Metin Tour Logo
Polska komórka+48 508 736 461tel, sms, Viber, WhatsApp
Turecka komórka+90 531 707 9444tel, sms, Viber, WhatsApp
Polska infolinia22 292 42 19 codz. 9-21opłata jak za połączenie lokalne w Polsce

Stambuł - wycieczki-zwiedzanie miasta -największe atrakcje turystyczne - zabytki w Stambule

Stambuł to jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Jest jedynym miastem na świecie, poza rosyjskim Magnitogorskiem, które położone jest na dwóch kontynentach – europejskim i azjatyckim. Wyznaczający granicę Bosfor tylko dodaje niepowtarzalnego uroku, sprawiając że chce się tu powracać, tym bardziej, że nie sposób zwiedzić wszystkich miejsc w ciągu krótkiego pobytu. Wycieczki do Stambułu organizowane przez Lokalne Biuro Podróży cieszą się niemałym zainteresowaniem, przyciągają sporą grupę turystów. Jednak aby móc zwiedzić ich sporą część atrakcji należy zakupić bilety lotnicze do Stambułu i spędzić tam co najmniej kilka dni.

To co sprawia, że na wycieczki do Stambułu decyduje się coraz większa grupa turystów to mnogość zabytków. Miasto swoje początki miało już w VII wieku p.n.e. jako Bizancjum, a w IV wieku n.e. funkcjonowało jako Konstantynopol. Z tego okresu zachowało się wiele miejsc i budowli, których nie sposób pominąć podczas zwiedzania. Z Alanyi do Stambułu lub z Bodrum do Stambułu organizowane są ciekawe wycieczki fakultatywne. Można zatem skorzystać z wycieczki Stambuł na jeden lub 2 dni i tylko od Was zależy, ile czasu chcecie przeznaczyć na zwiedzenie tego fantastycznego miejsca.

Atrakcje i zabytki Stambułu – co warto zobaczyć:

Meczet Sułtana Ahmeda (Błękitny Meczet)

niezaprzeczalna wizytówka miasta, znajdująca się w dzielnicy Sultanahmed, charakteryzująca się strzelistymi wieżami i licznymi kopułami. Wybierając wycieczki do Stambułu nie sposób tego miejsca pominąć lub nie zauważyć, gdyż rozmiary meczetu są ogromne.

Hagia Sophia

monumentalny, bizantyjski Kościół Mądrości Bożej, w którym obecnie znajduje się muzeum, usytuowany w dzielnicy Sultanahmed, stanowi wzór doskonałej świątyni.

Pałac Topkapi

kolejna atrakcja turystyczna Stambułu znajdująca się w Sultanahmed, to pałac będący siedzibą sułtanów przez prawie czterysta lat. Posiada cztery dziedzińce i Bramę Imperialną, oddzielającą pałac od miasta.

Wieża Galata

wysoka na 61 metrów, powstała w V wieku, odrestaurowana w wieku XIV, jest częścią muru obronnego, pełniła także funkcję latarni morskiej i więzienia.

Muzea

w samym Stambule znajdują się miejsca dla miłośników sztuki i kultury. Warto zatem wybrać się do Muzeum Mozaiki, Muzeum Archeologicznego, Muzeum Sztuki Tureckiej, Muzeum Morskiego, Muzeum Sztuki Orientalnej Pera, czy Muzeum Adama Mickiewicza mieszczącym się w domu w którym pisarza mieszkał i zmarł.

Klimat w Stambule

Jeśli interesuje Cię wycieczka do Stambułu i już planujesz kupić bilety lotnicze do Stambułu to warto przemyśleć datę wyjazdu ze względu na klimat panujący w tym miejscu. Stambuł znajduje się w klimacie śródziemnomorskim więc lato jest ciepłe i wilgotne, natomiast zima może zaskoczyć śniegiem lub deszczem. Najlepsze miesiące na to aby wybrać się do Stambułu to na pewno przełom od marca do września.

