Wiadomości o Turcji

Wiza

Koszt to 20$ dla obywateli Polski w przypadku rezerwacji przez internet z oficjalnego portalu https://www.evisa.gov.tr/en/. Wiza dotyczy wszystkich zarówno dorosłych jak i dzieci, jej koszt jest dla wszystkich jednakowy. Można również w 2017 roku kupować wizy na lotnisku  po przylocie do Turcji, jednak koszt jest nieco wyższy - wynosi odpowiednio 30$ lub 25€. Na lotnisku za wizę można zapłacić wyłącznie gotówką. Najlepiej mieć odliczone pieniądze. Nie można zapłacić bilonem. Wiza pozwala na pobyt w Turcji przez max. 90 dni w przeciągu 180 dni. Oznacza to, że na tej samej wizie tureckiej można w ciągu pół roku (180 dni) wjeżdżać i wyjeżdżać z Turcji, tak aby łącznie liczba dni spędzonych w tym okresie w Turcji nie przekroczyła 90. Nie trzeba więc kupować ponownej wizy wybierając się z Turcji na 1-dniowe wycieczki fakultatywne na wyspy greckie: Rodos, Kos, Samos czy Chios. Trzeba też pamiętać, że paszport musi być ważny jeszcze 6 miesięcy liczone od daty wylotu z Turcji po wakacjach. Jeśli paszport jest ważny krócej o wizę można aplikować w Ambasadzie Turcji w Warszawie na ul. Rakowieckiej 19.

 

Czas

W okresie letnim (marzec-październik) w stosunku do Polski + 1 godzina, w okresie zimowym +2 godziny

Godziny posiłków w hotelach oraz  wyjazdu na wycieczki fakultatywne podawany jest zawsze w czasie lokalnym tureckim.

 

Waluta

Walutą obowiązującą w Turcji jest lira turecka (TRY). 1TRY=100 kuruszy. Walutę obcą, tj. euro, dolary, funty można wymienić w kantorach oznaczonych z jęz. angielskiego jako „change office”, na recepcji hotelowej, w banku czy na poczcie. W kurortach turystycznych przyjęło się również płacenie walutami obcymi w większości sklepów za wyjątkiem dużych supermarketów i poczty. W okolicy hoteli i centrum znajduje się też dużo bankomatów, z których można wypłacać pieniądze w YTL, $ lub € . Prawie wszystkie punkty usługowe i sklepy przyjmują opłaty kartami płatniczymi.

 

Poczta

Urząd Pocztowy w Turcji jest oznaczony żółtym szyldem z czarnym napisem PTT. Otwarte są od  pn-pt. Skrzynki pocztowe są żółte  z napisem PTT.  Znaczek do Polski czy do Europy kosztuje ok.3 liry

 

Apteka

Oznaczona jako ECZANE czynne pon-sob., w niedziele czynna jest tylko jedna  apteka dyżurna w mieście. Wiele leków można kupić bez recepty, m.in. antybiotyki i tabletki antykoncepcyjne.

 

Mini - słownik

Turcy uwielbiają pozdrawiać się słowem „merhaba” . Na pewno nie zaszkodzi nauczyć się po turecku kilku podstawowych słówek, które wywołają uśmiech na ich twarzach. Oto przykładowe słowa i przydatne wyrażenia:

- dzień dobry - merhaba
- do widzenia - güle güle
- dobranoc - iyi geceler (czyt. ijigedżeler)
- proszę - lütfen
- dziękuję - teşekkür ederim (czyt. teszekurederim)
- przepraszam - affedersiniz (czyt. afedersynyz)
- tak - evet
- nie - hayir
- ok - tamam
- nie rozumiem - anlamiyorum (czyt. anlamyjorum)
- smacznego - afiyet olsun
- jest - var
- nie ma - yok (czyt. jok)
- jaka jest cena? - kaç para? (czyt. kacz para?)
- bardzo drogie - çok pahali (czyt. czok pahaly)
- rabat - indirim
- woda - su
- piwo - bira
- wino - şarap (czyt. Szarap)
- herbata - çay (czyt. czaj)
- kawa - kahve
- cukier - şeker (czyt. szeker)
- sól - tüz
- mleko - süt

