ALANYA to region turystyczny położony nad Morzem Śródziemnym, na Riwierze Tureckiej. Miasto to jest bogate w liczne atrakcje turystyczne, które zachęcają podróżnych do zwiedzania takich miejsc jak chociażby Kapadocja, czy Pamukkale – najpiękniejsze i najbardziej rozpoznawalne miejsca w Turcji. Tanie wycieczki Turcja są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich turystów, którzy chcą aktywnie spędzić urlop, a przy okazji zwiedzić urokliwe miejsca tego przepięknego kraju. Alanya zachwyca swoim ukształtowaniem terenu – 250 metrowy cypel, dzielący miasto na dwie części i czerwona twierdza obronna znajdująca się na jego szczycie dodatkowo uatrakcyjnia to miejsce. Te i wiele innych argumentów przemawia za tym, aby wybrać Alanya Biuro Podróży i skorzystać z atrakcyjnych ofert dla Regionu Alanya.
Ten średniowieczny zamek jest usytuowany w południowej części miasta, i wznosi się na wysokości 250 m. Czynny od 9:00 do 19.00
To ośmiokątna wieża obronna, zlokalizowana w porcie; jest niezaprzeczalną wizytówką miasta. Czynna 9:00-19:00.
Pierwsza seldżucka stocznia na Morzu Śródziemnym.
Tą jaskinię nazywaną Jaskinią Kapiącego Kamienia odkryto przypadkowo w 1948 r. podczas budowy portu i wysadzeniu wejścia do jaskini. Okazało się, że jaskinia ze względu na swój specyficzny mikroklimat korzystnie wpływa na osoby chore na astmę. Powietrze w środku ma wilgotność sięgającą 98%, również dużą zawartość dwutlenku węgla toteż należy się przyzwyczaić stopniowo wchodząc do jaskini aby podziwiać stalaktyty i stalagmity. Czynna 9:00 – 17:00.
Zamek w Alanyi znajduje się w najstarszej części miasta na cyplu wcinającym się w morze, którego wysokość sięga 250 m n.p.m. Podzielony jest na podzamcze i zamek wewnętrzny. Otoczony jest murami obronnymi wzniesionymi z rozmachem po zdobyciu Alanyi w 1221 r. przez Alleadina Keykubada. Fortyfikacje ciągną się na długości 6,5 km, co jakiś czas zakończone wieżami, których łącznie jest 140. Najciekawszą częścią zamku jest zamek wewnętrzny na samym szczycie wzgórza- to tu jest główne wejście do zamku. Możemy tu zobaczyć maleńki bizantyjski kościół Św. Jerzego z X-XII w. oraz liczne ceglane cysterny. Warto też udać się na północną stronę wzgórza i zwiedzić twierdzę zamkową Ehmedek. Zbudowana również w czasach seldżuckich na wcześniejszych hellenistycznych fundamentach służyła w swojej historii jako więzienie, arsenał i skarbiec. Do zabudowań Ehmedek należy też zabytkowy meczet Sulejmana z XIII w., który nadal jest czynnym meczet i można go zwiedzać.
Czerwona Wieża jest również zabytkiem z czasów seldżuckich, zbudowanym w 1226 r. Ma wysokość 33 m, a jej najwyższe piąte piętro jest niezadaszone, dzięki czemu możemy podziwiać widoki na port i Alanye. Wieża służyła oczywiście jako wieża obronna zarówno od strony morza jaki lądu. Dziś mieści się tu Muzeum Etnograficzne.
Kolejka linowa Teleferic zbudowana w 2017 roku. Stacja początkowa znajduje się wprost na plaży Kleopatry a końcowa na wzgórzu zamkowym. Podróż kolejką trwa kilka minut. Możemy z niej podziwiać widoki na całą Alanyę. Aby skorzystać z wjazdu bez kolejki zapraszamy na wycieczkę po Alanyi - Alanya City Tour wraz z przejazdem kolejką Teleferic na zamek w Alanyi.
Czynne od 9:00 do 17:00.
W 1935 r. zatrzymał się tu Mustafa Kemal Ataturk, będący pierwszym prezydentem Turcji. Wstęp jest bezpłatny.
