RAMADAN – to ruchomy okres postu i modlitwy oraz dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego, opartego na cyklach księżycowych. To czas, w którym muzułmanie poświęcają się modlitwie, studiowaniu Koranu, a także praktykowaniu dobroci, jałmużny i pracy nad sobą. Po zakończeniu Ramadanu następują trzydniowe Święta Cukru (Şeker Bayramı), będące radosnym zakończeniem postu. Podczas Ramadanu od wschodu do zachodu słońca obowiązuje post, oznacza to, że nie można spożywać żadnych pokarmów, ani pić napojów, przyjmować lekarstw (poza osobami przewlekle chorymi) oraz stosować innych używek jak np. papierosy, czy przyjemności cielesne.
IFTAR - czyli kolacja Ramadanowa Wieczorem po modlitwie rodziny wspólnie zasiadają do kolacji - iftar po zachodzie słońca, a krótko przed świtem do obfitego śniadania – sahur, aby zdążyć przed wołaniem do porannej modlitwy. Zalecane są posiłki lekkostrawne, aby po całodniowym okresie nie jedzenia nie obciążać skurczonego żołądka. Przy wysokich temperaturach zalecane są produkty nawadniające, jak np. arbuzy, czy dłużej utrzymujące sytość jak różnego rodzaju pełnoziarniste kasze, a także produkty naturalnie obfitujące w cukier i błonnik jak suszone owoce, nasiona i orzechy. Kolacja ramadanowa nie może obyć się bez wypiekanego specjalnie na ten czas chleba o nazwie pide oraz suszonych daktyli, które zawierają dużo niezbędnych minerałów i cukru dla równowagi organizmu.
W tureckiej telewizji oraz w gazetach każdego dnia można sprawdzić w jakich godzinach w poszczególnych miastach wojewódzkich będzie wschód i zachód słońca (różnica jest nawet ponad pół godziny dla różnych miasta). Informowanie ludzi o zachodzie słońca, odbywa się również bardzo obrazowo, są to np. wystrzały z armaty tak jak np. na zamku w Alanyi, fajerwerki lub zapalenie ozdobnych światełek na meczetach.
Na czas ramadanu na ulicach miast i w oknach domów pojawiają się kolorowe ozdoby i lampiony.
Miesiąc kończy się świętem Seker Bayram. W tym dniu muzułmanie odwiedzają się nawzajem, składają sobie życzenia i obdarowują prezentami.
Jakie zmiany w codziennym funkcjonowaniu, możemy zaobserwować w Turcji w trakcie Ramadanu?
Natomiast sklepy odzieżowe czy bazary są czynne normalnie. Nie jest to czas specjalnie uciążliwy, ale pamiętajmy, aby szanując osoby, które poszczą nie spożywać posiłków ani napojów publiczne na ławkach w parku czy na plaży. Nie proponujmy także osobom poszczącym zakazanych w tym czasie używek.
Święta kończące Ramadan to ruchome święto, które każdego roku przypada w innym terminie zgodnie z kalendarzem muzułmańskim. To czas, gdy w Turcji urzędy i banki są zamknięte, a wielu pracowników korzysta z urlopu. W związku z tym można spodziewać się wzmożonego ruchu turystycznego, zwłaszcza ze strony Turków, którzy chętnie wyjeżdżają na kilkudniowe wakacje. W tym okresie ceny hoteli i usług są wyższe, a dostępność miejsc mocno ograniczona. Jeśli ktoś planuje podróż do Turcji w tym czasie, warto pomyśleć o rezerwacji z wyprzedzeniem i sprawdzić, kiedy dokładnie przypadają te święta przed planowaniem własnego urlopu.