Maseczki w Turcji – obowiązek czy nie?

Aktualizacja 9.09.2020

 

Jeśli wybieracie się na wakacje do Turcji i szukacie sprawdzonych informacji odnośnie obowiązku noszenia maseczek ochronnych w Turcji rozwiewamy wasze wątpliwości.

 

Maseczki w przestrzeni publicznej

Maseczki ochronne są w Turcji obowiązkowe w zamkniętych przestrzeniach publicznych jak np. sklep, centrum handlowe, szpital, bank, meczet.

Pamiętajmy, że autobusy komunikacji miejskiej to także zamknięta przestrzeń i należy założyć maseczkę. W autobusach miejskich można zajmować tylko miejsca siedzące.

Od dnia 9 września rząd wprowadził nowy obowiązek zakładania maseczki również w otwartych przestrzeniach publicznych jak parki, plaże publiczne, bulwary, a więc wyjście na spacer po mieście obliguje nas do założenia maseczki. Tyczy sie to również miejsc zatłoczonych na powietrzu jak np. bazary

 

 

Maseczki w hotelach w Turcji

 

Hotele w Turcji stosują swoje własne przepisy jeśli chodzi o noszenie maseczek. Każdy hotel może więc egzekwować je indywidualnie. Najczęściej hotele ograniczają konieczność zakładania maseczki w restauracji w czasie głównych posiłków. Wtedy w restauracji jest dużo osób w jednym czasie. Tylko czasie nakładania jedzenia nosimy maseczkę, ale już przy stoliku możemy swobodnie się czuć i ją zdjąć.

Maseczki w hotelach w Turcji nie są stosowane na plaży hotelowej czy nad basenem.

Z innych praktyk bezpieczeństwa w hotelach stosowane są powszechnie:

- dezynfekcja rąk. Środki do dezynfekcji są rozlokowane w wielu miejscach na terenie hotelu

- ograniczenie liczby osób znajdujących się w windzie

- wydawanie posiłków przez kucharzy

- dystans społeczny

- mierzenie temperatury przy wejściu do hotelu

Mimo iż goście mogą swobodnie poruszać się w wielu miejscach na terenie hotelu w Turcji bez maseczek tak obsługa hotelowa ma bezwzględny nakaz noszenia maseczek w czasie wykonywania pracy.

 

Maseczki na lotniskach w Turcji

Na terenie lotniska należy obowiązkowo mieć założoną maseczkę ochronną. Również podczas całego lotu.

Na teren terminala lotniczego sa wpuszczani tylko pasażerowie z biletami lotniczymi, aby zredukowac przebywanie osób towarzyszących.

Oczywiście w wielu miejscach są dostępne środki do dezynfekcji rąk.

 

 

Maseczki na wycieczkach

 

W autokarach w czasie wycieczek fakultatywnych również należy mieć ze sobą maseczkę.  W autokarach dostępne są środki do dezynfekcji rąk.

Od 9 września w miejscach zwiedzanych zarówno na wolnym powietrzu jak Pamukkale czy Kapadocja jak i w miejscach zamkniętych jak np. na terenie kościołów kutych w skale w Kapadocji należy założyć maseczkę. Przewodnicy informują w których miejscach maseczka będzie konieczna, więc zabierzmy ją ze sobą na wycieczkę fakultatywną w Turcji.