 

Kuchnia

Kuchnia danego kraju jest nieodłącznym elementem każdych wakacji. Restauracje oraz bary można odnaleźć praktycznie wszędzie, bo Turcy uwielbiają gotować, ale też i dobrze zjeść. Oto kilka popularnych dań, które warto zakosztować będąc w Turcji:

 

Zakupy

Turcja to najlepsze w Europie miejsce do zakupu dywanów, wyrobów skórzanych, bawełnianych,  biżuterii ze złota, tekstyliów. Typowe tureckie pamiątki to wyroby z onyksu, ceramika, tzw. "oko proroka" – szklany talizman, lokalne słodycze typu chałwa czy lokum (rodzaj galaretki), przyprawy.

Ceny w dużej mierze zależą od naszych umiejętności targowania się, bez którego nie obędą się żadne zakupy. Targować się trzeba i targować się warto. Zakupy można robić w każdy dzień tygodnia, włącznie z niedzielą, praktycznie od rana do późnych godzin nocnych. Niestety często w kurortach turystycznych ceny produktów są specjalnie zawyżane turystom, sprzedawane często przez mało kompetentne osoby czy nawet nastolatków, dlatego kosztowniejsze zakupy warto skonsultować z nami. Najlepiej doradzimy i wskażemy miejsca, gdzie Państwo nie przepłacą. Ważna jest również jakość produktu. Jak wiemy Turcja jest krajem podróbek, od coca coli przez perfumy, odzież po wyroby ze złota. Czym różni się dywan ręcznie tkany od wykonanego maszynowo, gdzie kupić świeżą chałwę czy skórzaną kurtkę z której po krótkim czasie nie zejdzie kolor oraz jak kupować złoto, żeby się nie dać oszukać jego blaskiem – tym wszystkim zajmiemy się na miejscu w biurze oraz na naszych wycieczkach fakultatywnych w odwiedzanych punktach z pamiątkami.

W miejscowościach turystycznych nie ma problemu z kupnem alkoholi. Turcja produkuje bardzo dobre piwa (Efes, Marmara), owocowe wina z winiarni Pamukkale, chociaż "narodowym" trunkiem jest raki - mocna anyżówka pita zwykle po zmieszaniu z wodą (staje się wtedy mętna).

 

Na koniec trochę historii…

Współczesna Republika Turecka to zaledwie pozostałość olbrzymiego późnośredniowiecznego imperium, które w pewnym okresie czasu rozciągało się od Oceanu Indyjskiego niemalże po Atlantyk. Odkrycia wskazują, że osadnictwo na tym obszarze rozpoczęło się już 7tys.lat pne. Najstarsze znaleziska m.in. w jaskiniach kolo Antalyi, w pobliżu Ankary i Hatay, dowodzą, że Anatolia była zamieszkana już w paleolicie. Pierwszą wielką cywilizację na terenie Anatolii stworzyli Hetyci. Najstarszy znany lud indoeuropejski; twórcy państwa, którego centrum leżało w środkowej. Azji Mniejszej. Rywalizacja z Egiptem doprowadziła do decydującego starcia między obiema potęgami pod Kadesz (ok. 1296), zakończonego pokojem. Ostateczny rozpad imperium dokonał się ok. 1200pne w wyniku wojny trojańskiej. Anatolia wkroczyła w długie Wieki Ciemne, które co jakiś czas rozświetlały cywilizacje Frygijczyków, Urartyjczyków i Lidyjczyków. Z cywilizacji tych wywodzi się wiele popularnych legend, jak ta o Lidyjskim bogaczu - królu Krezusie, królu Midasie o złotym dotyku, czy węźle gordyjskim, który młody Aleksander Wielki rozwiązał cięciem miecza.

