Co zmieni się od 1 czerwca w Turcji

Czy testy w Turcji od 1 czerwca będą zniesione? Co z maskami?

Nowe zasady i łagodzenie obostrzeń

 

Szczepienia na Covid w Turcji

W Turcji trwają masowe szczepienia przeciw koronawirusowi. Do tej pory zostało zaszczepionych ponad 29mln obywateli. To duży sukces w walce z pandemią. Liczba zakażonych spadła w regionach turystycznych Turcji do ok. 40 osób na 100 tyś mieszkańców. A więc sytuacja jest bardzo dobra. To sukces zarówno szczepień jak i kwarantanny w czasie Ramadanu. Dzięki temu od 1 czerwca prezydent Erdogan łagodzi obostrzenia na terenie Turcji.

 

Restauracje, sklepy i miejsca rozrywki w Turcji

Centra handlowe, sklepy odzieżowe będą otwarte dla klientów od poniedziałku do soboty maksymalnie w godzinach 7:00-21:00. W niedziele pozostają zamknięte.

Zamknięte do odwołania na terenie całej Turcji pozostają Hamamy (łaźnie tureckie).

 

Wycieczki fakultatywne w Turcji organizowane przez nasze polskie biuro podróży Metin Tour w Turcji będą się nadal normalnie odbywały a obiekty turystyczne pozostają otwarte.

 

Kwarantanna dla obywateli Turcji

W ciągu całego czerwca obywatele Turcji w każdą niedzielę będą mieć zakaz wychodzenia z domu (od soboty 22:00 do poniedziałku do 5:00). A w dni powszednie po 22:00 do 5:00 rano. Wyjątkami są tak jak do tej pory osoby pracujące w ochronie zdrowia, sklepach spożywczych, turystyce. A więc tylko w niedziele nie będzie można zrobić zakupów odzieżowych czy pamiątkowych w Turcji. A korzystając w niedzielę z restauracji miejskich trzeba mieć na uwadze, że jedzenie można zamówić tylko na wynos.

 

Testy PCR do Turcji

Od dnia 1 czerwca osoby przyjeżdżające z Polski do Turcji mają obowiązek posiadania negatywnego testu PCR zrozbionego na max.72h przed wylotem lub negatywnego szybkiego testu antygenowego wykonanego na max.48h przed wylotem do Turcji.

 

Z obowiązku posiadania testu na wjazd do Turcji zwolnione są osoby przybywajace z Polski, które:

 

Tak wygląda przykładowe zaświadczenie o zaszczepieniu: na jednym druku informacje są w języku polskim i angielskim.

 

Nadal należy na max.72 godziny przed wjazdem do Turcji wypełnić formularz wjazdowy, który nadaje kod HES (do podróżowania w Turcji w czasie pandemii). Co to jest kod HES i jak go wypełnić? 

 

Powyższe informacje pochodzą z dokumentów Ministrstwa Spraw Wewnętrznych (w jęz.tureckim) oraz ze stron państwowego przewoźnika lotniczego Turkish Airlines(w jęz.tureckim i angielskim) na temat granicznych przepisów wjazdowych, które zostały opublikowane w nocy z dnia 31.05 na 1.06.2021r. oraz z informacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski z dnia 1.06.2021.

Przepisy obowiązują do odwołania.

Testy PCR natomiast są obowiązkowe dla osób przyjeżdżajacych z Wielkiej Brytanii, Egiptu, Iranu i Singapuru (bez względu na to czy otrzymały szczepienia). Dla przyjezdnych z (lub osób które w ostanich 14 dniach przebywały w tych krajach) Afganistanu, Bangladeszu, Brazylii, RPA, Indii, Nepalu, Sri Lanki obowiązują zarówno testy jak i kwarantanna 14 dni po przylocie do Turcji.