Metin Tour Logo
Polska komórka+48 508 736 461tel, sms, Viber, WhatsApp
Turecka komórka+90 531 707 9444tel, sms, Viber, WhatsApp
Polska infolinia22 292 42 19 codz. 9-21opłata jak za połączenie lokalne w Polsce

Wycieczki Fakultatywne Kusadasi - zabytki-atrakcje. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Kusadasi

KUSADASI jest miastem w południowo-zachodniej części Turcji, którego nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza Wyspę Ptaków, pochodzącą od niewielkich rozmiarów wysepki, na której znajduje się charakterystyczny punkt miasteczka – kamienna twierdza. Turystów w te tereny przyciągają przede wszystkim atrakcje turystyczne, które skupione są wokół starożytnego miasta, stanowiącego wizytówkę Kusadasi. Polskie Biuro Podróży Turcja zapewnia również rozrywkę dla najbardziej wymagających turystów. Wycieczki fakultatywne to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie chcą spędzić całego urlopu jedynie przy hotelowym basenie lub na plaży. W ofercie znajduje się między innymi wycieczka do Izmir, dużego i nowoczesnego miasta Turcji z olbrzymim bazarem i ciekawymi zabytkami w centrum. Dla wszystkich niebojących się podwodnych przygód czeka Diving w wodach Morza Egejskiego. Piękno tego tureckiego regionu zachwyci każdego kto pragnie spędzić swoje wakacje w ciepłych śródziemnomorskim klimacie. Ponadto region ten ma bardzo bogatą historię o czym może nas przekonać polski przewodnik oprowadzający nas po licznych zabytkach podczas wycieczek fakultatywnych. Kusadasi to przede wszystkim wspaniałe miejsce dla wszystkich tych, którzy kochają plaże. Jedną z najpiękniejszych jest Long Beach, która swój początek ma 6 km od centrum Kusadasi, a swoje piaszczyste brzegi ciągnie aż przez 22 km, dlatego nie ma tu mowy o tłoku, mimo że Kusadasi jest bardzo chętnie odwiedzanym kurortem w Turcji. Jednak fakt, iż duża liczba turystów przybywa do tego regionu nie sprawia, że nie zaznamy tu ciszy i spokoju, wręcz przeciwnie! Szum morza, delikatny powiew wiatru i ciepło otulające promienie słońca, a do tego klimat zupełnie inny niż ten który mamy na co dzień - to wszystko sprawia, że jest to miejsce w zupełności spełniające nasze oczekiwania na idealnie spędzony urlop.

Atrakcje i zabytki Kusadasi – co warto zobaczyć:

• Wyspa ptaków i Zamek

nazwa kurortu Kusadasi powstała z połączenia dwóch wyrazów: kus (ptak) oraz ada (wyspa), z tego względu że kształtem, patrząc od strony morza, przypomina głowę ptaka. Na wybrzeżu znajdują się pomniki poświęcone ptakom. Na wyspie znajdują się również obronne mury zamkowe

• Karawanseray

zwany również Kursunlu Hani, to dwukondygnacyjna budowla, w której w starożytności były przechowywane karawany. Budowane były na szlakach handlowych, aby móc w nich przechowywać przewożone towary przed dalszą podróżą. Często spełniały również rolę obronną. Obecnie Karawanseray został gruntownie odrestaurowany i znajduje się w nim luksusowy hotel w typowo osmańskim klimacie. Na dziedzińcu, podczas prac restauracyjnych, odkryto piękną fontannę, która teraz jest centralnym punktem hotelu.

• Meczety

na terenie Kusadasi znajduje się kilka meczetów, ale wśród nich warto odwiedzić dwa najbardziej znane. Jednym z nich jest Meczet Kaleici, zbudowany na planie kwadratu, otoczony dwunastoma łukami i zwieńczony kopułą. Wszystkie elementy dekoracyjne Kaleici zostały wykonane z perłowej macicy, dlatego wzbudza zachwyt po dziś. Drugim jest Meczet Hanin, który niestety nie zachował się w oryginalnej formie, ale został gruntownie odbudowany. Pięknie zdobiony meczet jest przykryty ołowianą kopułą.

Atrakcje turystyczne w okolicach Kusadasi – co warto zwiedzić:

• Efez

Jedno z najważniejszych starożytnych miast. Znajduje się ok 10 km od Kusadasi. Znajdują się tu zabytki takie jak Odeon (teatr), Biblioteka Celsusa, Łaźnie Scholastyki, Fontanna Trajana, Kościół Maryi Panny, Agora Handlowa i wiele inne, które można zobaczyć podczas wycieczki fakultatywnej do Efezu z Kusadasi, która ma miejsce dwa razy w tygodniu i trwa od 9:00 do 16:00.

