KEMER – to znajdujące się w południowo-zachodniej części Turcji miasto, otoczone wysokimi zboczami gór, które schodząc łagodnie zielonymi wzgórzami do Morza Śródziemnego stanowią piękną wizytówkę tego miejsca. To tutaj znajduje się jedna z najpiękniejszym plaż w tym rejonie, plaża Moonlight. Miasteczko to jest ciche i spokojne, a czas jakby się tu zatrzymał. W pobliżu plaży znajdują się małe klimatyczne, małe kawiarenki, puby, dyskoteki, a po zatoce możemy popływać sobie wynajętymi jachtami. W Kemer zwiedzić można ruiny starożytnego miasta Phaselis oraz Olympos, a z miasta można wyjechać na wycieczki fakultatywne organizowane przez Polskie Biuro Podróży Turcja. Z Kemer można udać się w podróż najszybszą kolejką górską prosto na Olimp, a do odrobiny relaksu zaprasza nas łaźnia turecka Hamam. Kemer to idealne miejsce dla tych, którzy odpoczywać lubią nad spokojną taflą wody, jednak wszyscy miłośnicy atrakcji obfitujących w bardziej ekstremalne przeżycia również znajdą tu coś dla siebie, choćby nawet Rafting po rwących górskich rzekach, albo Quad Safari po wzgórzach pełnych kurzu i błota.
Każdy wypocznie tu na swój sposób, a Kemer pomoże w tym, aby ten urlop był jak najbardziej udany i bogaty w atrakcje turystyczne. Cisza i spokój jakie panują w Kemer pozwalają wypocząć całej rodzinie. Góry, które otaczają region i w związku z tym dominują nad taflą krystalicznie czystej wody, jeszcze potęgują poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Dlatego tak wielu turystów wybiera Kemer jako przystanek w podróży do Turcji. To w końcu pierwszy region odkryty przez podróżnych, dlatego też standardy hotelowe są tu stawiane na najwyższym poziomie tak, aby każdy przybysz czuł się tu idealnie. Jeśli leniwe popołudnia na plaży lub przy hotelowym basenie w pewnym momencie nas znudzi, to znak że trzeba skorzystać z oferty jaką przedstawia Biuro Podróży Turcja i zarezerwować jedną z wielu atrakcyjnych wycieczek fakultatywnych. Każdy będzie mógł w nich znaleźć coś dla siebie i wykorzystać czas spędzony w Turcji najlepiej jak to tylko możliwe.
Znajdująca się w centrum miasta, jest centralnym punktem miasta i miejscem spotkań. Otacza ją bardzo ładnie zaprojektowany plac z fontannami i pomnikiem pierwszego prezydenta Turcji Ataturka.
Stąd rozpoczynają się nasze błękitne jednodniowe rejsy wzdłuż wybrzeża. Do portu zawijają niewielkie statki i prywatne jachty. Duże promy przypływają do portu w Antalyi.
Również w centrum miasta, za portem. To rodzaj skansenu, który przedstawia życie codzienne wędrownych pasterzy nomadów. Można nie tylko zobaczyć narzędzia, namioty, zwierzęta, ale także samemu zasiąść w takim namiocie nomadów na miękkich poduchach i napić się herbaty, kawy po turecku czy nawet anyżówki raki. Wstęp jest płatny.
Nazywana też często górą Olimp, ponieważ wierzono w czasach pogańskich iż na jej szczycie mieszkają bogowie. Szczyt ma wysokość 2365 m n.p.m. i wjeżdża tam kolejka górska. Nasze biuro podróży organizuje właśnie taką wycieczkę fakultatywną. Góra znajduje się w granicach Parku Narodowego Olympos.
• Demre-Myra-Kekova
To miejsca, które koniecznie należy zwiedzić wybierając wycieczkę Demre-Myra-Kekova z Kemer. Około dwie godziny jazdy od Kemer droga nadmorską, piękną aczkolwiek krętą trafiamy do miejscowości Demre, gdzie na zwiedzających czekają dwie atrakcje: kościół św. Mikołaja oraz starożytne stanowisko archeologiczne Mira. Obydwa miejsca związane są nieodłącznie z postacią Św. Mikołaja, który był biskupem Miry w IV w.n.e. kiedy chrześcijaństwo przyszło już na tereny dzisiejszej Turcji. Kościół z niestety splądrowanym przez włoskich piratów sarkofagiem pośmiertnym Mikołaja jest dziś celem turystów głównie z Rosji, którzy przybywają tu w celu pielgrzymkowym do kościoła Mikołaja – patrona Rosji i Moskwy. Dzieci też mogą cieszyć się ze spotkania ze Św. Mikołajem, którego aż trzy różne pomniki, w tym 1 z gromadką dzieci zdobią Demre. Kilka minut drogi od kościoła w czasie naszej wycieczki lokalnej z polskim przewodnikiem położone jest miasto licyjskie Mira. To tu można zobaczyć najlepiej zachowane i najpiękniejsze grobowce licyjskie kute w skałach, a także odrestaurowany antyczny teatr. Obydwie budowle mocno ucierpiały podczas trzęsień ziemi, podobnie jak wyspa Kekova, po której pozostały nieliczne fundamenty, fragmenty nabrzeżnych domów. W czasie wycieczki fakultatywnej Demre-Myra Kekova z Kemer opływamy wyspę statkiem wycieczkowym.
