Testy na koronawirusa na lotniskach w Turcji

 

W związku z licznymi zapytaniami o obowiązkowe testy na lotniskach w Turcji na koronawirusa podajemy kolejne informacje.

Testy na koronawirusa mają być wprowadzone na lotniskach w Turcji po przylocie. To prawda, kilkukrotnie już wspomniał o tym minister turystyki Mehmet Ersoy. Są również poczynione przygotowania i budowy punktów medycznych przy terminalach pasażerskich m.in. w Antalyi czy Dalaman.

 

Czy test na koronawirusa będzie obowiązkowy?

Jeśli ktoś w swoim kraju przeszedł taki test (np. też na polskim lotnisku jest mowa o testach przed wylotem) to już nie musi powtarzać go w Turcji. Natomiast jeśli takiego testu nie przeszedł, to każda osoba, która przyleci do Turcji będzie poddana takiemu testowi. Test nie przedłuży znacząco pobytu na lotnisku, obsługa jednej osoby to 2-3 minuty. Do obsługi pasażerów będzie oddelegowany personel medyczny.

Po wykonaniu takiego testu będziemy mogli spokojnie przejść do kontroli paszportowej i odebrać swój bagaż, nie trzeba będzie czekać na lotnisku na wynik testu. Wyniki będą dostępne do godziny czasu. W tym czasie normalnie będziemy przewiezieni do wybranego hotelu w Turcji. Na podstawie naszych danych pobranych do testów będzie można łatwo zlokalizować ewentualną osobę chorą.

Nie mówi się o płatnych testach, do tej pory to turecki rząd finansował testy. Testy te służą bowiem zachowaniu ogólnego bezpieczeństwa obywateli oraz turystów przebywających na terenie Turcji. Informacje o tym jak służba zdrowia jest sprawna w Turcji i świetnie radzi sobie w dobie koronawirusa obszerniej w naszym artykule: Służba zdrowia w Turcji.

Kwarantanna na wakacjach w Turcji

Co, jeżeli okaże się, że nasz wynik jest pozytywny? Jeśli wynik będzie pozytywny w hotelach są w tym roku obowiązkowo wyznaczone miejsca w hotelach do odbycia kwarantanny. Trzeba będzie się zastosować do zasad postępowania w takich przypadkach medycznych. Kwarantanną nie będzie absolutnie objęty cały hotel.

 

Ubezpieczenie od koronawirusa

Na rynku ubezpieczeń w Polsce pojawiła się nowa usługa – tzw. ubezpieczenie od koronawirusa. Organizatorzy wakacji w Polsce umożliwiają teraz wykupienie takiego ubezpieczenia od pandemii, które pokrywa koszty przedłużonego pobytu w związku z leczeniem szpitalnym czy późniejszym powrotem do kraju. Warto zapytać o warunki i koszty takiego ubezpieczenia w miejscu, gdzie zakupili Państwo wakacje lub bezpośrednio w firmach ubezpieczeniowych. Nowo zakupione wakacje w niektórych biurach często już mają opcję takiego ubezpieczenia od pandemii w cenie.

 

Aktualna sytuacja w kurortach w Turcji

 

Jeśli chodzi o Turcję a szczególnie kurorty nad Morzem Śródziemnym to od 3 tygodni nie ma nowych zachorowań a w całym województwie Antalya było ich zaledwie 100.

Również region Mugla do którego należy m.in. Bodrum, Fethiye czy Marmaris to strefy bezpieczne. Łącznie było tu 46 zachorowań a od 2 tygodni nie ma nowych pozytywnych wyników.

Wszystkiemu też pomaga obecnie temperatura. Pozdrawiamy serdecznie z Alanyi gdzie u nas 35 stopni :)

Informujemy również iż w sezonie turystycznym, który mamy nadzieję rozpocznie się po otwarciu granic 15 czerwca, będziemy realizować nasze wycieczki w nowej rzeczywistości z uwzględnieniem regularnej dezynfekcji transportu oraz z ograniczoną liczbą osób w autokarach.