Co warto zwiedzić w Turcji?

turcja wycieczki fakultatywne

Atrakcje turystyczne regionów: Alanya, Side, Belek, Antalya, Kemer, Fethiye, Marmaris, Bodrum, Didim, Kusadasi.

Turcja leży w Azji Mniejszej pomiędzy trzema kontynentami: Europą, Azją i Afryką, co przez wieki sprzyjało handlowi i rozwojowi tych ziem. Zajmuje powierzchnię 783.562 km2. Pod względem liczby ludności jest 17. najliczniejszym krajem na świecie, licząc populację na ok. 80 mln. Porównując jednak gęstość zaludnienia Polska i Turcja mają je podobne 100 os./km2. Turcję oblewają cztery morza: Morze Śródziemne, Morze Egejskie, Morze Czarne i Morze Marmara. Turcja graniczy, zaczynając od północnego wschodu, kolejno z: Gruzją 252 km, Armenia 268 km, Azerbejdżan 9 km, Iran 499 km, Irak 331 km, Syria 822 km, Grecja 206 km, Bułgaria 240 km. Turcja jest położona na dwóch kontynentach: w 97 % w Azji, natomiast 3 % jej powierzchni należy do Europy (tzw. Tracja, której największym miastem jest Edirne - dawny Adrianopol). Terytorium geograficznie podzielone jest na siedem wielkich subregionów: region Egejski, region Śródziemnomorski, region Marmara, region Morza Czarnego, centralna Anatolia, wschodnia Anatolia, południowo-wschodnia Anatolia.

Administracyjnie w Turcji można wyróżnić aż 81 prowincji, które mają swoje nazwy od miasta stolicy prowincji. Każda z prowincji ma swój dwucyfrowy kod, który wykorzystywany jest zarówno w systemie pocztowym jak i w systemie nadawania numerów rejestracyjnych samochodom, np. Antalya 07.

Najwyższy szczyt w Turcji to Ararat o wysokości 5137 m n.p.m., a najwyższe góry to Taurus. Turcja zajmuje pierwsze miejsce pod względem uprawy moreli, fig i orzechów laskowych. Mieści się też w pierwszej piątce krajów, które produkują najwięcej na świecie owoców i warzyw, tj.: pistacje, orzechy włoskie, arbuzy, pomidory, winogrona, jabłka, bawełna, tytoń, cebula, soczewica, buraki cukrowe, oliwki.

Turcja to doskonałe miejsce na wypoczynek! Toteż wycieczki do Turcji cieszą się dużym powodzeniem wśród polskich biur podróży. Pod względem odwiedzin Turcja zajmuje szóste miejsce na świecie, w ostatnim roku przyjęła aż 27 mln turystów z całego świata.

Najpopularniejsze regiony, do których przyjeżdżają  Polacy to:

• region Morza Śródziemnego: Alanya, Side, Belek, Antalya, Kemer,
• region Egejski: Marmaris, Bodrum, Fethiye, Didim, Kusadasi, Cesme.

To właśnie w wymienionych miejscowościach jest najbogatsza infrastruktura hotelarsko-turystyczna: hotele, restauracje, kawiarnie, informacje turystyczne, wypożyczalnie sprzętu sportowego, biura lokalne oferujące wycieczki fakultatywne. Personel w większości posługuje się przynajmniej jednym językiem obcym zazwyczaj angielskim, niemieckim lub rosyjskim.  O popularności danego regionu stanowią jego atrakcje turystyczne. Turyści nie chcą tylko opalać się na plaży, ale również zwiedzać ciekawe miejsca. Poniżej przedstawiamy wybrane atrakcje, które organizuje Biuro Podróży Turcja, a które warto zobaczyć ze względu na swoje walory historyczne, przyrodnicze, a także kulturowe.

alanya wycieczki fakultatywne

REGION ALANYA

To najpopularniejsze miejsce wypoczynku Polaków w Turcji. Alanya, choć to niewielka jak na tureckie standardy miejscowość, ma wiele zabytków, które warto zwiedzić. W samym mieście należy zobaczyć zamek Kale - twierdzę obronną z XIII w., port jachtowy, jaskinię Damlataş. Wszystkie te punkty można zwiedzić korzystając z wycieczki lokalnej po Alanyi połączonej z wizyta na bazarze. Jeśli tylko zależy Wam na widokach zabytków i zrobieniu pocztówkowych zdjęć to najlepiej wybrać się na Rejs Statkiem. Alanyę otaczają majestatyczne góry Taurus. Aby je lepiej poznać Alanya Biuro Podróży organizuje wycieczki fakultatywne Jeep SafariKanion Sapadere. Jeśli ktoś uwielbia historię proponujemy nieco dalszą podróż do miasta Denizli, gdzie znajduje się słynne Pamukkale, czyli bawełniana twierdza.