• Dom matki Boskiej (Meryemana)

Położony jest w pobliżu ruin Efezu, na wzniesieniu, którego nazwa brzmi Wzgórze Słowików. Dom ten został odkryty przez księży lazarytów z Izmiru, którzy zgodnie stwierdzili, iż jest to kaplica powstała na fundamentach domu, w którym pod koniec swojego życia mieszkała Matka Boska. Również odwiedzamy to miejsce przy okazji wycieczki do Efezu.

• Park Narodowy Dilek

położony jest 28 km na południe od regionu Kusadasi. Znajdują się tu przeróżne gatunki drzew, jak czarna i czerwona sosna, kasztanowce i dęby. Teren Parku Dilek jest bardzo zróżnicowany przez co stał się idealnym miejscem dla wielu ssaków, gadów i ptaków. Park ten można zwiedzać przez cały tydzień w godzinach od 8:00 do 18:30. Zapraszamy na piękny rejs po zatokach Parku Narodowego Dilek.

• Jaskinia Zeusa

Znajduje się na drodze z miejscowości Kusadasi do Parku Narodowego Dilek. Jaskinia otoczona jest oliwnymi drzewami, dlatego nie jest ona widoczna bezpośrednio z drogi. Przy wejściu do niej znajduje się drzewo życzeń, na którym przyjezdni wieszają kawałek ubrania wypowiadając swoje życzenie, gdyż według legendy tylko dzięki temu się ono spełni. Woda w jaskini jest gorąca zimą zaś zimna latem. Ze względu na swój słodko-słony smak nadaje się do picia. Legenda głosi, że w jaskini tej przesiadywał Zeusa ze swoimi kobietami, ukrywając się przez swoją żoną Herą. Jaskinię możecie zobaczyć w czasie wycieczki safari.

• Jeep Safari

To wycieczka dla wszystkich, którzy chcą poznać najciekawsze zakątki regionu. Trasa Jeep Safari Kusadasi prowadzi przez Park Dilek i Jaskinię Zeusa. Tego typu tanie wycieczki Turcja poleca nam codziennie. Wycieczka Jeep Safari z Kusadasi trwa ponad siedem godzin.

• Rejs statkiem

Wycieczka fakultatywna, która pozwoli przyjrzeć się krajobrazowi tureckich wybrzeży z pokładu statku a także samemu miastu Kusadasi. Rejs po Morzu Egejskim odbywa się codziennie i trwa ponad sześć godzin. Statek wypływa z przystani przy Wyspie Ptaków.

• Pamukkale

wapienne tarasy, cud natury wpisany na listę UNESCO. Wycieczki fakultatywne do Pammukale są organizowane przez lokalne biuro podróży 2 razy w tygodniu.

• Wyspa grecka Samos

Bliskość Kusadasi i greckiej wyspy Kos psrawiła że jest to bardzo popularne miejsce na jednodniowe wycieczki. Nie jest potrzebny paszport aby w ciagu jednego dnia móc zobaczyć również Grecję.

Klimat w Kusadasi

Jak przystało na jedno z kurortów tureckich, znajdujących się nad morzem, panuje tu bardzo ciepły klimat. Warto jednak zauważyć, że nie ma tu upałów, jak w innych regionach Turcji. Najlepsza pogoda przypada na miesiące od czerwca do września, kiedy to temperatura sięga ponad 30 stopni, jednak nie jest ona tak mocno odczuwana ze względu na chłodny powiew wiatru od morza. To sprawia, że Europejczycy uwielbiają te rejony i zamiast zmęczeni wysoką temperaturą, do której nie przywykli, cieszą się z odpoczynku wśród łagodnego, jak na Turcję, klimatu. Dodatkowo temperatura morza jest idealna do tego, aby skorzystać z opcji sportów wodnych, a dla wszystkich którzy chcą poznać podwodny świat warto skorzystać z wycieczki Diving, podczas której zanurkujemy w otchłań Morza Egejskiego.

Plaże w Kusadasi

Wybierając Turcję jako cel naszej podróży, na pewno zastanawiamy się, w którym regionie czekają na nas najpiękniejsze plaże. W centrum Kusadasi na turystów czeka kilka piaszczystych plaż jak chociażby Ladies Beach (największa i bardzo zadbana, położona zaledwie 2 km od centrum miasta), Davutlar, czy Pamucak. Na wszystkich mamy możliwość wynajęcia płatnych leżaków. W sezonie plaże te są dość mocno zaludnione, jednak warto spędzić tam chociaż chwilę, aby zobaczyć piękne widoki, poczuć ciepły morski klimat i zasmakować przysmaków, które są serwowane w pobliskich restauracjach lub przez Turków, którzy serwują pyszne małże i inne smakołyki chodząc wśród plażowiczów. Poza lokalnymi miejscami słonecznych kąpieli, niedaleko, gdyż około 6 km od centrum miasta, znajduje się największa i najpiękniejsza plaża w Turcji – Long Beach – mająca aż 22 km długości. Tutaj trudno o tłok, dlatego każdy znajdzie miejsce dla siebie. Panuje tu cisza, a widoki zapierają dech w piersi. Warto więc wyjechać poza kurort i odpocząć od miejskiego zgiełku.

