Jak Turcja przeszła przez pandemię koronawirusa i jakie czyni przygotowania do przyjęcia turystów.
Trochę faktów i liczb, które utwierdzają w przekonaniu o słusznej drodze jaką obrała Turcja wobec koronawirusa:
- zaraz na początku rozwoju epidemii w Turcji sprowadzono z Chin szybkie testy oraz lekarstwa wykorzystywane przez Chińczyków do leczenia chorych.
- Turcja wyszła z założenia, iż więcej testów oznacza szybsze badania przesiewowe. Dzięki temu chorobę można szybko wyłapać u osób potencjalnie zakażonych (np. z otoczenia osoby chorej) i ich odpowiednio szybko odizolować.
- dziennie Turcja wykonuje ok40 tys. testów
- łącznie do tej pory wykonano prawie 1,5 miliona testów
- z tego wynik pozytywny dało 139 tys.
- ze 139 tys. aż 95 tys. wyzdrowiało – czyli aż 70%. Dlaczego tak dobry wynik? Otóż wczesne rozpoznanie przez testy przesiewowe to szybkie leczenie i to leczenie we wczesnym stadium choroby. W leczeniu pomogły w Turcji lekarstwa które również Turcja zakupiła od Chin razem z testami, a które już były sprawdzone w działaniu podczas walki z koronawirusem w Chinach. Dla porównania w Polsce wyzdrowiało tylko 30% osób.
- służba zdrowia w Turcji to potężny filar, na który corocznie jest przeznaczanych 5% PKB. W Turcji funkcjonuje ponad 1500 szpitali państwowych i ponad 500 prywatnych. Tylko na intensywnej terapii na 1000 osób przypada 40 łóżek w Turcji. Do tej pory wolnych jest aż 30% łóżek na intensywnej terapii. 1/3 szpitali wybudowano w ostatnich 15 latach dzięki czemu są nowoczesne i dobrze wyposażone.
- Na potrzeby epidemii wirusa powstają nawet szpitale tymczasowe np. w Stambule na dawnej płycie lotniska Ataturk. W części szpitali do obsługi chorych wykorzystane zostały również roboty (m.in. do serwowania posiłków i leków chorym).
- Lekarze chętniej pracują w szpitalach państwowych niż prywatnych gdyż…mogą zarobić więcej niż w swoich prywatnych gabinetach. Prezydent Erdogan od 2002 roku wprowadzał po kolei reformy służby zdrowia. Przede wszystkim wprowadził system oparty na wydajności lekarzy: im więcej pacjentów zbadają tym więcej zarabiają. Skrócił tez kolejki do lekarzy. Dziś nie mamy problemu z rejestracją wizyty u lekarza praktycznie z dnia na dzień.
- Nie ma problemu z kadrą lekarzy czy pielęgniarek. Co roku do państwowych placówek na podstawie egzaminów państwowych dostają się tylko najlepsze pielęgniarki i lekarze. Jest wiele uczelni w Turcji które kształci właśnie pielęgniarki i rehabilitantów.
- Izolacja czy kwarantanna obywateli powracających do Turcji z programu ‘”lot do domu” odbywała się w wyznaczonych do tego miejscach jak akademiki i internaty. Z lotniska zorganizowany i odpowiednio przygotowany transport zawoził wszystkich pasażerów lotu do miejsca kwarantanny. Nie było mowy o tym, aby kwarantanna mogła odbyć się w domu lub aby powracający mógł wracać własnym autem.
- Weekendowe kwarantanny na terenie całego kraju również dały swój efekt.
Obecnie od ponad 2 tygodni nie ma żadnych nowych zakażeń na terenach województwa Antalyi, do których należą Alanya, Side, Kemer, Belek, na terenie województwa Mugla, do którego należy m.in. Bodrum, Didim, Marmaris i Fethiye czy Aydin , do którego należy Kusadasi. A więc strefy turystyczne już teraz są wolne od koronawirusa.
Koronawirus a pogoda w Turcji
Optymistyczna oprócz samego systemu opieki zdrowotnej w walce z koronawirusem jest pogoda. Z dnia na dzień jest coraz cieplej w Turcji i już mamy temperatury na wybrzeżu sięgaj ące 30 stopni. Dzięki temu wirus na powierzchniach utrzymuje się tylko kilkanaście minut a nie kilka dni.
Ubezpieczenie turystyczne a leczenie koronawirusa w Turcji
Wszystkie osoby, które wybiorą się na wakacje do Turcji, będą, w ramach swojego ubezpieczenia turystycznego, w razie choroby skorzystać z opieki zdrowotnej zarówno w szpitalach państwowych jak i prywatnych.
Organizatorzy wyjazdów zagranicznych przygotowali też dla swoich klientów ubezpieczenia poszerzone o ochronę w razie zachorowania na koronawirusa.
Więcej o samych wakacjach w Turcji, jak będzie wyglądał pobyt w hotelu w Turcji oraz system all inclusive obszernie na łamach naszego artykułu, który został również opublikowany w Rzeczpospolitej przeczytacie tu: https://metintour.pl/zasady-dzialania-hoteli-wobec-koronawirusa-2020