Metin Tour Logo
Polska komórka+48 508 736 461tel, sms, Viber, WhatsApp
Turecka komórka+90 531 707 9444tel, sms, Viber, WhatsApp
Polska infolinia22 292 42 19 codz. 9-21opłata jak za połączenie lokalne w Polsce

Pogoda w kwietniu i maju w Turcji

Pytania o pogodę na wakacje, o temperaturę wody to Wasze najczęstsze zapytania do nas. Jako że, sezon letni już tuż tuż, to podpowiemy Wam co Was czeka w kwietniu i w maju zarówno na Riwierze Tureckiej jak i na Wybrzeżu Egejskim.

Dwa pierwsze miesiące sezonu letniego, czyli kwiecień i maj to wiosna w Turcji, czy już lato? Czy woda w morzu jest już ciepła na kąpiele? Zależy, gdzie jedziecie na wakacje.

Pogoda różni się np. w Alanyi położonej na Riwierze Tureckiej, która leży pomiędzy morzem a górami i w Bodrum na Wybrzeżu Egejskim, gdzie sezon letni rozpoczyna się trochę później. Kiedy w Alanyi czy Side w kwietniu turyści leżą już na plaży, w Bodrum kwiecień to czas przygotowań do sezonu, który ruszy pełną parą wraz z „Majówką”, która otworzy tam sezon letni. Podobnie zresztą jest z zakończeniem sezonu. Wybrzeże Egejskie ze względu na szybsze ochłodzenie kończy wakacje min. dla polskich turystów wraz z połową października. Podczas gdy sezon na Riwierze Tureckiej trwa do końca listopada.

Zmiany klimatyczne dotykają również Turcję. Podczas gdy kilka lat temu od stycznia do kwietnia padało dość intensywnie, a prawie co wieczór towarzyszyła nam burza z dość licznymi wyładowaniami atmosferycznymi, to ostanie zimy, nie należały do nadmiernie deszczowych, a zmiany te odczuwalne są w latem - suche i gorące lato. Czas na szczegóły dotyczące kwietnia i maja.

Kwiecień na Riwierze Tureckiej

Słynne przysłowie „Kwiecień plecień co przeplata, trochę zimy - trochę lata” nie dotyczy kwietnia na Riwierze Tureckiej. Kwiecień to pogoda ciepła z temperaturami między +18° a 25° C, natomiast odczuwalna, szczególnie w słońcu jest dużo wyższa. Wieczory mogą być jeszcze chłodne ze średnią temperaturą +10°-15°C. Woda w Morzu Śródziemnym jest przyjemnie ciepła +18°C, a każdy słoneczny dzień sprawia, że staje się ona jeszcze cieplejsza. Można zatem śmiało zażywać kąpieli morskich i odpoczywać na plaży. Kwietniowe słońce potrafi też całkiem ładnie musnąć skórę brązem, więc nie zapomnijcie o kremach z filtrem, gdyż nawet w kwietniu będą one tutaj przydatne.

Jeśli prognozy pokazywać będą opady, owszem mogą się one zdarzyć, ale mogą być to tylko opady przelotne, po których na nowo wyjdzie słońce lub padać będzie tylko w górach, gdzie niebo przykryje się ciemnymi chmurami, podczas gdy niżej, bliżej plaży będzie słoneczne. Dni w kwietniu stają się dłuższe, co sprzyja spacerom i wycieczkom fakultatywnym. Jeśli wybieracie kwiecień na Riwierze Tureckiej na swoje wakacje, nie zapomnijcie zabrać kremów z filtrem i strojów kąpielowych, ale też wiosennych kurtek czy dłuższych spodni do swoich walizek.