Plaże w Stambule

Miasto usytuowane jest nad Morzem Marmara, jednak nie ma tutaj naturalnych plaż. Jednak ze względu na liczbę turystów, którzy rokrocznie wybierają wycieczki do Stambułu, nadmorskie hotele przygotowały sztuczne plaże. Plusem takich miejsc jest przede wszystkim ich czystość i bezpieczeństwo, nad którym czuwają ratownicy. Aby odpocząć od miejskiego zgiełku i mnogości atrakcji turystycznych podróżni mogą wybrać się na rejs statkiem na sąsiadujące Wyspy Książęce, na których ze względu na zakaz ruchu drogowego można poczuć się jak w błogim raju. Naturalne plaże znajdują się w europejskiej części Stambułu, a wśród najczęściej odwiedzanych warto wymienić plażę Florya i plażę Atakoy.

Zakupy i bazary w Stambule

Stambuł jest przystosowany pod każdym względem na wizyty sporej ilości turystów, dlatego też ilość sklepów i bazarów jest, można powiedzieć, proporcjonalna do liczby chętnych na pamiątkowe zakupy.

Charakterystyczne bazary w Turcji znajdują się także w Stambule, a jednym z najbardziej znanych i chętnie odwiedzanych jest Kryty Bazar (Kapali Carsi), który swoje początki miał już w XV wieku. Bazar ten zajmuje powierzchnie trzydziestu hektarów, na których znajduje się około 3500 stoisk i sklepów, restauracje, a nawet dwa meczety. Kupić tu można w zasadzie wszystko co kojarzy się z Turcją od przypraw po dywany.

Życie nocne w Stambule

Rozrywki w Stambule nie zabraknie dla nikogo, nawet tego najbardziej wybrednego turysty. Znajdują się tu liczne kluby i dyskoteki, gdzie króluje połączenie kultury europejskiej i muzułmańskiej i chociaż Stambuł jest nastawiony na turystów z całego świata to jednak nie sposób uświadczyć tutaj klimatu i muzyki z pierwszych miejsc list przebojów. Warto wybrać się do Galata Tower Night Club, gdzie rozrywką jest taniec brzucha. Rozrywki w Stambule można doświadczyć korzystając z tradycyjnego hamamu, czyli łaźni tureckiej, których sporo znajduje się we wspomnianej już dzielnicy Sultanahmed.

Gastronomia w Stambule

Wykupiłeś już bilety do Stambułu i zastanawiasz się jak miasto jest przygotowane pod kątem gastronomicznym? Uspokajamy, że Stambuł posiada mnóstwo restauracji i kawiarni, gdzie znajdziemy tradycyjne tureckie jedzenie. Nie zapominajmy również, że prawdziwe kebaby w Turcji znajdziemy również w Stambule.

Jednak prawdziwym rarytasem jest wybranie się do miejsc, takich jak chociażby łodzie zacumowane na nadbrzeżach, gdzie serwowane są pyszne ryby zamknięte w smacznych bułkach, czyli tzw. fish bread.

Warto więc będąc w Stambule wybrać się na spacer po okolicach i sprawdzić co miasto oferuje w miejscach innych niż standardowe restauracje.

Komunikacja w Stambule

Stambuł jest doskonale rozbudowany pod kątem komunikacyjnym a sieć połączeń jest wręcz zdumiewająca – cztery linie metra, dwie linie tramwajowe, podziemne kolejki a także autobusy, które dowiozą turystów wszędzie gdzie potrzebują. Oczywiście jak na Turcję przystało, również w Stambule mamy możliwość poruszania się dolmuszami, jednak kwestia transportu miejskiego jest na tyle dobra, że dostaniemy się dzięki niej w każde miejsce. W samym Stambule znajdują się dwa międzynarodowe lotniska, a transfer z lotniska z nich do centrum nie stanowi większego problemu.