Metin Tour Logo
Polska komórka+48 508 736 461tel, sms, Viber, WhatsApp
Turecka komórka+90 531 707 9444tel, sms, Viber, WhatsApp
Polska infolinia22 292 42 19 codz. 9-21opłata jak za połączenie lokalne w Polsce

Wycieczki Fakultatywne Cesme - atrakcje -zabytki

CESME jest miastem położonym w południowo-zachodniej części Turcji, w bliskim sąsiedźtwie jednego z większych miast jakim jest Izmir. Miasteczko to usytuowane jest na półwyspie, które nosi tą samą nazwę. Turyści chętnie spędzają tu urlop, a ich uwagę przyciągają dobrze zachowane domy osmańskie i łaźnie tureckie. W okół półwyspu rozpościerają się piękne plaże, na których można leżeć całymi dniami. Jednak będąc w Turcji nie sposób nie zwiedzić innych miejsc przepełnionych w atrakcje turystyczne. Cesme posiada bardzo atrakcyjną lokalizację, dlatego też wszelkie wycieczki fakultatywne, jak na przykład sporty wodne stanowią tu nieodłączny element idealnego aktywnego odpoczynku.

Polskie Biuro Podróży Turcja zapewni wszystkim chętnym możliwość odwiedzenia najbardziej znanego tureckiego miasta, jakim jest Stambuł. Ceny wycieczek fakultatywnych z Cesme nie są wygórowane, a przede wszystkim są adekwatne to ilości atrakcji, które czekają na każdego przyjezdnego. Turyści chcący spędzić urlop w miejscu mniej zatłoczonym ale równie atrakcyjnym jak inne regiony Turcji to zapraszamy do Cesme. Tu czas jakby się zatrzymał, a wszelkie problemy znikają i w całości możemy się zrelaksować nad brzegami turkusowego morza. Cesme to raj dla miłośników windsurfingu oraz wszelkich innych sportów wodnych, gdyż jego usytuowanie sprawia, że warunki do takiego spędzania wolnego czasu są wręcz idealne.

Atrakcje i zabytki Cesme - co warto zobaczyć:

Twierdza Kale

forteca genueńska z XVI wieku pełniąca niegdyś funkcję obronną, dziś jest odrestaurowana i w jej murach znajduje się muzeum, gdzie za drobną opłatą można podziwiać starożytne eksponaty, a także obrazy, monety czy broń. Z fortecy rozpościera

się wspaniały widok na Cesme, któremu nie sposób się oprzeć. Przed wejściem do twierdzy usytuowany jest pomnik Cezaryirli Gazi Hasan Pasa, który na stałe wpisał się w karty historii tego miasta jak i całej Turcji. Stał się bohaterem walcząc w bitwie morskiej pod Cesme i został mianowany na premiera Otomańskiego Imprerium.

Kościół Ayios Haralambos

zbudowany początkiem XIX wieku skupiał wyznawców obrządku prawosławnego. Kościół zbudowany jest z kamienia ciosanego a ornamenty wykonane są z tynku gipsowego. Wnętrze, na planie prostokąta, nie do końca się zachowało ale mimo wszystko stanowi ciekawą atrakcję turystyczną, a także jest miejscem, w którym odbywają się liczne wydarzenia kulturalne.

Marina

obecnie stanowi jedno z najładniejszych miejsc Cesme, chociaż do niedawna nie przyciągało ono wielu podróżnych. Teraz znajduje się tu przystań jachtowa i centrum gastronomiczno-handlowe znajdujące się w niskich zabudowaniach doskonale wpisujących się swoim niebieskim kolorem w krajobraz nadbrzeża.

Dalyankoy

dzielnica Cesme z licznymi pomnikami i plażą

Ilica

luksusowa dzielnica Cesme

Atrakcje turystyczne w okolicach Cesme - co warto zobaczyć:

Rejs statkiem

Rejs po okolicznych wyspach to jedna z najciekawszych form rozrywki dla wszystkich przyjezdnych. Organizowane wycieczki fakultatywne to całodniowa atrakcja połączona, gdzie rozrywka łączy się z relaksem.

Rejs na grecką wyspę Chios

całodniowa wycieczka fakultatywna do największego miasta wyspy Chios o tej samej nazwie. Wyspa położona jest u zachodnich wybrzeży Turcji, praktycznie równolegle do Cesme skąd dwa razy dziennie kursuje prom. Chios znana jest przede wszystkim z żywicy z drzewa o nazwie Mastic, która dodawana jest praktycznie do każdego produktu – słodyczy, kawy, czy napojów. Wśród zabytków warto zwiedzić bizantyjski klasztor Nea Moni, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Erythraj

starożytne miasto jońskie, położone na terenie obecnej miejscowości Ildir.

Izmir

trzecie co do wielkości miasto Turcji, znajdujące się nad Zatoką Izmirską. Miasto tętni życiem, a główne szlaki komunikacyjne przecinają się na Placu Konak, gdzie położony jest również meczet Konak Camii i osmańska Zegarowa Wieża.

Efez

starożytne tureckie miasto, które ze wszystkich zachowało się chyba najlepiej. Wycieczka do Efezu to niezapomniana podróż podczas której poza ruinami odwiedzić można także Sanktuarium Matki Boskiej.

• Alacati

miasto w prowincji Izmir słynące z wiatraków i winnic. Obecnie jest to ulubione miejsce dla wszystkich lubiących sporty wodne jak chociażby windsurfing.

• Urla

podzielone na dwie części miasteczko w prowincji Izmir ze stanowiskiem archeologicznym z epoki brązu – Limantepe. Zaś w części nadbrzeża Iskele znajduje się Klazomenaj, jedno z miast wchodzących niegdyś w skład Konfederacji Miast Jońskich. To tutaj znajduje się prasa do produkowania oliwy poddana rekonstrukcji, a pochodząca z VI wieku.

