Side czy Alanya? – który kurort wybrać

Przeglądając oferty wakacji do Turcji różnych biur podróży, wśród wielu ofert pojawiają się głównie właśnie te dwa miasta: Side i Alanya. Zresztą nie bez przyczyny. W Side i Alanyi znajduje się największa baza hotelowa w porównaniu z innymi kurortami oraz najwięcej dostępnych lotów na popularne i duże lotnisko w Antalyi. Często pytacie nas Państwo o to, które miejsce wybrać na swoje tureckie wakacje. Dziś przygotowaliśmy dla Was charakterystykę tych dwóch kurortów na Riwierze Tureckiej.

 

Side

Side to miasto, które wybierane jest przez turystów poszukujących spokojnego miejsca na swoje wakacje. Jest to niewielkie miasteczko, w którym poza sezonem turystycznym mieszka około 18 tysięcy mieszkańców. Położone jest 65 kilometrów od lotniska, dzięki czemu transfer z niego trwa stosunkowo krótko, bo około godzinę. Side jest również dobrą bazą wypadową na  długie wycieczki, takie jak Kapadocja czy Pamukkale. Droga do tych atrakcji jest conajmniej o godzinę krótsza niż z Alanyi.

 

Miasto Side oferuje odwiedzającym piękne plaże (większość plaż piaszczysta) i liczne hotele znajdujące się w bliskiej odległości od ruin starego miasta, z którego Side słynie. Znajdujące się w tym mieście zabytki z okresu rzymskiego, mogą być bowiem kolejnym powodem, dla którego warto odwiedzić Side.

 

Hotele w Side

Hotele położone w mieście Side to głównie małe miejskie ośrodki. Szukając dużych hoteli warto przyjrzeć się miejscowością takim jak: Çolaklı, Kumköy, Gündoğdu, Sorgun, Titreyengöl czy Kızılot, które znajdują się w okolicy miasta Side i oferują turystom duże resorty hotelowe. Z pobliskich miejscowości łatwo dojechać do Side dolmuşami, czyli minibusami, które w sezonie letnim kursują co chwilę.

Side jako miejsce wymarzonych wakacji polecamy szczególnie emerytom i rodzinom z dziećmi, gdyż panuje w nim spokojna atmosfera. Amatorów rozrywek, muzyki i dyskotek zapraszamy do Alanyi, która jest idealnym miejscem do zabawy.

 

Alanya

Alanya jest dużym miastem, które poza sezonem liczy około 350 tysięcy mieszkańców. Położona jest około 120 kilometrów od lotniska w Antalyi przez co transfer grupowy do hotelu może zająć około 3 godziny. Można też zamówić wygodny transfer prywatny dla swojej rodziny czy znajomych – wtedy czas transferu z lotniska w Antalyi do Alanyi skraca się do 1h 45min.

 

Rozrywkowa Alanya

Opisywane miasto oferuje turystom przepiękne miejskie hotele w bliskiej odległości od plaży. Alanya jest miejscem, które tętni życiem, a liczne kawiarnie, bary i restauracje swoim zapachem zachęcają do odwiedzenia.

 

Wspomnieliśmy o tym, że Alanya jest idealnym miejscem do zabawy. Wszystko dzięki dyskotekom położonym bezpośrednio w porcie, który nocą przybiera różne kolory, dzięki przepięknie oświetlonym, wypływającym z niego statkom pirackim.

 

W Alanyi nie brakuje także miejsc dla miłośników historii! Przepiękne wzgórze zamkowe, na które można wjechać kolejką, ciągnące się na wzgórzu mury obronne oraz pochodzące z XIII wieku Czerwona Wieża i zabytkowe stocznie kuszą turystów swoim pięknem. Co roku tysiące turystów odwiedzają Alanyę ze względu na słynną plażę Kleopatry, która również może stanowić kolejny powód na odwiedzenie tego miasta.

 

Side czy Alanya?

Oba miasta są ciekawym miejscem do odbycia swoich tureckich wakacji i zdecydowanie oba te miejsca trzeba odwiedzić! Bez względu na to, który kurort Państwo wybierzecie, możecie wybrać się z nami na wycieczki, zawsze z polskojęzycznym przewodnikiem!

Podczas naszej wycieczki do Side pokażemy Państwu stare miasto oraz wybierzemy się jeszcze do pobliskiego Manavgatu, w którym zobaczymy piękne wodospady. Możecie wybrać zwiedzanie Side z rejsem statkiem lub z odwiedzeniem najpiękniejszego w Azji rzymskiego teatru Aspendos.

Możecie Państwo zarezerwować u nas również wycieczkę do Alanyi. Pokażemy na niej najważniejsze zabytki miasta oraz zabierzemy Was na prawdziwy bazar turecki, a nasz przewodnik opowie co warto na nim kupić. Zapraszamy!

A jeśli jeszcze macie dywagacje to z pomocą mamy nadzieję przyjdzie wam nasz materiał filmowy