Wzniesiony na placu miejskim obok Urzędu Miasta.
W mieście możemy również podziwiać wspaniałe tradycyjne domy tureckie budowane z kamienia i z łupków. Te wyjątkowo bogate nosiły nazwę konak. W niektórych z nich znajdują sie dzisiaj stylowe restauracje oferujące wspaniałe tureckie potrawy, kawę, fajkę wodną nargile. Najwięcej znajduje się w centrum przy bazarze oraz na cyplu.
Wokół Alanyi znajduje się wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć przebywając na wakacjach w Alanyi. Jednym z nich jest coraz bardziej znany Kanion Sapadere. Znajdujący się w górach Taurus ok. 40 km od Alanyi od skrętu z głównej trasy w Demirtas. Kanion został przystosowany do zwiedzania , dzięki zbudowanemu systemowi kładek i mostków bezpośrednio nad rzeką płynącą w wąwozie. W czasie wędrówki w kanionie Sapadere można dostrzec źródła górskiej wody, które spadając z wapiennych gór o wysokości nawet 400 m tworzą wodospady. W jednym z nich można się nawet kąpać. Kanion otwarty jest przez cały rok od 9:00-17:00. U wejścia do kanionu znajduje się restauracja "Pod chmurką", gdzie można zjeść pysznego grillowanego pstrąga. Zapraszamy do obejrzenia kanionu w czasie wycieczki "Perły Gór Taurus", organizowanej przez nasze biuro podróży w Turcji.
Rzeka Dim (po turecku Dim czaj) również tworzy piękny przełom doliny o długości 60 km. Wypływa z niedalekiego pasma gór Taurus, aby wpłynąć do Morza Śródziemnego w okolicach dzielnicy Tosmur. Niewysychającą latem rzekę wykorzystano i wybudowano na niej ogromną tamę tzw. Dim Baraj, która jest sztucznym zbiornikiem zaopatrującym całą Alanye w wodę, a także produkuje energię elektryczną. Tama budowana w latach 1998-2004 ma wysokość 135 m, a jej pojemność to ponad 5 mln sześciennych wody. Sama rzeka została wykorzystana rekreacyjnie - zbudowano na niej wodne pikniki - restauracje ze stolikami na wodzie. Można tu nie tylko zjeść smaczną rybę, ale też poleżeć wprost przy stoliku, pobujać się na hamaku czy skoczyć do zimnych wód rzeki . Ze względu na gorący klimat panujący w Alanyi pikniki na Dim cay są popularnym miejscem weekendowego wypoczynku.
Nieopodal rzeki Dim umiejscowiona jest też jaskinia Dim. Mimo iż ciężko tu o dojazd transportem publicznym jaskinia Dim cieszy się niesłabnącym powodzeniem odwiedzających. To największa 350-metrowej długości jaskinia na wybrzeżu Riwiery Tureckiej. Wypełniają ją piękne stalaktyty i stalagmity. Wstęp do jaskini kosztuje 10 lir. Wizyta w jaskini nie jest polecana dla osób z chorobami serca czy nadciśnieniem ze względu na panujące tu wilgotne warunki . Jeśli ktoś ma ochotę zobaczyć zarówno jaskinię Dim jak i rzekę zapraszamy na wycieczkę Jeep Safari z Alanyi, organizowaną przez Alanya Biuro Podróży.
Na zachód od Alanyi w miejscowości Alara płynie rzeka Alara, która również jak rzeka Dim stała się miejscem relaksu dla tubylców i turystów. Można tu łowić pstrągi, wykąpać się w rzece, a także spróbować rekreacyjnego raftingu. Z doliny Alara dokładnie widać wzgórze z ruinami zamku z czasów seldżuckich. Obecność seldżuków na tych terenach potwierdza karawanseraj - Alarahan. Wspaniale zachowany zabytek z XIII w. od czasu do czasu jest wykorzystywany do przedstawień Nocy Tureckiej. W pozostałym czasie można zwiedzać jego wnętrze, które kiedyś służyło karawanom kupców i ich zwierząt jako schronienie w czasie nocy.
