Metin Tour Logo
Polska komórka+48 508 736 461tel, sms, Viber, WhatsApp
Turecka komórka+90 531 707 9444tel, sms, Viber, WhatsApp
Polska infolinia22 292 42 19 codz. 9-21opłata jak za połączenie lokalne w Polsce

Wycieczki Fakultatywne Antalya - atrakcje- zabytki. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Antalyi?

ANTALYA jak na stolicę Riwiery Tureckiej przystało może poszczycić się piękną starówką z czasów średniowiecznych oraz wspaniałym wybrzeżem ze żwirową plażą ciągnącą się przez kilka kilometrów. Miasto znajduje się w południowo-zachodniej części Turcji u podnóży gór Taurus i przyciąga turystów ciekawymi zabytkami oraz licznymi restauracjami, pubami i klubami. Najmłodsi również nie będą się nudzić, gdyż dla nich również przewidziane są atrakcje turystyczne takie jak Aqualand i Delfinarium, gdzie znajdują się baseny i zjeżdżalnie różnych wielkości. Polskie Biuro Podróży Turcja może zapewnić również wycieczki fakultatywne, dzięki którym turyści poznają atrakcje innych miejsc Turcji, jak na przykład Stambuł. Z Antalyi organizowany jest również Błękitny Rejs po turkusowych zatokach Morza Śródziemnego. Antalya znajduje się u podnóża gór Beydaclari oraz nad zatoką noszącą tą samą nazwę co miejscowość. W samej Antalyi znajduje się dużo interesujących miejsc, gdzie można nie tylko odpocząć ale przede wszystkim poznać miasto i jego najciekawsze zabytki. Ciągnące się w okół miasta mury stanowią atrakcję dla zwiedzających. Antalya jest węzłem komunikacyjnym pomiędzy innymi regionami Turcji, dlatego wszelkie podróże z tego miasta są możliwe dzięki sieci autobusów często wyjeżdżających tak wzdłuż wybrzeża jak i wgłąb kraju. Antalya swoim obszarem obejmuje takie historyczne krainy jak Licja, Pamfilia i Pizydia, które podobnie jak reszta regionu są bogate w ciekawą kulturę, wspaniałą przyrodę i interesujące zabytki. Riwiera Turecka zachwyci na pewno nie jednego i prawdopodobnie również niejednego to miejsce zaciekawi na tyle, aby wrócić tu jeszcze raz, dlatego skorzystaj z oferty, którą proponuje Biuro Podróży Turcja i spędź idealne wakacje w tureckim klimacie.

Atrakcje i zabytki Antalya – co warto zwiedzić:

• Stare Miasto - Kaleici

To najstarsza część miasta, sięgająca czasów rzymskich, gdzie można przespacerować się po pięknych uliczkach i zobaczyć tradycyjne osmańskie domostwa. Przy wejściu na Kaleici znajduje się Wieża Zegarowa.

Yivli Minare

żłobiony minaret, ozdobiony ceramicznymi płytkami, stanowiący najbardziej rozpoznawalny budek Antalyi

• Port Antalya

międzynarodowy port morski Riwiery Tureckiej.

• Antalya Arkeoloji Muzesi

Najciekawsze muzeum archeologiczne w Turcji. Najstarsze eksponaty pochodzą w epoki brązu.

Aquarium Antalya

największe i najdłuższe tunelowe akwarium na świecie

• Brama Hadriana

Składająca się z trzech łuków, wybudowana z białego marmuru z okazji wizyty cesarza w 130 roku.

• Aqualand Delfinarium

Aquapark z licznymi basenami i zjeżdżalniami połączony z Delfinarium, gdzie codziennie są organizowane pokazy delfinów, które można oglądać podczas wycieczki Aqualand i Delfinarium z Antalya.

Atrakcje w okolicach Antalya – co warto zobaczyć:

• Wodospady Duden

stworzone przez rzekę Duden Cayi, stworzyły wraz z parkiem miejsce odpoczynku i relaksu dzięki powstałym tam licznym kawiarniom.

• Starożytne miasto Termessos

ruiny miasta założonego przez Aleksandra Wielkiego, znajdujące się nieco ponad 30 km od Antalyi.

• Aspendos

miejscowość znajdująca się około 45 km od Antalya, gdzie starożytne zabytki w tym teatr, można zobaczyć podczas wycieczki Perge-Aspendos-Side z Antalya.

• Side

region Turcji, położony na południu kraju, do którego można pojechać podczas organizowanych wycieczek.

• Perge

starożytne miasto, którego cechą charakterystyczną jest przepiękna kolumnada oraz okazałe hellenistyczne obramowania.

• Jaskinia Karain

to największa w pobliżu Antalyi jaskinia, w której znaleziono najstarsze ślady ludzkiego osadnictwa.

• Wodospad Kursunlu

malownicze miejsce, znajdujące się około 20 km od centrum Antalyi.

• Kanion Koprulu

znajduje się w górach Taurus, rwący potok i piękny wąwóz tworzy idealne warunki do skorzystania z wycieczki Rafting z Antalya.

Błękitny Rejs

to wycieczka fakultatywna organizowana przez biuro lokalne Turcja, podczas której dopłynąć można do sąsiedniego kurortu Kemer i zobaczyć tureckie wybrzeża od strony morza.

• Teleferic

to kolejka górska, którą podczas wycieczki Teleferic z Antalya wyjedziemy na sam szczyt Tantali w Górach Taurus.