Dojeżdża tu nasza wycieczka lokalna Jeep Safari z Kemer.
Można je odwiedzić w czasie Błękitnego rejsu statkiem (ze statku zabieramy Państwa pontonem na ląd). Miasto założone ok. 7 w. p. n. e. przechodziło z rąk do rąk m.in. Persów, Rzymian. Nie udało się zdobycie tego miasta jedynie Aleksandrowi Wielkiemu – jest to jedyne miasto na terenie dzisiejszej Turcji, któremu w swoim wielkim podboju nie udało się zdobyć Aleksandrowi Wielkiemu. Miasto głównie zasłynęło z uprawy róż i pięknego wonnego olejku, na bazie którego w czasach starożytnych produkowano perfumy. Phaselis stało się ważnym ośrodkiem perfumeryjnym. W mieście zobaczymy m.in. łaźnie, agorę, czy starożytny teatr.
• Olympos
Starożytne miasto licyjskie. Było jednym z sześciu najważniejszych miast regonu Licji, posiadając aż trzy głosy w konfederacji. Miasto Olympos przecięte na dwa brzegi małą rzeką położone jest nad morzem. Miało swój własny port w zatoce, który został zaatakowany przez piratów pod wodzą Zenicetesa. Po ataku Rzymian Zenicetes zamiast się poddać dokonał samospalenia. W Olympos zabytki rozrzucone są pomiędzy widłami rzeki w gąszczu roślinności i na nieco podmokłym terenie, co sprawia, że ruiny są bardziej tajemnicze. Warto wspiąć się na akropol, aby podziwiać widok z góry na opuszczone miasto z pozostałościami teatru, bazyliki, łaźni. Najciekawszym obiektem jest świątynia z dobrze zachowanym portalem wejściowym ku czci boga Hefajstosa, boga ognia, któremu oddawano cześć ze względu na pobliskie zjawisko samozapalnych ogni zwanych Chimerą.
Wieczne ognie, które samoistnie płoną. Jest to tak naprawdę zjawisko naturalne samospalania się gazu wydostającego się ze skał. Wielkość płomieni zależna jest od pór roku i największa jest zimą. Również wpływ na płomienie mają wody gruntowe oraz ciśnienie atmosferyczne. Tym niemniej zjawisko jest intrygujące i szczególnie urocze wieczorem po zachodzie słońca. Wycieczki dla grup zorganizowanych z regionu Kemer rozpoczynamy z miejscowości Çıralı pieszą górską niełatwą dla wszystkich trasą. Z miejscem tym związana jest legenda potwora Chimery – o głowie lwa, tułowiu kozy i ogonie węża. Chimerę pokonał dzielny Bellerofont na lotnym koniu Pegazie, dzięki któremu wzbił się w powietrze. Wg legendy Chimera spoczywa właśnie w Çıralı nieopodal Kemeru. Od dziwnego wyglądu Chimery powstał przymiotnik chimeryczny, który dziś oznacza osobę dziwaczną o kapryśnym usposobieniu.
Z Kemer polecamy więc zdecydowanie wybrać się na Błękitny rejs statkiem wzdłuż wybrzeża. Piękna krystaliczna turkusowa woda oraz niepowtarzalne krajobrazy wapiennych skał i zatoczek, pomiędzy którymi wyłaniają się ruiny miast starożytnych to zdecydowany powód do tego aby wybrać się na rejs po Morzu Śródziemnym z Kemer z naszym biurem podróży.
Każdemu, kto lubi trochę bardziej historię, ale też chce zrobić ładne zdjęcia polecamy wyprawę na całodzienną wycieczkę do Św. Mikołaja, Demre-Myra-Kekova.
Będąc w Kemerze każdy wczasowicz obserwuje z oddali majestatyczny szczyt Tahtali na który wjeżdża kolejka górska Teleferic. Kemer to przecież kurort słynący właśnie z gór i morza które sąsiadują ze sobą tworząc unikalny mikroklimat. I choć słońce z powodu bliskości chmur zachodzi tu szybciej i zasnuwa plaże to z drugiej strony daje przyjemne uczucie chłodu w upalne letnie dni.
