Nie od dziś wiadomo, że kebab to tradycyjna potrawa turecka, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę ile postaci może mieć to danie. Kebaby w Turcji można spróbować w zasadzie na każdej ulicy i nie ma problemu w znalezieniu idealnego i typowego dla tego kraju. Dlatego niezależnie od tego czy rezerwacje Twojej wycieczki zapewnia Bodrum Biuro Podróży, czy Lokalne Biuro w Alanyi i gdziekolwiek się nie znajdziesz będziesz mieć możliwość spróbowania tej tradycyjnej potrawy. Rodzajów jest jednak sporo i w zależności od tego co kto lubi to poniższe zestawienie powinno pomóc nieco w wybraniu jednego z nich, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby smakosze wypróbowali każdego rodzaju.
Prawdziwy turecki kebab, a w zasadzie to „kebap” jest przygotowany z baraniny lub z kurczaka. Oryginalny kebap musi być zrobiony z mięsa które nie zostało przemielone, o czym akurat w innych krajach się zapomina lub też nie wie. Kebaby w Turcji charakteryzują się właśnie smacznym mięsem, którego skrawki są nadziewane na specjalny pionowy rożen, który obracając się opieka je. Skrojone podpieczone kawałeczki podaje się w tureckich chlebkach, tak zwanych pitach i podaje z sosem jogurtowym z dodatkiem pietruszki.
Rodzajów tureckiego kebapu jest sporo, ale powyższe składniki występują praktycznie w każdym z nich. W Europie najbardziej znany stał się Doner Kebab i to jego skład i smak jest najbardziej rozpoznawalny. Przedstawimy jednak te kebaby w Turcji, które najczęściej można spotkać i które znalazły zwolenników wśród turystów z całego świata.
DONER KEBAB – wspomniana już wcześniej najpopularniejsza wersja tej potrawy zrobiona jest z baraniny, kurczaka lub wołowiny, a dodatkiem są warzywa i specjalny charakterystyczny sos,a to wszystko podawany w tradycyjnej bułce picie (pide).
ADANA KEBAB – to z kolei potrawa podawana wyłącznie z mięsem z baraniny, z sałatą i pomidorami. Wszystko jest grillowane razem z turecką kaszą zwaną bulgur i podawane na talerzu i doprawione ostrymi przyprawami.
ISKENDER KEBAB – placek, a w zasadzie pida smarowana jest jogurtem, na który kładzione są skrawki mięsa i warzywa wcześniej grillowane, a to wszystko polane masłem stanowi zupełnie inną formę, mniej ostrego kebaba niż tradycyjny.
DURUM KEBAB – pieczone na szaszłykach mięso drobiowe, z wołowiny lub jagnięciny podawane jest na talerzu po uprzednim ściągnięciu z szaszłyków na specjalny chleb lawasz z dodatkiem pomidorów, papryki i bakłażana.
SIS KEBAB – to powielona wersja durum, z takimi samymi składnikami, ale forma podawania jest inna gdyż po upieczeniu wszystkie składniki pozostają na szaszłyku.
TALAS KEBAB – składniki z tradycyjnego kebaba jest zawijane we francuskie ciasto, po czym wędruje do pieca.
URFA KEBAB – głównym składnikiem jest czarne chilli i chociaż sugeruje że jest bardzo ostry to jest zdecydowanie łagodniejszy niż inne rodzaje. W skład wchodzi oczywiście baranina, sałata i pomidory oraz kasza bulgur.
MANISA KEBAB – mięso zawijane jest w formie wałeczków i opiekane. Podawany jest z jogurtem i sosem pomidorowym.
Powyższe zestawienie to tylko najczęstsze formy tradycyjnego tureckiego kebabu. Nie sposób wymienić wszystkich, gdyż każdy region Turcji zaoferuje coś zupełnie odmiennego. Co nie zmienia faktu, że potrawa ta ma swoich miłośników niezależnie od rodzaju. W końcu nie bez przyczyny kebaby są tak lubiane w innych krajach.
Będąc w Turcji na wakacjach lub wybierając się na Turcja Antalya EXPO 2016, nie sposób nie spróbować tego przysmaku, ale warto także nie zamykać się tylko i wyłącznie na kebap. Turcja bowiem to kraj orientalnej kuchni, gdzie orientalne ostre przyprawy dominują w zupach, czy potrawach takich jak chociażby pierogi z mięsem. Kuchnia turecka ugości każdego, chociaż jest tak odmienna niż europejska. Jeśli jednak zastanawiasz się czy bezpieczeństwo w Turcji 2020 jest na odpowiednim poziomie to możemy zapewnić, że wszystkie kurorty działają normalnie i nie odnotowano żadnych działań, który mogłyby zagrozić przybywającym turystom. Zatem zasmakuj w Turcji pod każdym względem i rezerwuj tanie wycieczki Turcja!