Ok. 60 km na zachód znajduje się drugi pod względem popularności region turystyczny Side. Więcej można przeczytać w zakładce dotyczącej Side. W okolicach Alanyi znajduje się kilka stanowisk archeologicznych, gdzie w mniejszym lub większym stopniu zachowały się ruiny z ówczesnych czasów, są to m.in. Syedra z czasów rzymskich.
Dalej w kierunku Antalyi znajduje się teatr antyczny Aspendos, który jest jedną z zabytkowych budowli rzymskich większego starożytnego miasta o tej samej nazwie. Z teatrem związana jest legenda, która głosi, iż król ogłosił konkurs na najlepszą budowlę w mieście. W finale znaleźli się budowniczy akweduktu i budowniczy teatru. Król oglądając teatr usłyszał wyszeptane słowa: "córka będzie moja", które dobiegały ze sceny teatru. Był to sam architekt teatru. Król zachwycony taką akustyką teatru to właśnie jemu podarował córkę za żonę. Teatr Aspendos jest otwarty dla zwiedzających. Alanya Biuro Podróży organizuje z Alanyi dwa razy w tygodniu wycieczkę Złoty Trójkąt.
Wybrzeże Morza Śródziemnego to również rzeki, m.in. rzeka Koprulu, na której organizowana jest wycieczka fakultatywna Rafting. To wspaniała zabawa dla całych rodzin, które chcą aktywnie spędzić dzień. Z innych atrakcji wodnych polecamy wizytę w Aquaparku Eftalia Island czy na pokazie delfinów w delfinarium Sealanya. Alanya jest dobrym punktem wypadowym na wycieczki do odległej Kapadocji, czy na wapienne tarasy Pamukkale.
Alanya położona jest w strefie ciepłego klimatu śródziemnomorskiego, więc panują tu idealne warunki na wakacyjny odpoczynek. Jest to też klimat umożliwiający uprawianie różnorodnych gatunków owoców i warzyw. Ozdobą miasta są także niewątpliwe pięknie wyglądające i pięknie pachnące sady cytrusowe, czy gaje bananowe oraz wspaniała roślinność. Rejon ten może się również pochwalić możliwością uprawy śliwki maltańskiej. Najbardziej można pozazdrościć tego, że już w lutym można tu jeść dojrzałe truskawki, zaś uprawy awokado są jedynymi takimi w Turcji. W sezonie letnim słupki termometrów sięgają 40°C, natomiast w zimie spadają poniżej 10°C.
Wszystkie plaże w regionie Alanya są plażami piaszczystymi i rozciągają się przez kilka kilometrów. Warto wspomnieć, że rokrocznie plażom jest przyznawana Błękitna Flaga, nadająca międzynarodowy czystości piasku i wody. Po jednej stronie półwyspu znajduje się słynna plaża Kleopatry, zaś po drugiej plaża Keykubat. Plaże są przygotowane na przypływ turystów, dlatego dysponują leżakami, materacami i parasolami – płatnymi ok. 5 lir.
W Alanyi znajduje się mnóstwo większych i mniejszych sklepów, oferujących towary z przeróżnych kategorii. Najczęściej uczęszczane są: LC Waikiki, RodiMod, Mavi. Można tam kupić zarówno ubrania, czy biżuterię, ale także takie produkty jak chociażby dywany. Udogodnieniem dla zwiedzających jest to, że wszystkie z tych sklepów mieszczą się w jednym miejscu, wzdłuż Ulicy Ataturka, głównej ulicy miasta. Natomiast w pobliżu dworca dolmuszy znajduje się duży bazar, czynny codziennie, a w każdy piątek dodatkowymi produktami są owoce i warzywa sezonowe. W centrum miasta znajdziemy także supermarket Migros, niedaleko Aquaparku. W każdej dzielnicy znajdują się także takie sklepy jak: BIM, A101 czy SOK. Jest jeszcze jeden produkt, którego nie znajdziesz ani na bazarze ani w markecie - to produkty ze skóry. Takie wyroby skórzane w Turcji znaleźć można w certyfikowanych sklepach, gdzie gwarancją jest zakup produktów z prawdziwej skóry jagnięcej lub jedwabnej.
