Koronawirus w Turcji - Sylwester i Nowy Rok - co można a co jest ograniczone?

 

Planujesz wakacje w Turcji na święta lub Nowy Rok?

Zobacz jakie obecnie kryteria i obostrzenia stosuje Turcja.

 

Turcja jak i wiele krajów europejskich obecnie przeżywa druga falę epidemii koronawirusa. Choć w porównaniu do Polski w Turcji statystyki są dość dobre. Tylko ok.4tys. osób trafia do szpitali z większymi powikłaniami. Na szczęście jest już tendencja spadkowa.

Aby jednak pandemia  nie nabrała tempa rząd turecki ograniczył swobodę poruszania się w weekendy. Obywatele Turcji od piątku od 21:00 do poniedziałku do 5:00 nie mogą wychodzić na ulice. Wyjątkiem jest wyjście do najbliższego dla miejsca zamieszkania sklepu po zakupy spożywcze. Nie jeździ wtedy tez komunikacja miejska. Restauracje wydają posiłki tylko na wynos.

 

Co te obostrzenia wobec koronawirusa oznaczają dla turysty w Turcji?

Otóż obostrzenia te są ważne tylko dla obywateli Turcji. Turyści zagraniczni nie mają takich zakazów. Mogą swobodnie poruszać się po mieście w weekendy a także zwiedzać. Obiekty turystyczne są otwarte do zwiedzania a obsługa w nich pracująca ma prawo pracy w te dni. Jedyna ułomność to taka iż restauracje wydają posiłki tylko na wynos i nie jeżdżą autobusy komunikacji miejskiej czy dolmusze. Natomiast taksówki pracują normalnie.

 

 

Obostrzenia dotknęły też Sylwestra i Nowego Roku w Turcji. Od 31 grudnia 2020 od godz.21:00 do poniedziałku 4 stycznia 2021 do godz.5:00 jest również nakaz pozostania w domu. I podobnie jak wyżej nakaz ten nie dotyczy turystów zagranicznych. Turyści z Polski czy innych krajów przebywający na wakacjach w Turcji mogą poruszać się swobodnie i bezpiecznie po Turcji z dowodem tożsamości czyli w tym przypadku z paszportem. W razie kontroli pokazujemy paszport, który jest dowodem na to iż jesteśmy turystami. Wszystkie obiekty turystyczne w Nowy Rok które jest świętem państwowym będą zamknięte. Podobnie w Sylwestra od godzin południowych wszystko będzie powoli się zamykać. Nie będzie też w tym roku imprez plenerowych na Sylwestra. Z racji tego iż kolejnym dniem po Nowym Roku będzie sobota i niedziela to lenistwo łącznie z kwarantanną weekendową może się przeciągnąć i na te dni. Lepiej więc nie liczyć że obiekty typu muzea i biletowane atrakcje turystyczne będą w te dni czynne. 

Wycieczki fakultatywne w Turcji mogą być i będą organizowane zgodnie z rozkładem na naszej stronie internetowej www.metintour.pl

Wg najnowszych informacji z Polski osoby które będą wracać z zagranicy, również z Turcji po 28/12 będa musiały poddać się 10-dniowej kwarantannie.