Turcja - ciekawostki, zwyczaje i porady praktyczne, które warto znać
Poligamia w Turcji jest zakazana.
W Turcji jest bezpiecznie, zwłaszcza w regionach turystycznych.
Turcja położona jest na dwóch kontynentach: europejskim i azjatyckim.
Turcja została ogłoszona republiką 29 października 1923. Mustafa Kemal Ataturk jednogłośnie został wybrany na pierwszego Prezydenta Republiki Turcji.
W Turcji obowiązuje szacunek w stosunku do Ataturka - pierwszego prezydenta Republiki Tureckiej, którego pomniki i wizerunki spotkamy niemal wszędzie. Nie wolno ich profanować, ani z nich szydzić.
Mieszkańcy Turcji są ogromnymi patriotami, panuje tutaj ogromny szacunek do tureckiej flagi, którą można zauważyć w wielu miejscach w całej Turcji.
Największym miastem w Turcji jest Stambuł, a stolicą Turcji Ankara.
Oficjalna liczba wyznawców islamu to 98%, ale trzeba pamiętać o tym, że jest to kraj świecki, który nie rządzi się prawem szariatu, czyli prawem religijnym.
Najpopularniejszym tureckim napojem jest herbata, a częstowanie herbatą jest zwyczajem szeroko przyjętym i nie wypada odmawiać choćby pierwszej filiżanki, zaproponowanej przez gospodarza.
"Narodowym" trunkiem jest raki - mocna anyżówka pita zwykle po zmieszaniu z wodą (staje się wtedy mętna).
Jednym z symboli Turcji jest tulipan, który do Europy trafił właśnie z tego kraju. Tulipan jest kwiatem narodowym Turcji.
Przez ulicę nie przechodzi się po "europejsku". Przejście przez pasy nie działa jak w Europie, tutaj pieszy nie ma pierwszeństwa, warto się rozglądać i czekać nawet na pasach!
Tureccy kierowcy nagminnie używają klaksonu.
Warto wybrać się do hamamu (łaźni tureckiej) jeszcze przez rozpoczęciem opalania, zyskasz wtedy piękną gładką skórę, na której dłużej utrzyma się opalenizna.
Kobiety tureckie otrzymały czynne prawo wyborcze w 1934 roku przed większością kobiet w Europie. Tureckie kobiety nie muszą się zasłaniać, zasłonięte kobiety czynią to ze względu na swoją religijność, a nie przymus.
Turcja jest członkiem NATO od 1952 roku.
W Turcji zwiedzamy Teatry, a nie Amfiteatry.Najlepiej zachowany Teatr Rzymski na świecie jest w starożytnym mieście Aspendos, możemy go podziwiać na jednej z naszych wycieczek.
Turcy słyną jako naród bardzo gościnny i życzliwy, a zarazem otwarty na nowoczesność i odmienność kulturową gości.
Jeśli chcemy zwiedzić meczet, jeśli akurat nie będzie to pora modlitw, prawdopodobnie nie będzie problemu, chociaż trzeba pamiętać o odpowiednim stroju (zakryte kolana i ramiona, a kobiety dodatkowo chusta na głowie) i o zdjęciu butów przed wejściem.
Niewolno robić zdjęć zasłoniętym kobietom oraz osobom modlącym się.
Ostatnie miejsce życia Matki Boskiej na ziemi znajduje się nieopodal starożytnego Efezu. W tym kamiennym domu Maria Dziewica spędziła swoje ostatnie dni. Watykan w 1967 roku ogłosił dom Marii Dziewicy miejscem świętym.
Podobnie jak i w wielu innych krajach przyjęte jest dawanie tzw. bakszyszu, czyli napiwku. Daje się go (warto mieć na ten cel drobne dolary lub euro) bagażowym w hotelach, kelnerom, przewodnikom i kierowcom na wycieczkach.
W czasie zakupów przyjęty jest zwyczaj targowania sięna bazarach, czy sklepikach. Nie targujemy się w miejscach, gdzie cena ustalona jest z góry (supermarkety, sklepy z odzieżą, sklepy spożywcze, restauracje, apteki).
Oko Proroka inaczej nazar - to talizman chroniący przed złymi spojrzeniem. Warto kupić go i podarować komuś w prezencie.
Rozwijaj swoją wiedzę o Turcji, dzięki uczestnictwu w naszych wycieczkach, na nich dowiesz się jeszcze więcej.