Na bazar można wybrać się nawet kilka razy w tygodniu, gdyż w każdej dzielnicy jest on organizowany raz na tydzień. Można powiedzieć że jest to targ objazdowy i tych samych sprzedawców można spotkać na każdym z nich. Nasze Biuro Podróży Turcja organizuje wycieczkę fakultatywną na bazary w Alanyi w poniedziałki i czwartki połączone ze zwiedzaniem miasta.
Klimat śródziemnomorski sprawia, że życie zaczyna się tu dopiero po zmierzchu, kiedy robi się nieco chłodniej. Wówczas wszystkie bary, puby i restauracje zachęcają wszystkich do skorzystania z ich oferty. Najwięcej ciekawych rozrywek znaleźć można w bliskim sąsiedztwie portu. Dla miłośników nowoczesnej muzyki, czekają takie miejsca jak dyskoteka Janus, czy kilkupoziomowy klub Robin Hood. Istnieje także wiele miejsc, gdzie można się pobawić przy tradycyjnej tureckiej muzyce. Zabawa trwa tu do białego rana, a wszystkie miejsca rozrywki są otwarte do ostatniego klienta.
Alanya jest bardzo dobrze zorganizowana jeśli chodzi o gastronomie. Znajduje się tu bowiem wiele restauracji, gdzie można smacznie zjeść. Potrawy, którymi goszczą turystów są z kuchni śródziemnomorskiej, tureckiej, meksykańskiej i chińskiej. Znaleźć tu można również miejsca, w których spróbujemy tradycyjnych tureckich przysmaków, znanych na całym świecie, czyli kebaby, albo napić się raki. Godny polecenia kebab można zjeść w restauracji „Cici”, znajdującej się w centrum miasta lub taniej w ulicznej restauracji Yildiz Restaurant.
Aby szybko poruszać się po centrum miasta, można skorzystać ze środka transportu jakim są dolmusze. Dojeżdżają one wszędzie, a płatność regulowana jest bezpośrednio u kierowcy gotówką lub kartą. Płaci się tylko za przejazd osób dorosłych – dzieci jadą za darmo, a młodzież płaci 50%. Koszt takiego przejazdu to ok.20TL w 2022r., ale kierowcy przyjmują również zapłatę w dolarach i euro. Do zamku Kale, mieszczącego się na wzgórzu, bez problemu dociera autobus nr 4. Podróż wzdłuż wybrzeża i całe centrum można przemierzyć autobusem nr 1 i 101. W autobusach obowiązują karty miejskie które można nabyć w wybranych punktach sprzedaży.
Ośrodki wypoczynkowe Alanyi: Kargicak, Mahmutlar, Kestel, Tosmur, Oba, Alanya, Konakli, Turkler, Avsallar, Incekum, Alara, Karaburun, Okurcalar, Kizilot, Cenger.
Alanya, to region tak urokliwy, że nazywany jest perłą Riwiery Tureckiej. Znajduje się nad Morzem Śródziemnym, a od lotniska w Antalyi oddalona jest o około 120 km. Populacja Alanyi wynosi 103 tysiące mieszkańców, wśród których kilkanaście tysięcy osób to cudzoziemcy, którzy mieszkają tu na stałe. Przyjmuje się, że pierwsza osada powstała na tym terenie przeszło 20 tysięcy lat temu, a założycielami obecnego miasta byli uchodźcy z legendarnej Troi. Tereny w pobliżu miejscowości były zamieszkiwane przez Fenicjan, na co dowodem jest tablica znaleziona nieopodal osady Laertes, na której znajduje się tekst właśnie w języku fenickim.
Alaadinowi Keykubatowi tak spodobała się Alanya, że seldżukowie na okres zimowy przenosili się z zimnej stolicy Konyi nad morze właśnie do Alanyi. Sułtan rozpoczął intensywne prace aby wzmocnić zamek i jego fortyfikacje. Zabytkami z tego samego okresu są stocznia oraz Czerwona Wieża w porcie. Seldżucy jednak szybko utracili władzę w Anatolii, a Osmanie dostrzegłszy bogactwo naturalne Alanyi (drewno cedrowe) rozwinęli wymianę handlową między Egiptem i Włochami. Na znaczeniu zyskał port. Jednak niedługo potem Europa zaczęła dalsze zamorskie wyprawy handlowe wzdłuż Afryki do Indii, toteż Alanya zubożała do tego stopnia, iż w XV wieku straciła prawa miejskie. Po I wojnie światowej, którą Turcja przegrała kontrolę nad miastem przejęli na kilka lat Włosi.
