Metin Tour Logo
Polska komórka+48 508 736 461tel, sms, Viber, WhatsApp
Turecka komórka+90 531 707 9444tel, sms, Viber, WhatsApp
Polska infolinia22 292 42 19 codz. 9-21opłata jak za połączenie lokalne w Polsce

Ramadan w Turcji. Jak sie obchodzi i czy ma to wpływ na turystykę?

Co to jest Ramadan i kiedy wypada w 2024r.?

RAMADAN – jest świętem ruchomym, które w tym roku zaczyna się 11 marca, a kończy 9 kwietnia. To czas modlitwy, który muzułmanie poświęcają na studiowanie świętych ksiąg Koranu, ale także to czas błogosławieństw, dobroci, postu, jałmużny oraz pracy nad sobą. Po tym czasie następują 3-dniowe święta - Święta Cukru (Şeker Bayramı) Podczas Ramadanu od wschodu do zachodu słońca obowiązuje post, oznacza to, że nie można spożywać żadnych pokarmów, ani pić napojów, przyjmować lekarstw (poza osobami przewlekle chorymi) oraz stosować innych używek jak np. papierosy, czy przyjemności cielesne.

Z postu zwolnione są:

  • osoby starsze lub nieuleczalnie chorzy (zobowiązani są do nakarmienia biednego za każdy dzień w którym nie pościli) podróżujący oraz kobiety miesiączkujące, będące w ciąży, w połogu, lub karmiące piersią (zobowiązane są do odrobienia postu tzn. pościć w innym terminie tyle dni ile nie pościły)
  • dzieci (można zachęcać dzieci do postu, aby się do niego przyzwyczajali, a po osiągnięciu dojrzałości płciowej post staje się dla nich obowiązkiem).

Jak w praktyce wygląda świętowanie Ramadanu w Turcji?

IFTAR - czyli kolacja Ramadanowa Wieczorem po modlitwie rodziny wspólnie zasiadają do kolacji - iftar po zachodzie słońca, a krótko przed świtem do obfitego śniadania – sahur, aby zdążyć przed wołaniem do porannej modlitwy.  Zalecane są posiłki lekkostrawne, aby po całodniowym okresie nie jedzenia nie obciążać skurczonego żołądka. Przy wysokich temperaturach zalecane są produkty nawadniające, jak np. arbuzy, czy dłużej utrzymujące sytość jak różnego rodzaju pełnoziarniste kasze, a także produkty naturalnie obfitujące w cukier i błonnik jak suszone owoce, nasiona i orzechy. Kolacja ramadanowa nie może obyć się bez wypiekanego specjalnie na ten czas chleba o nazwie pide oraz suszonych daktyli, które zawierają dużo niezbędnych minerałów i cukru dla równowagi organizmu.

W tureckiej telewizji oraz w gazetach każdego dnia można sprawdzić w jakich godzinach w poszczególnych miastach wojewódzkich będzie wschód i zachód słońca (różnica jest nawet ponad pół godziny dla różnych miasta).  Informowanie ludzi o zachodzie słońcaodbywa się również bardzo obrazowo, są to np. wystrzały z armaty tak jak np. na zamku w Alanyi, fajerwerki lub zapalenie ozdobnych światełek na meczetach.

Na czas ramadanu na ulicach miast i w oknach domów pojawiają się kolorowe ozdoby i lampiony.

Miesiąc kończy się świętem Seker Bayram. W tym dniu muzułmanie odwiedzają się nawzajem, składają sobie życzenia i obdarowują prezentami.

Jakie zmiany w codziennym funkcjonowaniu, możemy zaobserwować w Turcji w trakcie Ramadanu?

  • niektóre restauracje w ciągu dnia mogą świadczyć tylko usługi na wynos, catering. - mogą być skrócone godziny zwiedzana obiektów turystycznych.
  • lokalne małe zakłady rzemieślnicze mogą być zamknięte.
  • ze względu na to, że ludzie poszczący są bardziej nerwowi czy chaotyczni, trzeba być jeszcze bardziej ostrożnym na ulicy, czy targując się w sklepie ze sprzedawcą
  • nie ma wieczornych rozrywek, a godziny otwarcia niektórych sklepów są ograniczone do 18:00.
  • w ciągu dnia na ulicach zobaczymy zdecydowanie mniej miejscowych osób.

Natomiast sklepy odzieżowe czy bazary są czynne normalnie. Nie jest to czas specjalnie uciążliwy, ale pamiętajmy, aby szanując osoby, które poszczą nie spożywać posiłków ani napojów publiczne na ławkach w parku czy na plaży. Nie proponujmy także osobom poszczącym zakazanych w tym czasie używek.

Czy Ramadan wpływa na turystykę w Turcji?

Na szczęście w tym roku koniec ramadanu oraz następujące po nim 3-dniowe święta przypadają w kwietniu po naszych świętach Wielkanocnych.

9 kwietnia - wigilia

10 kwietnia - 1 dzień świąt

11 kwietnia - 2 dzień świąt

12 kwietnia - 3 dzień świąt

Urzędy i banki są w tym czasie zamknięte. Od 6 do 14 kwietnia wielu urzędników i pracowników z całej Turcji ma więc urlop świąteczny. W związku z czym w tym czasie możemy spodziewać się najazdu także tureckich turystów. Turcy właśnie w okresie świątecznym najliczniej wyjeżdżają do hoteli na kilkudniowe wakacje. W tym okresie świątecznym również ceny hoteli i innych usług są wyższe niż normalnie, a mimo to w hotelach wręcz brakuje miejsc. Kto więc jeszcze nie zarezerwował wakacji w Turcji w tym czasie musi się więc pospieszyć.