Metin Tour Logo
Polska komórka+48 508 736 461tel, sms, Viber, WhatsApp
Turecka komórka+90 531 707 9444tel, sms, Viber, WhatsApp
Polska infolinia22 292 42 19 codz. 9-21opłata jak za połączenie lokalne w Polsce

Sklepy w Turcji.

Jakie sklepy można odwiedzić w Turcji na wakacjach? Gdzie kupować markową odzież, kosmetyki czy papierosy? W jakiej walucie płacić? Podpowiemy gdzie się wybrać za zakupy. 

Jak można się domyśleć turyści najchętniej robią zakupy na bazarze. Natomiast wiadomo, iż na bazarze nie kupimy wszystkiego a do tego należy pamiętać, że zakupy na bazarze wiążą się z koniecznością targowania się w Turcji, a wiele produktów to po prostu podróbki.  Jeśli więc nie lubicie się targować lub po prostu wam to nie wychodzi to warto zajrzeć do tureckich supermarketówgalerii handlowych w Turcji. W każdym mieście znaleźć można sklepy z tańszymi i droższymi produktami, dlatego warto jest odejść nieco od centrum, a znajdziecie sklepiki, w którym te same produkty będą zdecydowanie tańsze. Także w Turcji nie mogło zabraknąć sieciowych marketów typu Carrefour, a w niektórych miastach znajdziemy także sklep z kosmetykami Rossmann. Ceny są bardzo zbliżone do tych w Polsce.

Jak w każdym kraju w Turcji również funkcjonują supermarkety spożywcze i gospodarcze.

Supermarkety w Turcji

Supermarkety w Turcji znajdziemy we wszystkich miejscowościach turystycznych: Alanya, Side, Bodrum, Antalya, Kusadasi, Marmaris. Reklamówki w supermarketach w Turcji były bezpłatne do 2019 roku. Teraz, podobnie jak w Polsce należy liczyć się z opłatami za reklamówki przy kasie. Bez opłat pozostają tylko reklamówki na warzywa, owoce i pieczywo. W sklepach w Turcji można płacić lirami tureckimi, dolarami, euro oraz kartami płatniczymi Visa i Mastercard. Mając dolary lub euro sprzedawca przelicza wartość zakupów po kursie z danego dnia. Reszta natomiast zawsze będzie wydana w walucie tureckiej, czyli lirach. 

Tureckie marki odzieżowe

Mianem centrum handlowego w Turcji określa się skupisko sklepików, butików, galerii wokół dużego supermarketu spożywczo-gospodarczego. W takim centrum handlowym, podobnie jak w Polsce można spędzać długie godziny. Oprócz sklepów znajdują się też tu kawiarnie, restauracje czy parki zabaw dla dzieci oraz kino. Galerie handlowe w Turcji stały się też miejscem weekendowych zakupów Turków. To właśnie lokalnych mieszkańców spotkać można tutaj w weekendy , który spędzają wolny czas z rodzinami czy bliskimi na zakupach. Kupimy tez bardzo dobrej klasy skórzane obuwie. W Turcji są produkowane i cieszą się ogromnym powodzeniem z racji swojej jakości buty marki Hotic czy ekskluzywne Kemal Tanca. Najbardziej popularne i najtańsze tureckie sieciówki z ubraniami to z kolei LC Waikiki, De Facto czy Koton. Znajdziecie je w każdej miejscowości turystycznej. Ceny w sieciówkach czy centrach handlowych są ściśle określone i zgodne z metką. Nie ma możliwości targowania się. Wyprzedaże czy promocje oczywiście są, podobnie jak w Polsce. Zazwyczaj sklepy obniżają swoje ceny wyprzedając na wiosnę kolekcję zimową a na jesień pozbywają się ubrań letnich. Zabudowa centrum handlowego jest taka jaką znamy z kraju, czyli na dole największe sklepy spożywcze i drogerie, środkowe piętro ubrania, buty, a górne pietra zajmują kawiarnie, restauracje oraz kino. 

Tanie tureckie dyskonty 

W Turcji znajdują się 3 dyskonty spożywczo-gospodarcze , które porównać można do znanego nam dobrze sklepu Biedronka, gdzie oprócz artykułów spożywczych znaleźć można również artykuły gospodarstwa domowego, artykuły szkolne, zabawki itp.

