Metin Tour Logo
Polska komórka+48 508 736 461tel, sms, Viber, WhatsApp
Turecka komórka+90 531 707 9444tel, sms, Viber, WhatsApp
Polska infolinia22 292 42 19 codz. 9-21opłata jak za połączenie lokalne w Polsce

Do Turcji na zakupy - czyli bazary i sklepy z pamiątkami

Wyjeżdżając na wakacje, bardzo często myślimy o tym, co przywieźć do Polski. Turcja w tej kwestii ma swoim turystom wiele do zaoferowania. Niemal przy każdym hotelu znajdują się liczne sklepiki, w których można kupić pamiątkowe magnesy, pocztówki czy breloczki. Dziś przedstawimy Wam kilka produktów, na które warro zwrócić uwagę podczas wakacji w kraju półksiężyca. Przekonajcie się, co warto przywieźć z Turcji.

Kultura bazaru

Bazary odbywają się w niemal każdym miasteczku w Turcji, przynajmniej raz w tygodniu. Na bazarze warto się targować, jednak należy pamiętać, że niektóre produkty mają stałe ceny. Nie powinniśmy przesadzać z proponowaną „ceną startową”, ponieważ może to obrazić sprzedawcę. Targujmy się o rzeczy, które naprawdę zamierzamy kupić.

Na bazarze

Bazar to miejsce, gdzie można kupić dosłownie wszystko - od jedzenia po ubrania. Zakupom towarzyszy wspaniały zapach przypraw i świeżych owoców, który wyostrzą nasze zmysły.

Na co warto zwrócić uwagę podczas tureckich zakupów?

1. Oko proroka

Czyli popularny talizman, ma chronić posiadacza przed złym spojrzeniem. W Turcji ten niebieski talizman można kupić w formie bransoletki, breloczka, magnesu, łańcuszka i w wielu innych formach.

2. Tureckie słodycze

Lokum, baklava czy chałwa? W Turcji każdy znajdzie coś dla siebie. Słodycze można kupić w wygodnych do transportu paczkach lub na wagę. Te na wagę warto kupować tam, gdzie są dobrze przechowywane.

3. Kawa i herbata

Turecka kawa i różnorodne herbaty to idealne pamiątki. Bazary i sklepiki z suwenirami często oferują degustację, co ułatwia wybór. Różorododny wybór herbat od tradycyjnej czarnej po smakowe owocowe herbatki, czy rozgrzewającą herbatkę sułtańską.

4. Przyprawy

Papryka w płatkach, suszona mięta, aromatyczny sumak, krokosz barwierski czy przyprawa do kebaba. Przyprawy na wagę są świetnym wyborem i pozwalają na wprowadzenie tureckich smaków do domowej kuchni.

5. Tekstylia

Chustki, szaliczki, ręczniki, poszewki na poduszki oraz ubrania z dobrej jakości baweny z tureckich sieciowek typu np.: LC Waikiki, DeFacto, Koton.

6. Oliwki, oliwa z oliwek i kosmetyki

Oliwki, awokado czy granat są produktami lokalnymi w Turcji. Warto kupić również oliwę z oliwek oraz naturalne kosmetyki powstałe z oliwek, awokado lub granata: balsamy, mydełka, kosmetyki do włosów, olejki.

7. Owoce suszone i orzechy

Suszone owoce, takie jak figi, daktyle oraz tureckie pistacje czy fistaszki, także warto przywieźć.

8. Turecka ceramika

Piękne kolory, duży wybór form i kształtów, każdy może znaleźć coś dla siebie. Przydatne na co dzień ceramiczne miseczki czy kubeczki, będą także świetnym prezentem dla rodziny czy znajomych.

9. Pekmez, dżem, miód

Słyny pekmez (melasa) z morwy czy karobu (tu odsyłamy do naszego materiału filmowego), naturalne dżemy czy miody, to produkty pełne zdrowia z natury, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupów.

Mamy nadzieję, iż nasz dzisiejszy wpis przypadł Państwu do gustu. Zachęcamy do zakupów na które możecie wybrać się z nami!

Wycieczki z bazarem w tle

Podczas naszej wycieczki "Alanya City Tour i Turecki Bazar", oprócz zwiedzania najważniejszych punktów miasta, zabierzemy Was również na prawdziwy turecki bazar. A pilot czy przewodnik wycieczki na pewno podpowie co warto kupić.

A może bazar w Manavgacie? Wybierzcie się na wycieczkę "Zielony Kanion i Bazar Manavgat", po zwiedzaniu którego zabierzemy Was na największy bazar w regionie.

Poza bazarami, na niektórych wycieczkach zabieramy Was także do miejsc np. Sezam, gdzie można kupić wszystko w jednym miejscu, a przed zakupem rozkoszować się degustacją orientalnych tureckich słodyczy lokum czy chałwy oraz wysłuchać podpowiedzi co warto zakupić.

Sprawdź naszą pełną ofertę wycieczek. Przy każdej z nich znajdziecie opis, dzięki któremu dowiecie się, która z nich ma w programie wizytę w miejscach, gdzie można oddać się przyjemności pamiątkowych zakupów.