Turystyka w Turcji od lipca

 

Od lipca w Turcji zostają złagodzone obostrzenia wobec Covid dzięki którym wszystkie atrakcje turystyczne i lokalne a także restauracje, aquaparki, lunaparki czy łaźnie tureckie będą czynne.

Zniesione zostają godziny policyjne a także niedzielna kwarantanna. Dzięki temu 7 dni w tygodniu będzie można robić zakupy w Turcji :) a także korzystać z wycieczek fakultatywnych organizowanych przez nasze polskie biuro we wszystkich kurortach turystycznych. Wszystkie obiekty handlowe, do tej pory nieczynne w niedziele, będą teraz otwarte. Wznowiona też będzie działalność łaźni tureckich, z których tak chętnie korzystają Polacy przebywający na urlopie w Turcji.

 

Do wjazdu na terytorium Turcji obowiązkowo należy wykonać test:

Z obowiązku testu zwolnione są osoby zaszczepione i ozdrowieńcy którzy posiadają stosowny certyfikat oraz dzieci do 12 roku życia.

Przed przylotem do Turcji na nie więcej niż 72h przed planowanym wylotem na wakacje do Turcji należy też wypełnić formularz imigracyjny który nadaje kod HES służący do podróży po Turcji. Wszystko o kodzie HES i jak się wypełnia formularz wjazdowy do Turcji znajdziecie w osobnym artykule pod tym linkiem. 

 

Powrót z Turcji do Polski – dla kogo obowiązkowa kwarantanna?

Do tej pory po powrocie z Turcji do Polski można było bezpośrednio na lotnisku w punktach mobilnych wykonać antygenowy test, którego negatywny wynik zwalniał z obowiązkowej kwarantanny.

 

Natomiast w dniu dzisiejszym branżę turystyczna zaniepokoiła wiadomość tym razem z Polski ogłoszona przez Ministerstwo Zdrowia.

Zgodnie z przekazem na konferencji Ministerstwa Zdrowia w związku z rozprzestrzenieniem się na świecie nowych groźnych odmian koronawirusa (w szczególności odmiany delta z Indii) Polska wprowadza obowiązek kwarantanny dla osób powracających z zagranicy z krajów spoza strefy Schengen. Takim krajem jest też m.in. Turcja.

 

Kwarantanna po powrocie z Turcji do Polski

Kwarantanna po powrocie z wakacji w Turcji do Polski ma trwać 10 dni. Ale po 7 dniach izolacji można wykonać test PCR, który jeśli wykaże wynik negatywny, można będzie kwarantannę przerwać. Z kwarantanny po powrocie do Polski z krajów spoza Unii Europejskiej i strefy Schengen (m.in.z Turcji, Egiptu czy Tunezji) wg zapewnień ministra mają być zwolnione osoby zaszczepione w pełni odpowiednią dawką szczepionki dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej, ozdrowieńcy oraz dzieci do lat 12 podróżujący pod opieką zaszczepionych dorosłych. Pamiętajmy że pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia a na potwierdzenie szczepienia czy ozdrowienia trzema posiadać sosowny dokument.

Przepisy wchodzą w życie w nocy z 23 na 24 czerwca 2021 r.