Z Kemer też nie jest stosunkowo daleko, aby skorzystać z wycieczki do Pamukkale z naszym polskim biurem. Białe wapienne tarasy przyciągają tu latem dziesiątki tysięcy turystów, chcących skorzystać z kąpieli termalnych i wędrówek po wapiennych skałach.
Kemer jest specyficznym kurortem Turcji, gdzie góry spotykają się z morzem. Szczyty w okolicach Kemer sięgają dużo powyżej 2000 metrów i dają naturalną osłonę w upalne dni. Dzięki temu w ciągu lata nie jest tu tak strasznie gorąco, bo góry dają przyjemny wilgotny chłód.
Kemer to przede wszystkim kamieniste plaże. Najlepiej mieć specjalne buty do wody, aby nie pokaleczyć stóp. Tym niemniej kamienisto-żwirowe dno sprawia, że woda sama się filtruje i jest krystalicznie czysta i przejrzysta. Stąd koniecznie trzeba wybrać się na tzw. Błękitny rejs statkiem, który zawdzięcza swoją nazwę właśnie dzięki czystej turkusowej wodzie Morza Śródziemnego. Oczywiście hotele posiadają swoje własne plaże, ale w okolicy popularnością cieszą się te w okolicach starożytnych miast jak Phaselis czy Olimpos, gdzie można nie tylko poplażować, ale również zwiedzić ciekawe zabytki. Na najpopularniejszej plaży Adrasan - jedynej piaszczystej w rejonie Kemer popularnej wśród Turków można nawet spotkać młode żółwie morskie Caretta Caretta.
W Kemerze w samym centrum tuż obok wieży zegarowej rozkłada się cotygodniowy bazar z warzywami, owocami i wyrobami odzieżowymi, więc nie sposób go ominąć. W ciągu całego tygodnia zakupy można robić na pasażu handlowym udostępnionym dla ruchu wyłącznie pieszych. Funkcjonują tu również typowe sieciowe średniej wielkości markety jak Carrefour, BIM, A101 oraz znany i lubiany 82 Sali Pazari – tu można znaleźć wszelakiej maści drobiazgi do domu, pracy, zabawy, za niewielkie pieniądze.
Większość restauracji zlokalizowana jest nad morzem oraz wokół centrum i placu z wieżą zegarową. Największą popularnością cieszą się oczywiście kebaby serwowane na różne sposoby. Aby zjeść smakowitą rybę pstrąga należy udać się kilkanaście kilometrów z Kemeru do miejscowości Ulupinar. Tu nad niewielką rzeką, wśród lasu zbudowano stoliki na drzewach a także rozprowadzono wodę na zasadzie kaskady i niewielkich wodospadów, co dało niepowtarzalny urok temu miejscu. Tak więc atmosfera miejsca + fantastyczne jedzenie oznacza że należy tam się wybrać. Najlepiej zgłosić się do nas, a my zorganizujemy Państwu popołudniowy wypad do Ulupinar.
Kemer jest dobrze połączone z okolicznymi miejscowościami. Wszędzie można dostać się dolmuszami czyli małymi autobusikami. Cena zawsze aktualna wywieszona nad kierowcą. Dolmusze dobrze oznaczone z napisami docelowej miejscowości i trasa przejazdu. Z Kemer jeżdżą też dolmusze do Antalyi zarówno z centrum miasta jadące wolniej i dłużej jak i po wyjściu na autostradę – tu złapiemy autobusy częściej i bez wielu przystanków dojedziemy szybciej. (to nieco droższe rozwiązanie). W każdym z obydwu przypadków dostaniemy się do Antalyi do końcowego przystanku obok wielkiego centrum handlowego 5M.
Historia Kemer łączy się nieodzownie z historią miast starożytnych w jego najbliższej okolicy czyli Phaselis i Olympos. Do połowy XX w. była to jednak malutka osada, do której można było dotrzeć wyłącznie od strony morza. Mieszkańcy z powodu powodzi ogrodzili się bowiem kamiennym półkolistym murem, który oznacza w języku tureckim Kemer (pas, pasek, coś co okala). W 1960 r. rozpoczęto rozbudowę wioski rybackiej przy współudziale pieniędzy z banku centralnego chcąc uczynić Kemer wizytówką wybrzeża Morza Śródziemnego. Dziś to kwitnące z turystyki miasto, które jednak dzięki swojemu położeniu między morzem i górami nie straciło na walorach przyrodniczych.