• Pamukkale

jedno z najpiękniejszych miejsc Turcji, znane z białych wapiennych tarasów, które ze względu na cud natury jaki tworzą zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wycieczka do Pammukale z Cesme jest wprawdzie dość długa, ale będąc w tym kraju nie sposób nie odwiedzić tego miejsca.

Klimat w Cesme

Pogoda w Cesme jak i jej klimat jest stosunkowo łagodny ze względu na położenie na półwyspie i wiejący wiatr, który ochładza nas w upalny dzień i wysoka temperatura nie jest tak bardzo odczuwalna. Sezon letni w Cesme trwa od marca do października i to właśnie w tym okresie przyjeżdża tu najwięcej turystów, którzy upodobali sobie ten kurort właśnie ze względu na ochładzający wiatr wiejący od morza. Sezon zimowy natomiast trwa bardzo krótko i jest z reguły deszczowy.

Plaże w Cesme

W samej miejscowości znajduje się jedynie jedna miejska plaża w północnej części Cesme. Nie jest ona zbyt wielka, ale nadaje się znakomicie na szybkie ochłodzenie w upalny dzień, a wieczorem pustoszeje praktycznie zupełnie więc dla każdego znajdzie się idealna pora i miejsce na odpoczynek. Wynajem leżaków jest w standardzie każdej plaży i tak też jest i tutaj. Jeśli natomiast nastawiliśmy się na całodniowe plażowanie to najlepszym rozwiązaniem będzie wyjechanie poza granice miasta, ale stosunkowo niedaleko, na zachód od centrum Cesme na słynną plaże Altinkum, charakteryzującym się pięknym złotym piaskiem i bardzo łagodnym zejściem do morza. Inną równie słynną plażą jest Pirlanta, która uwielbiana jest w szczególności przez miłośników windsurfingu gdyż wiatr wzmagający fale tworzy idealne warunki do uprawiania tego typu sportów.

Zakupy i bazary w Cesme

Jako, że Cesme jest miastem turystycznym, więc musi być nastawione na różnego rodzaju turystów, także na takich którzy chcą zrobić zakupy lub skorzystać z tradycyjnego tureckiego bazaru. W kwestii bazaru Cesme oferuje wszystkim przybyłym cotygodniowy targ w samym centrum miasta. Poza bazarem, w Cesme można znaleźć mnóstwo markowych butików, dyskontów odzieżowych jak BIM czy Dia, a także supermarkety Tansas, Migros, Pehlivanoglu i sklepy z pamiątkami ciągnące się wzdłuż ulicy Inkilap.

Życie nocne w Cesme

Jak na klimat śródziemnomorski przystało życie tutaj zaczyna się późnym wieczorem, a rozrywkę zapewniają liczne bary i puby jak chociażby Quente Beach Club, czy Tektekçi Alaçatı. Miło czas można spędzić także na Marinie, gdzie często organizowane są koncerty i inne wydarzenia. Jeśli natomiast do Cesme przybędziemy w sezonie letnim to czekają nas niemałe atrakcje w postaci światowych gwiazd takich jak Tarkan. Jeśli więc jesteś nastawiony na dużą dawkę rozrywki to warto przemyśleć przyjazd do Cesme właśnie w tym okresie.

Gastronomia w Cesme

Ze względu na fakt tego że Cesme jest miejscowością turystyczną, to niemożliwym byłoby gdyby nie znajdowało się tu sporo lokali gastronomicznych. W większości dostaniemy smaczne potrawy w przystępnych cenach, ale znajdzie się też kilka miejsc gdzie ceny są mocno wygórowane. Jeśli chcemy spróbować lokalnych potraw to warto rozglądać się za kumru (kanapkami na ciepło), lodami ze specjalną żywicą o nazwie mastyks, gotowaną kukurydzą, czy też drobnymi przekąskami jak prażone orzechy – takie produkty znajdziemy praktycznie na każdym kroku. Dobrym pomysłem jest także wybranie się do Ünal Amca Köfteci – lokalnej herbaciarni, gdzie oprócz tradycyjne herbaty podawane są także kanapki z kofte, czyli mielonym mięsem różnego rodzaju. Oczywiście miejsce to jak każda inna miejscowość w Turcji pełna jest tradycyjnej tureckiej potrawy jaką jest kebab. Jego różnorodność czasem przytłacza, ale kebaby w Turcji zasługują na to aby spróbować tradycyjnego smaku.

Komunikacja w Cesme

Aby wygodnie kursować pomiędzy dzielnicami Cesme warto skorzystać z lokalnej komunikacji jaką są dolmusze – tradycyjne niewielkie busy, które dojeżdżają praktycznie wszędzie i zatrzymują się tam gdzie potrzebujemy. Na dalsze wycieczki czekają na nas autobusy i autokary, którymi wybrać się możemy chociażby na wycieczki fakultatywne w Turcji. Warto wspomnieć, że Cesme znajduje się w niedalekiej odległości od Izmiru, gdzie znajduje się lotnistko.

Historia Cesme

W czasach antycznych miasto nosiło nazwę Kysos. Cesme oznacza w języku perskim źródło rzeki, zaś w języku tureckim fontannę i prawdopodobnie odnosi się do wielu okolicznych źródeł, które zostały odkryte na przełomie XVIII i XIX wieku. Miasteczko Cesme powstało ze względu na handel, które dość szybko się tu rozwijało ze względu na swoje położenie. Z czasem Cesme stało się jednym z najchętniej odwiedzanych ośrodków turystycznych Turcji, a obecnie przyjeżdżają tu zamożni mieszkańcy Turcji aby wypocząć od zgiełku większych miast.