Metin Tour Logo
Polska komórka+48 508 736 461tel, sms, Viber, WhatsApp
Turecka komórka+90 531 707 9444tel, sms, Viber, WhatsApp
Polska infolinia22 292 42 19 codz. 9-21opłata jak za połączenie lokalne w Polsce

Białe Tarasy Pamukkale - co to takiego?

Pamukkale to miejsce, do którego codziennie przyjeżdżają tysiące turystów z całego świata. A co sprawia, że tak chętnie odwiedzają to miejsce? I czym właściwie są białe, wapienne tarasy?

Białe Tarasy Pamukkale

W Pamukkale występuje 17 źródeł wód termalnych o temperaturze sięgającej od 35 do aż 100 stopni Celsjusza. Wody gorących źródeł przedostają się na powierzchnię, ochładzając się, a znajdujące się w nich związki wapnia i dwutlenek węgla, aktywnie przyczyniają się do tworzenia licznych nacieków na zboczu góry Cökelez.

Według badaczy, proces ten trwa nieprzerwanie od 14 tysięcy lat, podczas których Bawełniany Zamek - bo tak należy tłumaczyć z języka tureckiego Pamukkale, rozrósł się na długość 2700 metrów!

Powstały całkowicie naturalnie obszar nazwano w czasach rzymskich trawertynami. Współcześnie korzysta się jeszcze z tej nazwy, choć obok pojawia się wiele synonimów.

O Pamukkale mówi się „Wapienne Tarasy”, „Białe Tarasy”, „Bawełniany Zamek”, a czasem również „Bawełniana Twierdza”.

Światowe Dziedzictwo UNESCO

Woda wypływająca z gorących źródeł termalnych, która wydostaje się na powierzchnię posiada właściwości zdrowotne, o których wiedzieli już starożytni mieszkańcy terenów dzisiejszej Turcji i to właśnie dla nich, z czasem zaczęła powstawać w okolicy wapiennych tarasów miejscowość wypoczynkowa - Hierapolis.

Współcześnie Pamukkale przyciąga do siebie osoby zainteresowane zarówno zdrowotnymi właściwościami termalnych wód spływających po zboczu góry, jak i również osoby zainteresowane historią. To także perełka turystyczna Turcji i miejsce które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wycieczka do Pamukkale

Podczas swojego urlopu w Turcji zapraszamy do wybrania się na zwiedzanie Bawełnianego Zamku oraz starożytnego Hierapolis z nami! Odbierzemy Państwa z hotelu i zagwarantujemy opiekę polskojęzycznego przewodnika!