Zamieszkująca Alanyę ludność grecka została przesiedlona na podstawie postanowień traktatu z Lozanny do Grecji. Ponowny renesans Alanyi nastąpił w latach 60-tych po odkryciu jaskini Kapiącego Kamienia Damlatas o doskonałych właściwościach leczniczych. Do Alanyi zaczęli zjeżdżać kuracjusze, i choć znaczenie jaskini dziś nie jest już tak ogromne, przyczyniło się do rozkwitu tego najważniejszego dziś ośrodka wypoczynkowego na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Najważniejszą i zarazem najbardziej charakterystyczną częścią miasta jest półwysep, na którego szczycie znajduje się obronna twierdza z XIII w., należąca do Turków seldżuckich, nazywana Kale. Widoki, które można z niej oglądać zapierają dech w piersi, gdyż można tu podziwiać całą panoramę Alanyi od morza po góry Taurus. Fortyfikacje obronne powstały za panowania Aleksandra Macedońskiego i pełniły swoją funkcję przez tysiące lat aż do upadku mocarstwa Aleksandra Wielkiego, kiedy to miasteczko przeszło na własność piratów. Zostali oni wygnani z miasta dopiero za panowania władcy rzymskiego Pompejusza Wielkiego w 67 roku p.n.e. po wygranej z nimi bitwie pod Coracesium (dzisiejsza Alanya). Przeciw Rzymianom wybuchło powstanie, które trwało między 404-408r.n.e. Według legendy to właśnie w Alanyi Marek Antoniusz poślubił Kleopatrę i w jako prezent podarował jej miasto. Było ono wówczas pełne cedrowych lasów, które swoje zastosowanie znajdywały przy budowie statków dla wojska. Prawdopodobnie dlatego nosiło nazwę Kalonoros, czyli piękna góra. W 1221 roku, po upadku Bizancjum Alanya została wzięta pod rządy Turków seldżuckich. Swoją obecną nazwę nosi od imienia sułtana Turków seldżuckich – Alaaddina Keykubata, zdobywcy miasta, wówczas brzmiało ono Alaiye. I taką też nazwę nadał turecki bohater w roku 1935 roku Mustafa Kemal Atatürk. Jednak na skutek pomyłki, która nastąpiła podczas pisania wiadomości telegraficznej zamiast Alaiye podano Alanya i tak już zostało do czasów obecnych.
Życie w tym regionie toczy się przez całą dobę. Jednak miasto, spokojne w ciągu dnia, ożywa późnym wieczorem i wtedy można skorzystać z oferty licznych dyskotek, pubów i restauracji. Dzień natomiast warto przeznaczyć na wybór jednej z wycieczek fakultatywnych, organizowanych przez Biuro Podróży Alanya. Można w ten sposób zwiedzić wiele ciekawych miejsc, posłuchać historii o zabytkach, czy spróbować swoich sił w sportach ekstremalnych. Na koniec dnia można wybrać się do sklepów z rękodziełem ludowym, a także z nowoczesnymi pamiątkami z tego regionu, jak na przykład na tzw. bazar piątkowy. Wybrzeże Alanyi natura obdarzyła dużą ilością jaskiń. Najpiękniejsza z nich - Damlataş – znajduje się w centrum miasta w pobliżu plaży Kleopatry. W jej wnętrzu panuje dość stała temperatura w ciągu całego roku, ok. 18-19°C, a poziom wilgotności wynosi około 80%. Alanya posiada piękne i ciągnące się przez kilometry, piaszczyste plaże takie jak: plaża Kleopatry, czy plaża Alleadina Keykubata. Poza pięknymi widokami, miasto zostało obdarowane niezwykle ciepłym klimatem. Średnia roczna temperatura wynosi około 25°C, natomiast średnia temperatura wody sięga 21.4 °C. Dlatego też jest to idealne miejsce, aby skorzystać z rozrywki takiej jak jazda na skuterze, bananie, albo na lot spadochronem na pędzącą motorówką.