Metin Tour Logo
Polska komórka+48 508 736 461tel, sms, Viber, WhatsApp
Turecka komórka+90 531 707 9444tel, sms, Viber, WhatsApp
Polska infolinia22 292 42 19 codz. 9-21opłata jak za połączenie lokalne w Polsce

Wycieczki Fakultatywne Fethiye - zabytki - atrakcje. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Fethiye?

FETHIYE jest miastem w południowej części Turcji w pobliżu gór Taurus i Morza Śródziemnego. Miasto to spełnia funkcję ośrodka turystycznego, gdzie znajdują się interesujące atrakcje turystyczne jak chociażby grobowce skalne wykute w stromych stokach. Polskie Biuro Turystyczne Turcja zapewni każdemu turyście niezliczone atrakcje, pełne adrenaliny, np. Paragliding, czyli lot na paralotni. Fruwając nad Fethiye można zobaczyć jak bardzo to miejsce jest piękne i tajemnicze. W niedalekiej odległości od regionu Fethiye znajduje się Oludeniz, czyli słynna turecka laguna z ładnymi plażami. Ten cudowny region pod każdym względem jest idealnym miejscem na urlop. Wprawdzie większość z zabytków się nie zachowała po olbrzymim trzęsieniu ziemi w połowie XX wieku, ale natura sprawia, że to miejsce zachwyca każdego w dalszym momencie. Swoją nazwę region ten otrzymał od nazwiska Fethi Bey, który był pionierem w dziedzinie tureckiego lotnictwa, a który zginął podczas przewożenia pierwszej poczty lotniczej. Fethiye to miejsce bardzo tajemnicze, nie tylko ze względu na swoją historię, ale także ze względu na ukształtowanie terenu. Tak podobne do innych regionów jest jednocześnie tak od nich różne. Ta tajemniczość przyciąga co roku coraz wiekszą liczbę turystów, dlatego miasto stawia wszystko na turystykę, handel i transport. Wycieczki fakultatywne organizowane przez lokalne biuro podróży w Turcji mogą być gwarancją intensywnie spędzonego urlopu w klimacie orientu i ekstremalnych sportów.

Atrakcje i zabytki Fethiye – co warto zobaczyć:

Grobowiec Amyntasa

pochodzi z IV w p.n.e. Jest to wykuty w skałach likijski grób z charakterystyczną fasadą w stylu jońskim

Grobowce licyjskie

rozproszone po mieście w postaci sarkofagów.

Muzeum

z wykopaliskami z pobliskiego starożytnego licyjskiego miasta Xantos i Kaunos

Bizantyjska twierdza

twierdza krzyżowców w okolicach grobowca Amyntasa

Starożytny teatr

zlokalizowany w centrum Fethiye, naprzeciwko portu

Port jachtowy

Przystań jachtowa z samym centrum miasta Fethiye

Pomnik Ataturka

pierwszego prezydenta Turcji

Pomnik Fethi Beya

tureckiego lotnika, od którego wzięła się nazwa miasta Fethiye

Atrakcje turystyczne w okolicach Fethiye – co warto zwiedzić:

Oludeniz Turcja

„Martwe morze”, bo tak jest nazywana przez mieszkańców to najsłynniejsza laguna w basenie Morza Śródziemnego. Wycieczka Rejs Oludeniz z Fethiye to wyprawa do najpiękniejszej zatoki, którą charakteryzuje idealnie turkusowe morze i to, że prawie nigdy nie ma tu wiatru.

Babadag

„Góra ojca”, na którą organizowana jest wycieczka Paragliding z Fethiye. Najpierw czeka na nas wyprawa na szczyt, a następnie niesamowity lot na paralotni.

Dolina Motyli

Znajduje się w południowo-zachodniej Turcji, u podnóża góry Babadag. Najwięcej przepięknych, kolorowych motyli można spotkać w maju.

Kayakoy Turcja

Wymarłe opuszczone miasto, z którego wysiedlono Greków w 1923 r. po wojnie grecko-tureckiej. Miasteczko można zobaczyć podczas wycieczki na bazar, organizowanej przez biuro podróży Turcja.

Xantos i Tlos

Starożytne miasta licyjskie, które można zwiedzić w czasie, organizowanej przez biuro podróży MetinTour, wycieczki Jeep Safari.

Kanion Saklikent

Wąwóz o długości 18 km, znajdujący się trochę ponad 40 km od miasteczka Fethiye. Kanion przecięty jest rzeką Esen, przez którą, aby dalej zwiedzać wąwóz, trzeba przejść gołymi stopami. To niesamowite miejsce można zobaczyć w czasie wycieczki Tlos-Saklikent z Fethiye lub Jeep Safari Turcja.

Plaża Patara

Znajduje się 80 km na wschód od kurortu Fethiye. Jest lęgowiskiem ogromnych morskich żółwi Caretta-Caretta.

Archipelag wysp

W okolicach Gocek, który opływamy w czasie wycieczki 12 wysp z Fethiye.

Marmaris

Kurort turystyczny nad Morzem Egejskim, do którego można się wybrać autobusem rejsowym.