Po śmierci Aleksandra Wielkiego Anatolia powoli przechodzi w ręce Rzymian, którym Attalos III zapisuje królestwo Pergamonu w przypadku swej bezpotomnej śmierci. Pod panowaniem Bizancjum Anatolia rozkwitła. Cesarz Dioklecjan podzielił cesarstwo na 2 jedn. administracyjne: zach. ze stolicą w  Rzymie i  wsch. ze stolicą w Salonikach, a potem w Konstantynopolu. Konstantyn zapisał się w historii jako władca, który zakończył prześladowania chrześcijan i wprowadził równouprawnienie religii chrześcijańskiej, a jego następca Teodozjusz Wielki (379-395) ogłosił chrześcijaństwo religią panującą. W IX w. na terytorium dzisiejszego Iranu powstało państwo Seldżuków, które zaczęło dominować w Anatolii. Ich imperium rozpadło się w 1243 r. na skutek najazdu Mongołów. Wtedy pod panowaniem Osmana I zjednoczyły się plemiona tureckie tworząc islamskie państwo, które stało się jedną z największych potęg podczas wojen z Bizancjum.

Rok 1453 był początkiem Imperium Osmańskiego, które w czasach świetności , pod władzą kolejnych wielkich sułtanów, rozciągało się od Oceanu Indyjskiego niemalże po Atlantyk. Stało się ono polityczną i kulturalną potęgą, zniszczoną później przez wojny domowe rujnujące gospodarkę i system polityczny kraju. Na początku XX w. ruch zwany młodotureckim doprowadził do przewrotu i abdykacji sułtana. Władzę objął triumwirat, który doprowadził Turcję do wojny po stronie państw centralnych. Po przegranej wojnie część ziem zachodniej Turcji miała otrzymać Grecja i Wielka Brytania, a na wschodzie miało powstać państwo ormiańskie. Doszło jednak do wybuchu powstania pod wodzą Mustafy Kemala Ataturka, który powstrzymał upadek państwa, utworzył Republikę Turecką i został jej pierwszym prezydentem. Zapoczątkował również niezwykle ważne dla młodej republiki reformy. Ataturk stał się bohaterem narodowym. Turcy mówią o nim "Ojciec narodu". 29 października 1923 r. utworzono Republikę Turecką, kończąc tym samym okres panowania sułtanów, wprowadzono reformę językową, nadano nazwiska wszystkim mieszkańcom oraz pełnię praw wyborczych kobietom, i wiele innych mających znaczny wpływ na zmiany w tureckiej mentalności ku laicyzacji życia w państwie. W 1945 r. wprowadzono w Turcji demokrację wielopartyjną, w 1952 r. Turcja została członkiem NATO, a w 1963 r. rozpoczęła starania o członkostwo w Unii Europejskiej.

Na terenie Turcji znajduje się aż 33 400 historycznych miast, 44 000 zabytków i ok. 100 czynnych stanowisk archeologicznych. Historyczne budowle można podziwiać w głównych ośrodkach starożytnych takich jak Efez, Troja, Pergamon, Hierapolis , Milet, Priene, Didima, Afrodyzjada, Herakleia, Caunos, Perge czy Aspendos.

 

ADRESY PLACÓWEK DYPLOMATYCZNYCH

Ambasada Republiki Turcji;

ul. Malczewskiego 32, 02-622 Warszawa,

tel.: (022) 646 43 21-22; fax: (022) 646 37 57;

Wydział Konsularny

tel.: 646 43 24;

Wydział Handlowy

tel. 646 14 08; fax 646 34 37

e-mail: dtvar@perytnet.pl

Ambasada RP

Atatürk Bulvari 241

Kavaklidere PK 20, 06650 Ankara

tel. (00 90312) 4572 000

fax. 467 89 63

e-mail: polamb@superonline.com , polamb@ada.net.tr

www: www.polonya.org.tr

Wydział Konsularny:

tel. 457 20 04, 467 78 24, adres j.w.

Konsulat Generalny RP w Istambule

Giz 2000 Plaza, Ayazaga Köyü Yolu No.7, Kat 5, Maslak Istanbul

tel. (00-90-212) 290 66 30

fax. (00-90-212) 290-66-32

e-mail polconsul@superonline.com

www.polonyakons.org.tr