Kapadocja

księżycowy krajobraz tego miejsca zadecydował o wpisaniu go na listę światowego dziedzictwa UNESCO, dlatego też wycieczka Kapadocja z Antalya organizowana przez Biuro Podróży Turcja jest obowiązkowym punktem pobytu w tym kraju.

• Pamukkale

drugie po Kapadocji najbardziej charakterystyczne miejsce w Turcji. Uzdrowisko to, słynie przede wszystkim z wapiennych tarasów, tworzących przepiękny naturalny krajobraz. Podczas wycieczki Pamukkale z Antalya, przewodnicy opowiedzą dokładną historię powstania tego miejsca.

Klimat w Antalyi

Riwiera Turecka kojarzy się niezmiennie z idealną pogodą. Przez większość roku temperatura nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza, a klimat morski i wiatr od wody dodaje świeżości i odpoczynku od ciepłego powietrza. Jeśli nie przepadamy za ciągłymi upałami, powinniśmy zdecydować się na wyjazd na przełomie maja i czerwca, gdyż wówczas pogoda w Antalya jest najkorzystniejsza. Jeśli chodzi o temperaturę wody to najwyższa jest w sierpniu i sięga ponad 25 stopni. Wiatr od morza, charakterystyczny dla klimatu morskiego, sprzyja wszelkiego rodzaju sportom wodnym, a krystalicznie czysta woda pozwala na poznanie podwodnego świata tureckich wybrzeży, podczas wycieczki Nurkowanie z Antalya.

Plaże w Antalya

Najdłuższą i najbardziej piaszczystą plażą w Antalyi i w Turcji, leżąca we wschodniej części miasta jest Lara. Turystów zachęca przede wszystkim idealnym, drobnym piaskiem i czystym turkusowym morzem. Drugą plażą Antalyi jest Konyaalti. Znajduje się w zachodniej części miasta i ciągnie się wzdłuż klifów przez 7 km aż do gór Beydaglari. Przy jednej i drugiej plaży znajdują się oczywiście liczne hotele i punkty gastronomiczne, dzięki czemu miejsca te są często odwiedzane przez przybyłych turystów.

Gastronomia w Antalya

W regionie tym, podobnie jak w całej Turcji obowiązuje kuchnia śródziemnomorska. Znajduje się tu jednak mnóstwo restauracji i barów serwujących kuchnie całego świata, w tym kuchnie francuską, czy chińską. Będąc w Turcji warto jednak mimo wszystko spróbować tradycyjnych potraw takich jak kebabów czy raki. Wśród najbardziej popularnych i często odwiedzanych przez turystów punktów gastronomicznych można wymienić takie miejsca jak: Macha Cafe Restaurant, Castle Cafe Bar, Seraser Fine Dining Restaurant.

Zakupy i bazary w Antalya

Miasto jest rajem dla wszystkich uwielbiających zakupy. Mnóstwo mniejszych i większych sklepów znajdują się wzdłuż ulic starego miasta. Często odwiedzane przez turystów jest Centrum Handlowe Migros, gdzie znaleźć można produkty wszelkiego rodzaju. Turcja słynie przede wszystkim z bazarów, tak też w jej stolicy, w Antalyi znajduje się ich przynajmniej kilkanaście. Na bazarach kupić można pamiątki w postaci biżuterii, a także dywany czy wyroby skórzane. Jedne z popularniejszych miejsc tego typu to Antalya Bazaar i Bazar Kaleici Antalya.

Życie nocne w Antalya

W kurortach nadmorskich życie zaczyna się późnym wieczorem i kończy bladym świtem. Nie tylko wzdłuż plaż znajdują się liczne dyskoteki i puby, ale także w centrum miasta. Biuro Lokalne Turcja poleca także wycieczkę Fire of Anatolia z Antalya – przedstawienie, którego aktorzy przez taniec i muzykę opowiadają nam historie Turcji. Miasto ze względu na swój turystyczny charakter, tak jak i cała Riwiera Turecka, jest przygotowana na wszelkiego rodzaju atrakcje turystyczne związane z nocnym życiem. Dlatego też wieczorami można odwiedzić kluby, czy dyskoteki.

Komunikacja w Antalya

Antalya jak przystało na stolice kraju, ma bardzo dobrze rozbudowaną sieć komunikacyjną. Przede wszystkim dlatego, że posiada międzynarodowy port lotniczy, usytuowany około 13 km od centrum miasta. W samym mieście bardzo dobrze rozwinięta jest sieć miejskich autobusów, a tradycyjnymi dolmuszami, za niewielką opłatą dojedziemy w każdy zakamarek stolicy.

Historia Antalyi

Południowe wybrzeże Turcji, czyli miejsce gdzie znajduje się region Antalya, swoje początki ma już w czasach prehistorycznych. Miasto powstało w roku 150 p. n .e., założone z inicjatywy króla Attalosa II. Niecałe dwadzieścia lat później, po jego śmierci Antalya została przejęta przez Rzymian. Wówczas rozwinęło się tu chrześcijaństwo, zaś po upadku Cesarstwa Rzymskiego w zachodniej części, miasto pozostało wciąż w jego zasięgu po wschodniej stronie, zwanej później Cesarstwem Bizantyjskim. W tym czasie zanotowało się na kartach historii niesamowity rozkwit miasta. Rozwijał się tu handel ze względu na swoje nadmorskie położenie oraz znaczna rola militarna. W końcówce wieku XI Antalyę przejęli Turcy seldżuccy, a następnie odzyskane zostało ponownie przez Bizantyjczyków. W swojej historii miasto to było pod panowaniem wielu krajów, w tym także Włoch. Ostatecznie jednak sułtan Murad II przyłączył Antalyę do Turcji Osmańskiej.