Waluta w Turcji - Jakie pieniądze zabrać do Turcji?

wizy turystyczne do turcjiWyjazd za granicę kojarzy nam się między innymi z wymianą waluty na tą, która obowiązuje w danym kraju. W większości krajów europejskich obowiązuje już wspólna waluta, czyli euro, jednak są jeszcze kraje, które na taki krok się nie zdecydowały. Jest też kraj, który ze względów geograficznych nie należy do Unii Europejskiej, a co za tym idzie nie posiada euro. Obowiązująca waluta w Turcji to lira turecka. Nie zmienia to jednak faktu, że bez problemu można tu płacić w euro lub w dolarach amerykańskich. Turecka lira przeszła także pewne zmiany kiedy to w roku 2005 nastąpiła denominacja i „obcięto” sześć cyfr. Zmiana ta była sporym ułatwieniem nie tylko dla turystów, ale także dla samych Turków. Nazwano ją wówczas „nową lirą turecką”, ale po kilku latach i przyzwyczajeniu do denominacji wrócono do tradycyjnej nazwy – lira turecka. Aktualnie w obiegu znajdują się banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100 oraz 200 lir oraz monety o nominałach 1, 5, 10, 25, 50 kuruszy oraz moneta o wartości 1 liry.

 

Gdzie wymieniać pieniądze w Turcji:

Można wymieniać pieniądze jeszcze przed przyjazdem na wakacje do Turcji, ale jest to dość niekorzystna opcja i lepiej na miejscu wymienić dolary lub euro na lokalną walutę. 

Natomiast w Turcji, szczególnie w kurortach turystycznych z wymianą waluty nie ma problemu. Euro lub dolary wymienimy w:

Punktów wymiany waluty w Turcji jest więc bardzo wiele, więc nie będzie kłopotu ze znalezieniem jednego z nich w pobliżu waszego hotelu. Jeśli zabraknie nam natomiast gotówki w Turcji to niestety polskich złotówek na liry wymienić ciężko w Turcji. Najlepiej w tej sytuacji wypłacić pieniądze kartą z bankomatu. 

Zobacz także:

 

Dolary w Turcji

Przywożąc dolary amerykańskie do Turcji należy pamiętać, że akceptowane są tu tylko serie powyżej 2000r. Starsze banknoty nie są przyjmowane. Należy też uważać czy sprzedawca wydając nam resztę w dolarach nie wydaje nam właśnie takich starszych wersji dolarów. Ale jeśli trafi się taka sytuacja i nieświadomie przyjmą Państwo takie starsze banknoty to nic straconego, w polskich bankach będzie można je wymienić.

Euro w Turcji

Z kolei przywożąc walutę euro do Turcji należy pamiętać, że banknot o nominale 500 euro nie jest przyjmowany i honorowany w Turcji. 1 banknot o nominale 500 euro w Turcji to kwota ponad 5 tys. tureckich lir! A bilon euro podobnie jak w Polsce przy wymianie liczony jest conajmniej o połowę taniej. 

Jeśli natomiast chcemy uniknąć wymiany walut to będąc w kurorcie turystycznym okazuje się że prawie wszędzie można płacić euro lub dolarami, a ceny pamiatek wręcz ukazane są w tych walutach.

Ceny w Turcji – żywność, napoje, alkohol

Jak można się domyśleć najtaniej zakupy zrobimy na bazarze. Należy jednak pamiętać, że targowanie się w Turcji to rzecz wręcz obowiązkowa. Jak w każdym mieście znaleźć można sklepy z tańszymi i droższymi produktami, dlatego warto jest odejść nieco od centrum lub od skupiska zabytków i atrakcji turystycznych, a znajdziecie sklepik, którym te same produkty będą zdecydowanie tańsze. Także w Turcji nie mogło zabraknąć sieciowych marketów typu Carrefour, Migros czy Tesco, a w niektórych miastach znajdziemy także sklep z kosmetykami Rossman. Ceny są jednak bardzo zbliżone do tych w Polsce.

Kurs liry tureckiej to obecnie zaledwie 23 grosze, więc płacąc za zakupy np. 100 lir to tak jakbysmy wydali 25zł, czyli wszystkie sumy w lirach dzielimy zawsze na cztery -wtedy otrzymujemy wartość zakupów w PLN.

 

Poniżej przedstawiamy zestawienie różnych produktów i ich cen w Turcji:kebaby w turcji

bazar turecki w marmaris

Jak już zostało wspomniane ceny w Turcji mogą się również w zależności od sklepu. Mniejsze sklepy, których jest bardzo dużo będą mieć między sobą największą konkurencję, a i ceny będą dużo wyższe niż w dużych marketach. Na zakupy w Turcji polecamy wybrać się na spokojnie i nie decydować się na pierwszy lepszy sklep. Dla przykładu Coca-Cola 2,25 l w dużym dyskoncie kosztuje 29 ₺ w momencie gdy mały sklep sprzedaje ją za 35 ₺. Będąc w Turcji nie sposób nie spróbować tradycyjnego ulicznego jedzenia. Kebaby w Turcji mają zróżnicowane ceny jednak najtańszy kebab z kurczakiem w bułce kosztuje od 50 ₺ i wyżej. Kebab z baraniną natomiast to koszt rzędu ok. 80-90 lir. Jak i w przypadku innych zakupów warto porównać ceny w kilku miejscach, aby nie przepłacić niepotrzebnie.

Wakacje w Turcji

Jak co roku Turcja jest przygotowana na przypływ turystów. I mimo że bezpieczeństwo w Turcji jest wciąż tematem nr 1 to uspokajamy, że kurorty nadmorskie są nadal bezpieczne, a ewentualne podwyższone niebezpieczeństwo może występować jedynie na granicy z Syrią. Przed wyjazdem warto więc sprawdzić aktualną sytuację, jednak jeśli wybieracie na cel swojej podróży takie miejsca jak Alanya, Bodrum, Kusadasi, Side, czy inne nadmorskie kurorty to nie macie się czego obawiać – serdecznie zapraszamy!

Jeśli wybrałeś Turcję jako cel swoich tegorocznych wakacji to polecamy wycieczki fakultatywne, które uatrakcyjnią pobyt. Jeśli nie wiesz co warto zwiedzić w Turcji, to zapraszamy do zapoznania się z ofertą polskiego biura podróży MetinTour i do rezerwacji wycieczek.