  • BIM
  • A101
  • SOK

Dyskonty spożywcze są właściwie w każdej dzielnicy miasta, a więc nie sposób będąc na wakacjach w Turcji nie trafić na taki supermarket spożywczy. Wystarczy zapytać się w swoim hotelu, gdzie taki najbliższy sklep się znajduje. Również można w tych marketach płacić lirami, euro i dolarami po kursie danego dnia. No i co ważne nie trzeba się targować, bo wszystkie produkty mają swoją niezmienną cenę. Wydawanie reszty zawsze będzie w walucie tureckiej. Proszę się nie zdziwić, jeśli dostaniecie o kilka kuruszy (groszy) za mało. W Turcji bowiem prawie w ogóle nie ma monet 1- czy 2- kuruszowych więc nie wydaje się końcówki nawet do 5 kuruszy. I w drugą stronę: jeśli nam brakuje do 5 kuruszy to też nie ma problemu, możemy kupić dany produkt - super sprawa :) jedynym minusem jest to, iż w tych dyskontach nie kupicie alkoholu! Każdy z tych sklepów ma swoje produkty pod nazwą marki dostępną tylko w tym danym dyskoncie.

W Bimie znajdziecie produkty spożywcze firmy DOST , których ceny są niższe od pozostałych, a market SOK np. posiada produkty pod nazwą MIS.

Jednym z najpopularniejszych supermarketów w Turcji jest MIGROS. Jest on większy od pozostałych z dużo większym wyborem asortymentu, gdzie znaleźć można produkty zagranicznych marek. MIGROS posiada również swoją własną pod tą samą nazwą MIGROS. W tym supermarkecie znajdziecie Państwo również alkohole lokalne i importowane.

Oczywiście ceny w supermarketach w Turcji są niższe niż w sklepikach opodal hoteli czy w centrum miasta, blisko zabytków. Można trafić na różne promocje cenowe, są wydawane gazetki promocyjne. Jeśli więc wybieracie się na wakacje do Turcji to oprócz bazarów tureckich warto wybrać się do supermarketu lub dyskontu, aby poznać ceny różnych produktów w Turcji. Supermarkety to przecież nie tylko żywność, którą najlepiej kupić na bazarach ze względu na największą świeżość, ale też ubrania, sprzęt AGD czy artykuły dla dzieci:pampersy, mleka modifikowane czy słoiczki dla maluchów . Możemy też znaleźć w nich produkty sezonowe jak dmuchane materace do kąpieli, wiaderka do piasku dla dzieci etc.

Alkohol w Turcji nie należy do najtańszych. Oczywiście zależy to od rodzaju alkoholu. Najdroższe są alkohole importowane np.: whisky, koniaki czy wódki. Tańsze są oczywiście piwa. Tak więc najlepiej, jeśli udajecie się na wakacje do Turcji zaopatrzyć się w alkohol w sklepie bezcłowym na lotnisku w Polsce. Z racji tego, iż wyjeżdżacie z Unii Europejskiej do Turcji ceny za litr w sklepie bezcłowym dobrej jakości wódki to zaledwie 30 -40zł. Alkohol można kupić w Turcji w dużych supermarketach, gdzie są wydzielone osobne stoiska alkoholowe lub w małych lokalnych sklepikach nazywanymi po prostu "market". W takim markecie zawsze możemy kupić piwo, raki, wódkę czy whisky. Dla odróżnienia nie kupimy alkoholu w dyskontach wymienionych powyżej: BIM, A101, SOK.

Ceny papierosów są również bardzo drogie, co nie przeszkadza Turkom w paleniu, wciąż większość społeczeństwa pali papierosy i nawet wysokie ceny nie są powodem , dla którego można by było porzucić ten nałóg. Podobnie jak z alkoholem w tańszych dyskontach papierosów nie znajdziemy.

Drogerie w Turcji

W Turcji znajdziecie również popularne drogerie np Rossmann lub tureckie odpowiedniki tj.: Eve , Gratis czy Watson. Znajdziecie tam znane światowe marki kosmetyków oraz marki tureckie , które również są świetne jakościwo a niekiedy tańsze od tych znanych marek. Ceny są podobne do tych w Polsce, więc jesli zapomnicie kremu do opalania czy ulubionego tuszu do rzęs, czy perfum, w Turcji też je znajdziecie w tych własnie sklepach.

Miłośnicy zakupów w Turcji będa mieć raj na ziemi. Oprócz bazarów tureckie promenady wypełnione są sklapami, gdzie kupić można absolutnie wszystko. Jeśli nie lubisz się targować, wolisz spokojne zakupy, gdzie możesz przymierzyć np. koszulke, lub dłużej zastanowić się nad wyborem kosmetyków, to supermarkety, dyskonty i drogerie są właśnie dla Ciebie.

Zapraszamy jeszcze do obejrzenia naszego filmiku z wyprawy do tureckich sklepów. Mamy nadzieję że, ułatwi Wam on zakupy w Turcji podczas Waszcyh wakacji.

Miłych zakupów!