Metin Tour Logo
Polska komórka+48 508 736 461tel, sms, Viber, WhatsApp
Turecka komórka+90 531 707 9444tel, sms, Viber, WhatsApp
Polska infolinia22 292 42 19 codz. 9-21opłata jak za połączenie lokalne w Polsce

Turcja na Sylwestra i Nowy Rok

Święta i Nowy Rok w kraju nad Bosforem to propozycja dla osób, które nie przepadają za grudniowym tempem życia w Polsce.

Mimo, iż Turcja jest krajem, którego ponad 90% mieszkańców to muzułmanie możemy poczuć w niej ducha Bożego Narodzenia. Wynika to z faktu, że mieszkańcy zachodniej Turcji w dużym stopniu ulegli wpływom kultury europejskiej. Ulice największych miast oświetlane są kolorowymi lampkami, a w niemal każdej galerii handlowej znajduje się duża, pięknie ubrana choinka. Czasem można spotkać w nich również Świętego Mikołaja, który wręcza dzieciom prezenty, a w sklepach znajdziemy ozdoby świąteczne i choinki.

Święta obchodzone w Turcji różnią się od tego, co znamy z Polski. Tutaj świętuje się bowiem Nowy Rok, a nie narodziny Jezusa.

Sylwester w Turcji

Turcy świętują ostatnią noc w roku na setki sposobów. Nie ma jednego schematu, który powielany jest przez wszystkich. Młodzi organizują domówki i wychodzą do klubów, starsi raczej bawią się w domu. W sylwestra, w miastach, organizowane są  również koncerty noworoczne, na których gromadzą się tłumy. A o północy, podobnie jak w Polsce, niebo pokryte jest blaskiem fajerwerków.

Ważnym elementem nocy sylwestrowej w Turcji jest ogłoszenie wyników loterii państwowej, w której (w 2022 roku) główna nagroda to 1,5 miliona lir, a suma wszystkich nagród to ponad 670 milionów lir.

Grudzień na Riwierze Tureckiej

Na Riwierze Tureckiej, ze względu na dużą ilość obcokrajowców, organizowane są świąteczne wydarzenia. W Alanyi, co roku, organizowany jest jarmark, na którym sprzedawane są potrawy świąteczne z całego świata. Polska oczywiście też ma swoje stoisko!

W tym miesiącu na Riwierze jest już zdecydowanie mniej turystów, dzięki czemu urlop przebiega spokojniej. Temperatura powietrza utrzymuje się w okolicy 18 stopni, co pozwala na długie spacery wzdłuż morza, a nawet na kąpiel w nim. W grudniu, na Riwierze Tureckiej zdarzają się dni deszczowe, więc warto zabrać ze sobą na urlop kurtkę przeciwdeszczową i parasol. Deszcz na Riwierze pada jednak maksymalnie kilka godzin w  ciągu dnia.

Wycieczki zimą

Zima w Turcji to również dobry czas na zwiedzanie. Osoby, które nie przepadają za zwiedzaniem, gdy temperatura powietrza przekracza 30 stopni, odnajdą się w roli zimowego turysty doskonale. Polecamy szczególnie wycieczkę do Kapadocji, która o tej porze roku zachęca swoim barwami jesieni a nawet śnieżnym urokiem.