POGODA W TURCJI W KWIETNIU

W kwietniu pogoda zaczyna się robić naprawdę przyjemna.

Znane polskie przysłowie „Kwiecień plecień co przeplata, trochę zimy -trochę lata”, wraz rozpoczęciem kwietnia przestaje być aktualne na Riwierze Tureckiej.

POGODA  W ALANYI I SIDE:

Wraz z rozpoczęciem kwietnia pogoda staje ciepła, przestają wiać silne wiatry i padać ulewne zimowe deszcze. Sporo osób wybiera ten okres na wakacje, gdyż nie ma tłoku utrudniającego zwiedzania. Temperatury w kwietniu w ciągu dnia wahają się między + 22-25 ˚C  , a odczuwalna jest jeszcze kilka stopni wyższa. Wieczory w kwietniu i noce są jeszcze chłodne , średnia temp.  waha się między + 10 - +15 ˚C. Temperatura wody w Morzu Śródziemnym w kwietniu ma około + 18 ˚C. Śmiało można już zażywać kąpieli morskich i wypoczywać na plaży. Kwietniowe słońce potrafi już ładnie musnąć skórę brązem.

Podobnie jak w Polsce w Turcji również są tzn: „ Zimni ogrodnicy” czy „ Zimna Zośka”, nazywa się ją Cemre ( poch. Arabskiego) i w marcu spada ona najpierw do powietrza ocieplając je o kilka stopni, następnie do wody i na samym końcu już na końcu marca spada do ziemi i ociepla się sam grunt.

Dlatego też pogoda i temperatura w kwietniu jest  ciepła, wiosenna w pełni  a nawet letnia.

Dni w kwietniu stają się już dłuższe, sprzyjają spacerom, wycieczkom fakultatywnym.

Przy pakowaniu walizki na wakacje na  Riwierze Tureckiej w kwietniu nie można zapomnieć o strojach  kąpielowych czy kremach z filtrem ,ale trzeba znaleźć również miejsce na lekką kurtkę czy długie spodnie.

 

POGODA W BODRUM:

Kwiecień w regionie Morza Egejskiego nie rozpieszcza temperaturami tak jak kwiecień na Riwierze Tureckiej. Pogoda jest jeszcze bardzo zmienna. Dni chłodniejsze z temp około + 18 ˚C  ale często z silnym wiatrem i opadami deszczu. Wieczory i noce w kwietniu nad Morzem Egejskim są chłodne  z temp +5 - +8 ˚C. Woda w morzu wciąż zimna , często po ulewnych deszczach z dużymi falami nie zachęca do pływania.

Dlatego też na wybrzeżu Morza Egejskiego wypoczynek trwa krócej niż na Riwierze Tureckiej, zaczyna się później bo dopiero na początku maja i kończy się wcześniej, bo już w na początku października wyjeżdżają ostatni turyście , gdzie na wybrzeżu Morza Śródziemnego turyści zażywają jeszcze kąpieli morskich przy wciąż wysokich temperaturach.

Okolice Bodrum , Marmaris, Fethiye , Kusadasi tzw  Turcja Egejska ma dużo łagodniejszy klimat, jest dużo mniejsza wilgotność niż np. w Alanyi.

 

Pogoda kwietniowa w Turcji jest zróżnicowana. W zależności od regionu pogoda może być inna tego samego dnia, podczas gdy w Alanyi świeci słońce, w Stambule może być pochmurnie i chłodno a w Rize nad Morzem Czarnym mogą padać ulewne deszcze.