy, galerie handlowe i punkty usługowe otwarte są w godzinach 10:00-20:00 od poniedziałku do piątku , w weekend czynne są tylko sklepy pierwszej potrzeby w godzinach 10:00-17:00


• W sobotę i niedziele nie kursuje komunikacja miejska

 

Mugla

 

Województwo Mugla należy do strefy czerwonej, w której w ciągu ostatniego tygodnia odnotowano średnio 112 przypadków na 100 tyś mieszkańców. ( do tego województwa należą regiony turystyczne jak : Bodrum, Dalaman, Fethiye, Marmaris, Sarigerme)


Restauracje i kawiarnie zostają otwarte w godzinach 7:00- 19:00 od poniedziałku do soboty i mogą przyjmować do 50 % gości.


• W sobotę i  niedziele restauracje mogą realizować jedynie dostawy do domu


Zakaz wychodzenia z domu obowiązuje od poniedziałku do piątku   w godzinach 21:00- 5:00 rano oraz w piątek od godz. 21:00 do poniedziałku 5:00 rano (nie tyczy się turystów)


Baseny wewnętrzne pozostają zamknięte, zewnętrzne pozostają otwarte.


Boiska sportowe zamknięte


•  Sklepy, galerie handlowe i punkty usługowe otwarte są w godzinach 10:00-20:00 od poniedziałku do piątku , w weekend czynne są tylko sklepy pierwszej potrzeby w godzinach 10:00-17:00


• W sobotę i niedziele nie kursuje komunikacja miejska

 

Aydin

 

Województwo Aydin należy do strefy czerwonej , w której w ostatnim tygodniu zanotowano średnio 109 przypadków na 100 tyś. Mieszkańców (do tego województwa należą Didim, Kusadasi i Ozdere)


Restauracje i kawiarnie zostają otwarte w godzinach 7:00- 19:00 i mogą przyjmować do 50 % gości.

 

Zakaz wychodzenia z domu obowiązuje od poniedziałku do piątku  w godzinach 21:00- 5:00 rano oraz w piątek od godz. 21:00 do poniedziałku 5:00 rano (nie tyczy się turystów)


Baseny wewnętrzne mogą być otwarte od 9:00 do 19:00


Boiska sportowe otwarte


•  Sklepy, galerie handlowe i punkty usługowe otwarte są w godzinach 10:00-20:00 od poniedziałku do piątku , w weekend czynne są tylko sklepy pierwszej potrzeby w godzinach 10:00-17:00


• W sobotę i niedziele nie kursuje komunikacja miejska

 

Stambuł

 

Województwo Stambułu należy do strefy czerwonej, w której w ciągu ostatniego tygodnia odnotowano średnio 401 przypadków na 100 tyś mieszkańców.


Restauracje i kawiarnie zostają zamknięte, mogą wydawać jedzenie tylko na wynos.


• W niedziele restauracje mogą realizować jedynie dostawy do domu


Zakaz wychodzenia z domu obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 21:00- 5:00 rano oraz w weekend od piątku od godz. 21:00 do poniedziałku 5:00 rano (nie tyczy się turystów)


Baseny zamknięte


Boiska sportowe zamknięteSklepy, galerie handlowe i punkty usługowe otwarte są w godzinach 10:00-20:00 od poniedziałku do piątku , w weekend czynne są tylko sklepy pierwszej potrzeby w godzinach 10:00-17:00


• W sobotę i niedziele nie kursuje komunikacja miejska

 

Dodatkowo od dnia 12.04 do 13.05 będą zamknięte restauracje. Usługi będą realizowane na wynoś lub w dostawie. Jest to spowodowane rozpoczeciem się Ramdanu, który potrwa miesiąc.

 

 

Co 2 tygodnie turecka telewizja będzie aktualizować stan poszczególnych województw na podstawie danych z Ministerstwa Zdrowia i będzie informować o ewentualnych zmianach ustalonych zasad w powrocie do normalności. Również my dla was będziemy tę sytuację monitować i co tydzień będziemy aktualizować kolor strefy dla regionów turystycznych w Turcji.

 

Jeśli interesuje was zrobienie testu PCR w Turcji aby uniknąć kwarantanny po powrocie do Polski zajrzyj tutaj. (Aktualizacja: od 1/04 z kwarantanny zwalnia test wyłącznie zrobiony w Polsce po powrocie do kraju na lotnisku lub w innym punkcie pobrań wymazu).