Dalyan

Miejscowość nad rzeką o tej samej nazwie, po której pływają taksówki wodne w kierunku morza i plaży Iztuzu. To tutaj swój okres lęgowy mają żółwie Caretta Caretta. We współczesnej miejscowości Dalyan położone jest starożytne miasto Kaunos. Wycieczka Dalyan z Fethiye, podczas której wybierzemy się na rejs statkiem, pozwala nam również zobaczyć rzymskie łaźnie i antyczny teatr, usytuowane na wysokim wzgórzu.

Klimat w Fethiye

W Fethiye pogoda często jest łaskawa dla przybywających turystów. Ze względu na fakt, iż miasteczko położone jest pomiędzy Morzem Śródziemnym a Morzem Egejskim, w upalne dni ukojenie dają silne wiatry. Klimat śródziemnomorski jest dla każdego z nas idealnym na wakacyjne wyprawy, dlatego Fethiye odpowiada pod względem temperatury wszystkim, którzy na co dzień nie są przyzwyczajeni do upałów. Na przełomie kwietnia i maja temperatura powietrza sięga 20-25 stopni, zaś najwyższe temperatury można odnotować w okresie wakacyjnym, czyli lipiec-sierpień. Fethiye to przepiękny turecki kurort, w którym pogoda nie odbiega tak bardzo od pogody w Polsce, dlatego tak wielu turystów wybiera ten region na miejsce swojego odpoczynku.

Plaże w Fethiye

W regionie Fethiye popularną plażą jest Calis, oddalona niecałe 5 km od centrum miasta. Wzdłuż plaży i promenady zlokalizowane są tu skromniejsze hotele. Najbardziej znaną jednak piaszczystą plażą jest ta zlokalizowana przy lagunie Oludeniz, która przyciąga nie tylko pięknym turkusem morza, ale także wspaniałymi widokami, naturalnie ukształtowanego terenu. Fethiye odkąd stało się ośrodkiem turystycznym znacznie poprawiło swoją estetykę. Można spacerować po pięknej promenadzie, znajdującej się w niedalekim sąsiedztwie portu lub skorzystać z oferty lokalnego biura podróży i wykupić Rejs Oludeniz z Fethiye, podczas którego poznamy wszystkie mniejsze i większe zakątki najpiękniejszej na świecie laguny.

Zakupy i bazary w Fethiye

Będąc w Fethiye należy niezwłocznie skorzystać z możliwości odwiedzenia cotygodniowego bazaru.

Pozwala na to wycieczka Fethiye bazar, organizowana w każdy wtorek. Na bazarze można zaopatrzyć się w produkty spożywcze, charakterystyczne tureckie tkaniny lub specyficzne pamiątki. Zabytkowe budynki wokół bazaru kryją różne ciekawe sklepy i lokale gastronomiczne. Oprócz bazarów w Fethiye znajduje się wiele mniejszych i większych restauracji, również tych spokojnych, bardziej przeznaczonych dla rodzin z dziećmi.

Gastronomia w Fethiye

W Fethiye odwiedzić można również targ rybny Fish Market. Ryby także możemy nabyć tuż przy porcie od miejscowych rybaków. Jeśli spędzamy wakacje w Fethiye to oprócz tradycyjnych tureckich potraw warto skorzystać również z możliwości spróbowania lokalnych przysmaków jak lahmacun, będący rodzajem tureckiej pizzy z mięsnym nadzieniem na bardzo cieniutkim cieście, lub popularnych pieczonych gołębi. W mieście nie ma miejsca, gdzie nie można spróbować owoców morza w przeróżnej postaci, dlatego pod kątem gastronomii miasteczko to jest bardzo dobrze przygotowane na napływ turystów.

Komunikacja w Fethiye

Fethiye posiada bardzo dobrze rozwiniętą komunikację międzymiastową, dzięki czemu podróżowanie pomiędzy okolicznymi miejscowościami nie sprawia większej trudności. Wszędzie można dostać się dolmuszami, czyli mini busami. Autobusy dalekobieżne odjeżdżają z głównego dworca w kierunku kurortu Marmaris, czy Antalyi.

Historia Fethiye

Fethiye Turcja to piękne miasto portowe położone w południowej części Turcji, w pobliżu gór Taurus. W czasach starożytnych nosiło nazwę Telmessos, zaś obecna nazwa tego regionu została nadana na cześć pilota Fethi Bey – pioniera tureckiego lotnictwa, który zginął w katastrofie lotniczej w 1914 roku podczas wojny o niepodległość turecką, stając się tym samym bohaterem narodowym. W mieście znajduje się również jego pomnik. Ówczesne Fethiye należało do konfederacji państw licyjskich. Licja stanowi krainę, położoną na południowo zachodnich obszarach prowincji Antalya. W okresie hellenistycznym językiem obowiązującym stał się grecki, a słynne grobowce wykute w kałach zamieniono na sarkofagi. Po starożytnych czasach pozostało mnóstwo tego typu grobowców rozproszonych po całym Fethiye. Trzęsienia ziemi spowodowały, że w obecnym Fethiye przeważają nowoczesne budowle, dlatego tak cenne są zabytki, które nie zostały zniszczone przez kataklizmy.