Metin Tour Logo
Polska komórka+48 508 736 461tel, sms, Viber, WhatsApp
Turecka komórka+90 531 707 9444tel, sms, Viber, WhatsApp
Polska infolinia22 292 42 19 codz. 9-21opłata jak za połączenie lokalne w Polsce

Turcja Efez – obowiązkowy punkt wycieczki do Turcji

Nie każdy zdaję sobie sprawę, a innym wręcz trudno w to uwierzyć, że Efez był niegdyś miastem portowym. Dzięki temu miejsce to mogło się rozwijać po każdym względem. Niestety stało się to również przyczyną klęski tego miasta kiedy to król Krezus zachwycił się jego bogactwem i je podbił, budując piękną świątynię Artemidy, które swoje miejsce znalazła na liście siedmiu cudów świata. Wcześni chrześcijanie wyparli nieco kult Artemidy i wprowadzili kult Maryi Panny, na której cześć powstał Kościół pw. Marii Panny w Efezie. Kiedy nastały czasy rzymskie na Efez spadło nieszczęście wywołane przez samą Matkę Naturę. Znacznie oddalona, bo aż o 5 km) linia brzegowa sprawiła, że Efez nie był już uznawanym miastem portowym. Dodatkowo w IV wieku nastąpiło trzęsienie ziemi, które zniszczyła wszelkie przepiękne budowle tego miasta.

Efez i jego majestatyczne zabytki

Bogactwo kultury greckiej i rzymskiej – tak można opisać starożytne miasto Efez. Jest to także miejsce wyjątkowe w swoim rodzaju, gdyż to prawdopodobnie tutaj swoje ostatnie chwile spędziła Matka Jezusa, Maria. Dla każdego podróżnika wycieczka do Efezu będzie innym przeżyciem, ale można być pewnym że będzie ono równie niesamowite. Mnogość architektonicznych perełek i wspaniała historia w nich zapisana może posłużyć jako argument do tego aby wybrać się na wakacje w Turcji.

Antyczne miasto mimo wszystko jest dobrze zachowane, chociaż części z budowli nie udało się niestety uratować przed kataklizmami. Wycieczka po Efezie to jak spacer po normalnym mieście. Wszystkie uliczki są wybrukowane, co pozwala na wygodne przemieszczanie się i możliwość zobaczenia wszystkiego z odpowiedniej odległości. Wśród najstarszych budowli znajdują się budynki z okresu hellenistycznego, zaś najwięcej zabytków pochodzi z okresu cesarstwa rzymskiego.

  • Wielki Teatr – zbudowany z marmuru w czasach hellenistycznych, a przez kolejne lata był rozbudowywany przez następnych władców, stąd jego nazwa nie jest przypadkowa. Wielki Teatr w Efezie posiadał miejsca dla 25 tysięcy widzów, dlatego już z daleka jest widoczny dla turystów.
  • Biblioteka Celsusa – jedna z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych budowli z Efezie. Została wybudowana jako grobowiec dla gubernatora Celsusa przez jego syna. Fasada biblioteki musiała zostać zrekonstruowana na podstawie elementów, znajdujących się u jej stóp. Wewnątrz znajdują się posągi, które są symbolem czterech cnót – Mądrości, Wiedzy, Inteligencji i Męstwa.
  • Brama Mazeusa i Mithrydatesa – to przylegająca do Biblioteki Celsusa brama, której nazwa pochodzi od imion jej budowniczych niewolników, którzy wznieśli ją na cześć Oktawiana Augusta jako dar za wolność.
  • Świątynia Hadriana – pięknie rzeźbiona budowla, wybudowana w II wieku na cześć cesarza Hadriana jest miejscem którego nie sposób pominąć podczas wycieczki do Efezu.
  • Kościół Marii Panny – to najważniejsza trójnawowa budowla z okresu chrześcijańskiego przebudowana ze wcześniejszej bazyliki.
  • Droga Kuretów – jest to główna droga Efezu rozpoczynająca się od Biblioteki Celsusa, a kończąca przy Bramie Hadriana. Drogą tą szli kapłani, którzy nieśli drewno do potrzymania ognia na Prytanejonie, gdzie urzędowali władcy miasta Efez. Idąc tą drogą napotkamy na kilka ciekawych zabytków jak Świątynia Hadriana, czy Fontanna Trajana, a także miniemy Łaźnie Scholastyki.
  • Świątynia Artemidy – jeden z siedmiu cudów świata, niegdyś stanowiła największą ozdobę Efezu, dziś można oglądać jedynie jej ruiny.

Tanie wycieczki Turcja Efez

Mnogość atrakcji turystycznych i przepięknych zabytków sprawia, że Turcja stała się miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Co warto zwiedzić? Przede wszystkim warto zdecydować się na wycieczki fakultatywne organizowane przez lokalne biuro podróży. W ten sposób będziemy mieli zapewniony pełen atrakcji urlop. Efez jako jeden z ważniejszych punktów wycieczki to propozycja, z której mogą skorzystać turyści spędzający czas w różnych tureckich kurortach jak Alanya, Kusadasi, Fethiye, Bodrum, Didim, Ozdere, Side, czy Marmaris.

Podróżując po Turcji nie sposób nie zwiedzić tak istotnych miejsc jak Kapadocja, czy Pammukale. Jednak nie tylko one są warte obejrzenia. Turcja bowiem to kraj pełen niespodzianek i atrakcji turystycznych także tych bardziej ekstremalnych jak paragliding, jeep safari, czy rafting. To od Was zależy jak bardzo chcecie poczuć ten orientalny kraj.