Waluta w Turcji - Jakie pieniądze zabrać do Turcji?

wizy turystyczne do turcjiWyjazd za granicę kojarzy nam się między innymi z wymianą waluty na tą, która obowiązuje w danym kraju. W większości krajów europejskich obowiązuje już wspólna waluta, czyli euro, jednak są jeszcze kraje, które na taki krok się nie zdecydowało. Jest też kraj, który ze względów geograficznych nie należy do Unii Europejskiej, a co za tym idzie nie posiada euro. Obowiązująca waluta w Turcji to lira turecka. Nie zmienia to jednak faktu, że bez problemu można tu płacić w euro lub w dolarach amerykańskich, co więcej na każdym kroku można spotkać kantor i na spokojnie wymienić pieniądze. Można także wymieniać pieniądze przed przyjazdem na wakacje w Turcji, ale jest to dość niekorzystna opcja i lepiej na miejscu wymienić dolary lub euro w döviz (kantor) niż w banku, gdzie prowizje moga być wyższe.

Turecka lira przeszła także pewne zmiany kiedy to w roku 2005 nastąpiła denominacja i „obcięto” sześć cyfr. Zmiana ta była sporym ułatwieniem nie tylko dla turystów, ale także dla samych Turków. Nazwano ją wówczas „nową lirą turecką”, ale po kilku latach i przyzwyczajeniu do denominacji wrócono do tradycyjnej nazwy – lira turecka. Aktualnie w obiegu znajdują się banknoty o nominałach 1, 5, 10, 20, 50 i 100 TRY oraz monety o nominałach 1, 5, 10, 25, 50 kuruszy.

Ceny w Turcji – żywność, napoje, alkohol

Jak można się domyśleć najtaniej zakupy zrobimy na bazarze. Należy jednak pamiętać, że targowanie się w Turcji to rzecz wręcz obowiązkowa. Jak w każdym mieście znaleźć można sklepy z tańszymi i droższymi produktami, dlatego warto jest odejść nieco od centrum lub od skupiska zabytków i atrakcji turystycznych, a znajdziecie sklepik, którym te same produkty będą zdecydowanie tańsze. Także w Turcji nie mogło zabraknąć sieciowych marketów typu Carrefour, czy Tesco, a w niektórych miastach znajdziemy także sklep z kosmetykami Rossman. Ceny są jednak bardzo zbliżone do tych w Polsce.

Kurs liry tureckiej to obecnie zaledwie 90 groszy, więc śmiało można zaokrąglić do pełnej złotówki, aby łatwiej mozna było przeliczać zakup pamiątek 1:1.

Poniżej przedstawiamy zestawienie różnych produktów i ich cen w Turcji:kebaby w turcji

bazar turecki w marmaris

Jak już zostało wspomniane ceny w Turcji mogą się również w zależności od sklepu. Mniejsze sklepy, których jest bardzo dużo będą mieć między sobą największą konkurencję, a i ceny będą dużo wyższe niż w dużych marketach. Na zakupy w Turcji polecamy wybrać się na spokojnie i nie decydować się na pierwszy lepszy sklep. Dla przykładu Coca-Cola 2,25 l w dużym dyskoncie kosztuje 3,75 ₺ w momencie gdy mały sklep sprzedaje ją za 4 ₺. Będąc w Turcji nie sposób nie spróbować tradycyjnego ulicznego jedzenia. Kebaby w Turcji mają zróżnicowane ceny jednak najtańszy kebab z kurczakiem w bułce kosztuje od 6 ₺ i wyżej. Kebab z baraniną natomiast to koszt rzędu ok. 8 lir. Jak i w przypadku innych zakupów warto porównać ceny w kilku miejscach, aby nie przepłacić niepotrzebnie.

Wakacje w Turcji 2019

Jak każdy w każdy inny sezon Turcja jest przygotowana na przypływ turystów. I mimo że bezpieczeństwo w Turcji jest wciąż tematem nr 1 to uspokajamy, że kurorty nadmorskie są nadal bezpieczne, a ewentualne podwyższone niebezpieczeństwo może występować jedynie na granicy z Syrią. Przed wyjazdem warto więc sprawdzić aktualną sytuację, jednak jeśli wybieracie na cel swojej podróży takie miejsca jak Alanya, Bodrum, Marmaris, Side, czy inne nadmorskie kurorty to nie macie się czego obawiać – serdecznie zapraszamy!

Jeśli wybrałeś Turcję jako cel swoich tegorocznych wakacji to polecamy wycieczki fakultatywne, które uatrakcyjnią pobyt. Jeśli nie wiesz co warto zwiedzić w Turcji, to zapraszamy do zapoznania się z ofertą polskiego biura podróży MetinTour i do rezerwacji wycieczek.