Ceny w Turcji – żywność, napoje, alkohol

Jak można się domyśleć najtaniej zakupy zrobimy na bazarze. Natomiast wiadomo, iż na bazarze nie kupimy wszystkiego a do tego należy pamiętać że zakupy na bazarze wiązą się z koniecznością targowania się w Turcji, a wiele produktów to po prostu podróbki.  Jeśli więc nie lubicie sie targować lub po prostu wam to nie wychodzi to warto zajrzeć do tureckich supermarketów i galerii handlowych w Turcji.  Jak w każdym mieście znaleźć można sklepy z tańszymi i droższymi produktami, dlatego warto jest odejść nieco od centrum lub od skupiska zabytków i atrakcji turystycznych, a znajdziecie sklepik, którym te same produkty będą zdecydowanie tańsze. Także w Turcji nie mogło zabraknąć sieciowych marketów typu Carrefour, czy Tesco, a w niektórych miastach znajdziemy także sklep z kosmetykami Rossman. Ceny są jednak bardzo zbliżone do tych w Polsce.

Turcja - suprmarketyTurcja Kipa

Jak w każdym kraju w Turcji również funkcjonują bardzo dobrze supermarkety spożywcze i gospodarcze. Supermarkety znajdziemy we wszystkich miejscowościach turystycznych: Alanya, Side, Bodrum, Antalya, Kusadasi, Marmaris. Koszyki i reklamówki w supermarketach w Turcji są bezpłatne a płacić możemy lirami tureckimi, dolarami, euro oraz kartami płatniczymi Visa i Mastercard. Mając dolary lub euro sprzedawca przelicza wartość zakupów po kursie z danego dnia. Reszta natomiast zawsze będzie wydana w walucie tureckiej czyli lirach. 

Popularne supermarkety w Turcji:

Najtańszy jest Carrefour a najdroższy Migros ale tu znajdziecie dużo popularnych europejskich marek. Z racji tych importowanych produktów Migros jest po prostu droższy ale ma bardzo szeroką gamę produktów.

Dyskonty w Turcji czyli BIM, SOK czy A101

W Turcji jako tanie sklepy królują jednak dyskonty spożywcze. Tak jak w Polsce Biedronka w Turcji mamy 3 najpopularniejsze marki dyskontów:

Są właściwie w każdej dzielnicy miasta a więc nie sposób będąc na wakacjach w Turcji nie trafić na taki supermarket spożywczy. Wystarczy zapytać się w swoim hotelu gdzie taki najbliższy dysoknt się znajduje. W A101 oraz SOk-u kupicie bez problemu też alkohol, ale w BIM-ie już nie. Również można w tych marketach płacić lirami, euro i dolarami po kurse danego dnia. No i co ważne nie trzeba się targować bo wszystkie produkty maja swoją niezmienną cenę. Wydawanie reszty zawsze będzie w walucie tureckiej. Proszę się nie zdziwić jeśli dostaniecie o kilka kuruszy (groszy) za mało. W Turcji bowiem prawie w ogóle nie ma monet 1- czy 2- kuruszowych więc nie wydaje się końcóki nawet do 5 kuruszy. i w drugą stronę: jeśli nam brakuje do 5 kuruszy to też nie ma problemu, możemy kupić dany produkt.

Supermarkety w Turcji

 

Ceny w supermarketach w Turcji

Oczywiście ceny w supermarketach w Turcji są niższe niż w sklepikach opodal hoteli czy w centrum miasta, blisko zabytków. Można trafić na różne promocje cenowe, są wydawane gazetki promocyjne.Jeśli więc wybieraciesię na wakacje do Turcji to oprócz bazarów tureckich warto wybrać się do supermarketu lub dyskontu aby poznać ceny różnych produktów w Turcji. Supermarkety to przecież nie tylko żywność, którą najlepiej kupić na bazarach ze względu na największą świeżość ale też ubrania czy sprzęt AGD. Możemy tez znaleźć w nich produkty sezonowe jak dmuchane materace do kąpieli, wiaderka do paisku dla dzieci etc.

 

Kurs liry tureckiej to obecnie zaledwie 90 groszy, więc śmiało można zaokrąglić do pełnej złotówki, aby łatwiej mozna było przeliczać zakup pamiątek 1:1.

Poniżej przedstawiamy zestawienie różnych produktów i ich cen w Turcji:bazar turecki w marmaris

kebaby w turcji

Jak już zostało wspomniane ceny w Turcji mogą się również w zależności od sklepu. Mniejsze sklepy, których jest bardzo dużo będą mieć między sobą największą konkurencję, a i ceny będą dużo wyższe niż w dużych marketach. Na zakupy w Turcji polecamy wybrać się na spokojnie i nie decydować się na pierwszy lepszy sklep. Dla przykładu Coca-Cola 2,5 l w dużym dyskoncie kosztuje 3,75 ₺ w momencie gdy mały sklep sprzedaje ją za 5 ₺. Będąc w Turcji nie sposób nie spróbować tradycyjnego ulicznego jedzenia. Kebaby w Turcji mają zróżnicowane ceny jednak najtańszy kebab z kurczakiem w bułce kosztuje od 4 ₺ i wyżej. Kebab z baraniną natomiast to koszt rzędu ok. 8 lir. Jak i w przypadku innych zakupów warto porównać ceny w kilku miejscach, aby nie przepłacić niepotrzebnie.

Wakacje w Turcji 2018

Jeśli wybrałeś Turcję jako cel swoich tegorocznych wakacji to zobacz co warto kupić w Turcji. Polecamy też wycieczki fakultatywne, które uatrakcyjnią pobyt. Jeśli nie wiesz co warto zwiedzić w Turcji, to zapraszamy do zapoznania się z ofertą polskiego biura podróży MetinTour i do rezerwacji wycieczek.