side wycieczki fakultatywne

REGION SIDE

Side samo w sobie jest zabytkowym miastem, ogromne stare miasto położone wprost nad morzem jest miejscem wycieczek i plenerów zdjęciowych. Warto zobaczyć ruiny teatru, świątynie Apollona, czy wypić sok ze świeżo wyciskanych owoców w jednej z ulicznych kawiarni. Wycieczka fakultatywna KAS, organizowana przez Side Biuro Podróży, poszerzy nasze zwiedzanie o niedaleki teatr starożytny Aspendos oraz znany wodospad Kurşunlu. Side to najlepszy punkt wypadowy na wycieczki do Kapadocji - bajkowej krainy. Cały region Kapadocji to niewątpliwie fenomen natury oraz czynnika ludzkiego, dzięki którym powstały kute w skałach domy, kościoły, hotele, czy całe podziemne miasta. Drugim najczęściej odwiedzanym miejscem jest bazar w Manavgat oraz przepiękny górski Zielony Kanion (Green Canyon), po którym pływają statki.

belek wycieczki fakultatywne

REGION BELEK

Belek to nowoczesna miejscowość przystosowana do obsługi najbardziej wymagających klientów. To tu najwięcej jest hoteli 5-gwiazdkowych, które w większości posiadają własne pola golfowe. Belek położone jest blisko miasta Antalya, które jest stolica prowincji. Najlepiej wybrać się więc z lokalnym biurem podróży do tamtejszego Aquarium, zobaczyć stare miasto czy popłynąć w rejs wzdłuż wybrzeża. Stąd też warto wybrać się do kanionu Koprülü na wycieczkę Rafting, albo nieco dalej do wąwozu Saklikent.

antalya wycieczki fakultatywne

REGION ANTALYA

Będąc na wakacjach w Antalyi warto zwiedzić samą Antalyę, starówkę, Aquarium, wodospady Duden. Ale też warto pamiętać, że stąd do Pamukkale tuż tuż. A kto nie widział Pamukkale to znaczy że nie był w Turcji. Na pewno niejedna osoba da się skusić na lot balonem w Kapadocji albo na kurs Nurkowania. Co roku na plaży Lara, gdzie znajduje się większość hoteli można oglądać potężne rzeźby z piasku, które wykonywane sa na doroczny festiwal rzeźb piaskowych.

kemer wycieczki fakultatywne

REGION KEMER

Do Kemeru z lotniska jest niespełna 40 min. drogi co sprawia, że kurort jest chętnie wybierany. W Kemerze lato jest nieco chłodniejsze niż w innym miastach Riwiery Tureckiej, gdyż jest to związane z otaczającymi górami Taurus. Te szczyty znajdujące sie blisko morza sprawiają, że słońce zachodzi za nie szybciej przez co plaże popołudniu spowija cień. Kemer to miejscowość wypoczynkowa w Turcji, która słynie z organizowanych tu wycieczek rejsowych, które z ofercie naszego biura nazywamy Błękitnymi rejsami. Tak przeźroczystej wody jak w Kemerze nie ma nigdzie w Turcji, bowiem dno jest kamieniste i woda nie mętnieje. Dlatego polecamy rejs statkiem jako odskocznię od monotonii basenu i plaży, aby móc podziwiać urocze zatoki Olympos, czy Phaselis. Kemer to góry i jeszcze raz góry. Największym szczytem jest Góra Tahtali 2365 m n.p.m. nazywana nawet Olimpem.  Na jej szczyt organizujemy wycieczkę fakultatywną kolejką górską Teleferic. Z Kemeru blisko już do miejsc związanych ze Św. Mikołajem, który pochodził z Turcji. Demre-Myra-Kekova to wycieczka lokalna, która zadowoli wszystkich, bowiem łączy w sobie elementy wiedzy historycznej, pięknych przyrodniczych widoków po trasie, a także coś dla miłośników morza - rejs na wyspę Kekova.

