Jak wygląda Boże Narodzenie w Turcji?

 

Turcja oficjalnie jest krajem muzułmańskim choć nieoficjalnie balansuje gdzieś  pomiędzy wschodem i zachodem, pomiędzy wyzwoloną Europą a orientalnym wschodem. Będąc na styku kultur Turcja czerpie zarówno z kulturowych osiągnięć zarówno wchodu jak i zachodu.

 

Boże Narodzenie Turcja

 

Tak też jest i z Bożym Narodzeniem. Niby nie święto muzułmańskie ale Turków kusi blask świateł, ciepło choinki i świąteczne prezenty. Coraz częściej w dużych miastach pasaże rozświetlają migoczące dekoracje a w sklepach słyszy się świąteczną muzykę. Szczególnie prym wiedzie w tym Stambuł. Kto więc myślał że Stambuł jest tylko piękny wiosną czy jesienią jest w błędzie. Najbardziej właśnie atmosferę świąt odczuwa się w Turcji w Stambule. W sklepach można kupić sztuczne choinki różnych rozmiarów oraz kolorowe ozdoby choinkowe. Stambuł, jako prawie 20-milionowa metropolia jest też miejscem gdzie żyje niewielki procent chrześcijan. Dzięki nim w wigilię Bożego Narodzenia kościół św. Antoniego w Stambule przy słynnym (zresztą turystycznym) bulwarze Istiklal wypełnia się po brzegi a msze świąteczne odprawiane są w kilku językach, m.in. też po polsku. Inne miasta i miejscowości nie mają tyle szczęścia. Msza święta np. dla chętnych Polaków z okolic Alanyi i Antalyi zazwyczaj odbywa się na kilka dni przed świętami. Na specjalne zaproszenie przyjeżdża wtedy polski ksiądz z Mersin lub Izmiru aby odprawić mszę świętą. Msza zwykle odbywa się w kościółku/kaplicy w Antalyi lub w Belek.

 

Jarmarki bożonarodzeniowe w Turcji

 

jarmark bożonarodzeniowy Turcja

 

Przed świętami tradycją stały się również jarmarki bożonarodzeniowe w dużych miastach. Nazywane są Noel pazari . Noel z języka francuskiego oznacza właśnie Boże Narodzenie. Choć nieświadomi tego francuskiego znaczenia słowa Turcy interpretują Noel jako nowy rok składając sobie życzenia noworoczne słowami Mutlu Noeller (wesołych świąt Bożego Narodzenia). Na jarmarkach bożonarodzeniowych w Turcji można znaleźć nie tylko świąteczne ozdoby ręcznie robione ale przeróżne smakołyki jak chociażby pierniki, które nie są popularne w Turcji a przyjęte z zachodu i bardziej znane pod angielską nazwą „ginger bread”. Niestety czas pandemii nie sprzyja takim festiwalom, toteż w 2020 roku jarmarki bożonarodzeniowe w Turcji nie będą organizowane.

 

 

Co dziwne i niedziwne, z racji tego iż święta Bożego Narodzenia nie są ani świętami państwowymi ani świętami religijnymi dla muzułmańskiej Turcji, to te dni w Turcji są dniami powszednimi. Ludzie normalnie pracują a dzieci idą do szkoły. Przez cały rok, również i w okresie świąteczno-noworocznym można więc przyjechać na wakacje do Turcji. Hotele są otwarte a wycieczki ze zwiedzaniem Turcji są organizowane regularnie. Aktualna oferta wycieczek na święta na naszej stronie www.metintour.pl

 

Boże Narodzenie i turecki Św.Mikołaj

 

Tak się składa że dobrze nam znany św.Mikołaj, który przynosi nam prezenty na święta jest świętym tureckim. Urodził się i pracował jako biskup w miejscowości Myra w Turcji. A jego święto w lokalnym kościele św.Mikołaja w Demre, gdzie został pochowany, obchodzone jest w rocznicę jego śmierci 6 grudnia, dzień znany nam chrześcijanom nie bez powodu jako Mikołajki.

 

Kiedy i jakie prezenty daje się w Turcji na Boże Narodzenie?

Prezentów w Turcji…nie daje się na Boże Narodzenie, a dopiero na Nowy Rok. To właśnie Nowy Rok jest tym przełomowym świętem i huczniej obchodzonym w Turcji. Kiedy jeszcze chrześcijańskie Boże Narodzenie nie zawitało do Turcji prezentami obdarowywano się właśnie w Sylwestra, i traktowano jako dobrą passę na kolejny nowy rok. Z tego powodu prezenty bywały dość nietypowe jak np. czerwona bielizna na szczęście! Bardzo popularnym świąteczno-noworocznym prezentem jest los na loterii noworocznej tzw. Milli Piyango. Pod koniec roku po zakup losu ustawiają się zawsze monumentalne kolejki. Każdy marzy o tym aby zakupionym losem uszczęśliwić kogoś ze swoich bliskich.  Zwłaszcza że wygrana jest niebagatelna i wynosi w 2020/21 roku 100 milionów tureckich lir. Wygrać taki los to nie lada prezent! Losowanie zawsze w Sylwestrową Noc.