Zakupy i bazary w Kusadasi

W Kusadasi co tydzień, w środę, otwierany jest bazar, na którym można zakupić tradycyjne tureckie tekstylia. Natomiast w każdy piątek na bazarze można zakupić lokalną żywność, owoce i warzywa. Kusadasi, jak większość tureckich kurortów, żyje z turystyki dlatego jest ono przygotowane na przyjazd podróżnych. Z tego względu przez cały tydzień otwarte są bazary w centrum miasta, na których można znaleźć dosłownie wszystko – dywany, wyroby skórzane, biżuteria i artykuły spożywcze. Należy pamiętać o tym, że decydując się na zakup na bazarze należy się targować. Jest to tu już tradycją, dlatego sprzedawcy są w stanie dać nam rabat nawet 20%. Aby dotrzeć do lokalnego bazaru, wystarczy skorzystać z transportu dolmuszem do ratusza, a stamtąd już tylko kilka kroków do ulicy pełnej straganów. Będąc w Turcji nie można niczego nie kupić na tradycyjnych bazarach, nie inaczej jest w Kusadasi.

Życie nocne w Kusadasi

Jeśli chodzi o rozrywkę to region Kusadasi jest przystosowany dla wszystkich, którzy jej poszukują. Znajduje się tu mnóstwo miejsc takich jak puby, tawerny, dyskoteki, czy kluby z karaoke. Najbardziej znaną dzielnicą pod tym względem jest „ulica barowa”, zwana Barbar Sobak, która obfituje we wszelkiego rodzaju rozrywkę, gdzie każdy nawet najbardziej wybredny turysta odnajdzie swoje miejsce. Poza lokalami, w którym muzyka turecka przoduje, znajdują się również i takie, w których czeka na nas zupełnie inny klimat, jak chociażby Jimmy’s Irish Pub, gdzie po wejściu przenosimy się do zielonej Irlandii. Wśród innych znanych restauracji i barów wymienić należy te, które znajdują się na terenie Kaleici, czyli Starego Miasta. Wszystkie są zlokalizowane w kamienicach z pięknymi dziedzińcami jak chociażby Orient Bar, czy Bizim Meyhane. Dla miłośników tańca, warto wybrać się do Ez Clubu, gdzie połączony został bar z dyskoteką znajdującą się w połowie pod gołym niebem. Kusadasi jest zatem przygotowane na przyjazd turystów, którzy po całodniowym zwiedzaniu tego regionu chcą na chwilę odpocząć w inny sposób niż plażowanie i zobaczyć jak Turcja bawi się nocą.

Gastronomia w Kusadasi

Kuchnia turecka przyciąga wielu turystów, nie tylko ze względu na tradycyjny kebab, ale także na przysmaki z morza, jak na przykład popularne w regionie grillowane małże, czy pyszne ryby, sprzedawane nie tylko w porcie, ale także na chodnikach miasta. W Kusadasi znaleźć można wiele większych i mniejszych lokali gastronomicznych, gdyż kurort ten przygotowany jest na napływ turystów i to nie tylko w okresie letnim. Dlatego turecki posiłek dostaniemy zarówno w centrum starego miasta, jak i bezpośrednio przy wybrzeżu. Najpopularniejsza restauracja podająca ryby i owoce morza to Roca - zaraz naprzeciwko wyspy ptaków.

Komunikacja w Kusadasi

Kusadasi znajduje się w Turcji Egejskiej, dlatego jest świetnym miejscem wypadowym na inne lokalne wycieczki fakultatywne. Miasto to znajduje się niedaleko od jednego z większych miast Turcji – Izmir. To tam znajduje się międzynarodowy port lotniczy, z którego bezpośrednio do Kusadasi zawiozą na autobusy komunikacji miejskiej. W mieście można się poruszać dolmuszami – małymi miejskimi minibusami – mającymi swoje określone numery. Wystarczy powiedzieć kierowcy dokąd chcemy się dostać, a on wskaże nam odpowiedni pojazd, który zawiezie nas do interesującego nas miejsca.

Historia Kusadasi

Region Kusadasi posiada bogatą historię, w której swój udział mają zarówno weneccy jak i genueńscy kupcy, dla których miasto to było jedynie częścią szlaku handlowego. Nazwano je wówczas Scala Nova, czyli Nowy Port. W XV wieku panowali tu Turcy otomańscy. W wieku XVII, aby podnieść nieco rangę tego miejsca, wezyr Mehmet Pasza zadecydował, aby wybudować tu Meczet, Karawanseraj, mury obronne oraz Hammam. Z czasem miasto zaczęło się rozwijać, a obecnie jest ważnym ośrodkiem turystycznym w Turcji, mimo tego, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu było jedynie przystankiem podczas podróży do starożytnego miasta Efez.