fethiye wycieczki fakultatywne

REGION FETHIYE

Fethiye jest dość nietypowym kurortem turystycznym, ponieważ to miasto żyjące z rolnictwa i wszędzie roi się aż od szklarni. Ale turystyka rozwinęła się tu dzięki lagunie Ölüdeniz i plaży Çaliş. Ze wspaniałej znanej na całą Turcję laguny Ölüdeniz koniecznie należy wybrać się w rejs statkiem, który zawija również do Doliny Motyli. W samym mieście na uwagę zasługują grobowce starożytne kute w skałach. A kilka kilometrów od miasta wioska Kayaköy, do której organizowana jest wycieczka Kayaköy i bazar. Perełką regionu jest jednak Kanion Saklikent i starożytne licyjskie miasto Tlos. Przepiękny wąwóz z wartką rzeką, przez którą można się przeprawiać. To atrakcja nie tylko widokowa, ale również rekreacyjna. Poza atrakcjami na miejscu, można skorzystać również z wielu innych wycieczek. Z MetinTour czeka na nas wycieczka na Rodos z Fethiye, czy podróż do Stambułu.

marmaris wycieczki fakultatywne

REGION MARMARIS

Marmaris chociaż to niewielka miejscowość, ma wiele do zaoferowania. Wokół miasta piękne tarasy widokowe tworzą zalesione piniowe góry Taurus. Z pobliskiej zatoki Gökova można wyruszyć na wycieczkę na wyspę Kleopatry - oczywiście statkiem. Grecka wyspa Rodos jest na wyciągniecie ręki - tylko godzinę drogi katamaranem przez morze. Zupełnie blisko jest stąd nad rzekę Dalyan, gdzie można podejrzeć żółwie morskie Caretta Caretta żyjące na wolności. Ale jeśli chcecie zwiedzić najpiękniejsze miejsca w Turcji to Marmaris jest świetną bazą wypadową, aby pojechać na dwudniową wycieczkę fakultatywna Efez-Pamukkale.

bodrum wycieczki fakultatywne

REGION BODRUM

Będąc w  Bodrum należy bezwzględnie jeden dzień przeznaczyć na zwiedzanie miasta i odwiedzić Mauzoleum, zamek Św. Piotra i bramę Myndosa. W kolejne dni warto odwiedzić miejsca historyczne jak: najlepiej zachowane miasto starożytne w Turcji - Efez oraz niepowtarzalny na skalę światową cud natury jakim są trawertyny Pamukkale wraz z miastem Hierapolis. Na koniec wakacji, kiedy już poznamy lepiej Turcję można, korzystając z oferowanej przez Bodrum Biuro Podróży wycieczki, popłynąć z naszym biurem na wyspę Kos z Bodrum.

didim wycieczki fakultatywne

REGION DIDIM

Didim to maleńki ale uroczy kurort, szczególnie ulubiony przez Anglików. W samym mieście, a właściwie na jego skraju, znajduje się najważniejszy zabytek jaki jest Didima z ogromną świątynią Apolla. Didim ma ładne wybrzeże i będąc tu na wakacjach koniecznie trzeba wybrać się na rejs po Morzu Egejskim lub rejs po rzece Dalyan, gdzie zlokalizowane są grobowce w skałach. A dla miłośników historii wizyta w starożytnym mieście Efez z Domem Matki Boskiej. Nie można również zapomnieć o wypłynięciu na morskie wody. Wycieczka na Kos z Didim, czy Sirince z Didim to jedne z propozycji, które oferuje lokalne biuro podróży MetinTour.

kusadasi wycieczki fakultatywne

REGION KUSADASI

Kusadasi to dosyć rozległy kurort z zabytkami z czasów seldżuckich jak Karawanseray, czy zamek na Wyspie Ptaków. Piękne wybrzeże i promenada sprzyja popołudniowym spacerom. Do Kusadasi zawijają liczne transatlantyki, aby podróżni po wyjściu na ląd mogli przemieścić się do pobliskiego Efezu - tylko 10 km z portu w Kusadasi. Sam Efez i jego zwiedzanie obejmuje nie tylko starożytne miasto, ale wycieczka odwiedza też pozostałości świątyni Artemidy, meczet Isa bey oraz Dom Maryi Meryemana. Niedaleko, bo 8 km od Efezu, znajduje się maleńka wioska Sirince, gdzie można skosztować lokalnego wina. Okolice łącznie z Parkiem Narodowym Dilek i z jaskinią Zeusa można zwiedzić w czasie wycieczki fakultatywnej Jeep Safari.