RAMADAN – jest świętem ruchomym, które w tym roku zaczyna się 2 kwietnia, a kończy 1 maja. To czas modlitwy, który muzułmanie poświęcają na studiowanie świętych ksiąg Koranu, ale także to czas błogosławieństw, dobroci, postu, jałmużny oraz pracy nad sobą. Po tym czasie następują 3-dniowe święta - Święta Cukru
Podczas Ramadanu od wschodu do zachodu słońca obowiązuje post, oznacza to, że nie można spożywać żadnych pokarmów, ani pić napojów, przyjmować lekarstw (poza osobami przewlekle chorymi) oraz stosować innych używek jak np. papierosy czy przyjemności cielesne.
- osoby starsze lub nieuleczalnie chorzy (zobowiązani są do nakarmienia biednego za każdy dzień w którym nie pościli) - podróżujący oraz kobiety miesiączkujące, będące w ciąży, w połogu, lub karmiące piersią (zobowiązane są do odrobienia postu tzn. pościć w innym terminie tyle dni ile nie pościły) - dzieci (można zachęcać dzieci do postu, aby się do niego przyzwyczajali, a po osiągnięciu dojrzałości płciowej post staje się dla nich obowiązkiem)
Wieczorem po modlitwie rodziny wspólnie zasiadają do kolacji - iftar po zachodzie słońca, a krótko przed świtem do obfitego śniadania – sahur aby zdążyć przed wołaniem do porannej modlitwy. Zalecane są posiłki lekkostrawne, aby po całodniowym okresie nie jedzenia nie obciążać skurczonego żołądka. Przy wysokich temperaturach zalecane są produkty nawadniające, jak np. arbuzy, czy dłużej utrzymujące sytość jak różnego rodzaju pełnoziarniste kasze, a także produkty naturalnie obfitujące w cukier i błonnik jak suszone owoce, nasiona i orzechy. Kolacja ramadanowa nie może obyć się bez wypiekanego specjalnie na ten czas chleba o nazwie pide oraz suszonych daktyli, które zawierają dużo niezbednych minerałów i cukru dla równowagi organizmu.
W tureckiej telewizji oraz w gazetach każdego dnia można sprawdzić w jakich godzinach w poszczególnych miastach wojewódzkich będzie wschód i zachód słońca (różnica jest nawet ponad pół godziny dla różnych miasta). Informowanie ludzi o zachodzie słońca, odbywa się również bardzo obrazowo, są to np. wystrzały z armaty tak jak np. na zamku w Alanyi, fajerwerki lub zapalenie ozdobnych światełek na meczetach. Na czas ramadanu na ulicach miast i w oknach domów pojawiają się kolorowe ozdoby i lampiony.
Miesiąc kończy się świętem Seker Bayram. W tym dniu muzułmanie odwiedzają się nawzajem, składają sobie życzenia i obdarowują prezentami.
Niestety w tym roku koniec ramadanu oraz następujące po nim 3-dniowe święta przypadają na tzw. "majówkę".
1 maja - wigilia
2 maja - 1 dzień świąt
3 maja - 2 dzień świąt
4 maja - 3 dzień świąt
Urzędy i banki są w tym czasie zamknięte. Od 30 kwietnia do 8 maja wielu urzędników i pracowników z całej Turcji ma więc urlop świąteczny. W związku z tym w tym czasie możemy spodziewać się najazdu turystów nie tylko z Europy ale i samych Turków. Turcy właśnie w okresie świątecznym najliczniej wyjeżdżają do hoteli na kilkudniowe wakacje. W tym okresie świątecznym również ceny hoteli i innych usług są wyższe niż normalnie, a mimo to w hotelach wręcz brakuje miejsc. Kto więc jeszcze nie zarezerwował wakacji na weekend majowy w 2022 w Turcji musi się więc pospieszyć.
- niektóre restauracje w ciagu dnia mogą świadczyć tylko usługi na wynos, catering. - mogą być skrócone godziny zwiedzana obiektów turystycznych. - lokalne małe zakłady rzemieślnicze mogą być zamknięte. - ze względu na to, że ludzie poszczący są bardziej nerwowi czy chaotyczni, trzeba być jeszcze bardziej ostrożnym na ulicy, czy targując się w sklepie ze sprzedawcą. - nie ma wieczornych rozrywek a godziny otwarcia niektórych sklepów są ograniczone do 18:00. - w ciągu dnia na ulicach zobaczymy zdecydowanie mniej miejscowych osób.
Natomiast sklepy odzieżowe czy bazary są czynne normalnie.
Nie jest to czas specjalnie uciążliwy, ale pamiętajmy, aby szanując osoby, które poszczą nie spożywać posiłków ani napojów publiczne na ławkach w parku czy na plaży. Nie proponujmy także osobom poszczącym zakazanych w tym czasie używek.