Wybrzeże Egejskie w kwietniu

Kwiecień nad Wybrzeżem Egejskim nie rozpieszcza temperaturami powietrza i nie zachęca do plażowania. Pogoda jest tam bardzo zmienna. Temperatura w ciągu dnia +17°C-23°C, ze zdarzającym się z deszczem i silnym wiatrem, z chłodnymi wieczorami +7-10°C. Woda w morzu nie zachęca do kąpieli, gdyż temperatura podoba jest do naszego Bałtyku jesienią, często z dużymi falami po ulewnych deszczach. Dlatego też kwiecień w okolicach Bodrum czy Kuşadası to miesiąc, gdzie polskich turystów jest mało albo wcale. W tym miesiącu Wybrzeże Egejskie kończy dopiero przygotowania do sezonu, który ruszy wraz z majem. Słynne kwietniowe przysłowie sprawdziłoby się w tym regionie Turcji.

“Majówka” na Riwierze Tureckiej

Riwiera Turecka zyskała swoją popularność właśnie dzięki klimatowi, gdzie ponad 300 dni w roku jest słonecznie. “W maju jak w gaju czy raju” – śmiało można użyć tego przysłowia, aby opisać ten miesiąc. Przyjemnie ciepła, słoneczna pogoda z temperaturami w ciągu dnia +24-26°C liczonymi w cieniu. W słońcu temperatury sięgają powyżej +30°C. Woda w morzu jest ciepła +22°C, co sprzyja morskim kąpielom i wypoczynkowi na plażach, które każdego dnia coraz liczniej zapełniają się turystami. Śmiało można zaliczyć maj do miesięcy letnich, gdyż aż 12 godzin w ciągu dnia świeci słońce. Jest to wymarzony czas na lenistwo na świeżym powietrzu lub aktywny wypoczynek chociażby na wycieczkach fakultatywnych z Metin Tour. Pogoda sprzyja rejsom po morzu czy spływom pontonowym, czyli Raftingowi.

Majowe słońce nad Morzem Egejskim

W maju rusza sezon nad Wybrzeżem Egejskim. Najpopularniejsze kurorty tj. Bodrum, Kuşadası, Didim, Marmaris czy Fethiye zapełniają się również polskimi turystami. Przyjemna, ciepła temperatura w ciągu dnia około +21-24°C sprzyja spacerom i plażowaniu. Temperatura wody w morzu około +17-19°C z falami sprzyja sportom wodnym kiteserfingowi czy windserfingowi. Zdarzyć się mogą pochmurne dni z przelotnymi opadami lub chłodniejsze wieczory. Na „Majówkę” nad Morze Egejskie warto zapakować do walizki wiosenną kurtkę lub sweter. Na Wybrzeżu Egejskim nie jest tak wilgotno latem jak na Riwierze Tureckiej, dlatego wyjazd na całodniową wycieczkę to doskonały pomysł.

Pogodowe relacje na naszych social mediach

Na naszych social mediach na Instagramie, Kanale WhatsApp na początku każdego tygodnia udostępniamy prognozę pogody dla wszystkich regionów, zarówno na Riwierze Tureckiej jak i Wybrzeżu Egejskim. Na instastory pokazujemy na bieżąco życie codziennie i faktyczną pogodę. Sprawdzajcie ją i śledźcie, ale jeśli zobaczycie ikonkę chmurki z deszczem, pamiętajcie, że wcale nie musi to oznaczać straconego dnia. Deszcz może być przelotny lub może nie pojawić się wcale. Jeśli patrząc na morze niebo będzie błękitne najprawdopodobniej deszczu nie będzie, padać może ewentualnie w górach. Pogoda w Turcji jest bardzo zmienna, a wykresy temperatur czy opadów zmieniają się w intrenecie bardzo szybko. Kwiecień i maj to doskonałe miesiące na przyjazd do Turcji na wypoczynek i na plażowanie. A jeśli interesuje Was co będzie w kolejnych miesiącach? Odpowiedz jest prosta: lato, czyli: skwar, upał, pełne słońce, spiekota i żar. Jeśli jesteście miłośnikami lata, wakacyjne miesiące są dla Was!