Metin Tour Logo
Polska komórka+48 508 736 461tel, sms, Viber, WhatsApp
Turecka komórka+90 531 707 9444tel, sms, Viber, WhatsApp
Polska infolinia22 292 42 19 codz. 9-21opłata jak za połączenie lokalne w Polsce

Fakty i mity o trzęsieniu ziemi w Turcji

Co z wakacjami w Turcji ? Czy bieżące wydarzenia na granicy turecko-syryjskiej wpłyną na organizację Waszych wakacji w Turcji? Czy w 2023 roku będzie można bezpiecznie przyjechać do Turcji ?

Wielu z Was zastanawia się pewnie czy nie odwołać swoich już zakupionych wakacji w Turcji, albo czy nie wybrać innego kierunku wakacyjnego na tegoroczny urlop. Być może obawiacie się o bezpieczeństwo związane z trzęsieniem ziemi, które miało miejsce 6 lutego br. na terenie wschodniej Turcji. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu rozwiejemy Wasze wątpliwości lub odpowiemy na dręczące Was pytanie i Turcja będzie ciągle Waszym numerem jeden na spędzenie czasu wolnego.

Czy Turcja jest bezpieczna na wakacje ?

Jak już zapewne wiecie Turcja to kraj prawie 3 razy większy od Polski. Prowincje, czyli tzw. województwa dotknięte trzęsieniem ziemi znajdują się na wschodzie Turcji w regionie mało popularnym turystycznie. Miejsca te np. Hatay, miejscowość, która została najbardziej zniszczona podczas trzęsienia oddalona jest od Alanyi znajdującej się na Riwierze Tureckiej o 600km. Wybrzeże Egejskie z popularnymi kurortami takimi jak Bodrum i Kuşadası dzieli od tego miejsca 1000km. Gdzie dla porównania nasze Polskie Góry, czyli Zakopane z Gdańskiem dzieli ponad 600km.

Riwiera Turecka, czyli znane Wam miejscowości tj.: Alanya, Side, Belek, Kemer czy Antalya to miejsca najbezpieczniejsze na mapie Turcji pod względem ruchów płyt tektonicznych. Teren ten jest nieaktywny sejsmicznie, czasami są odczuwalne wstrząsy, ale o bardzo lekkiej sile trzęsień ziemi które mają miejsce na morzu lub na Cyprze. Nie są one na tyle mocne, aby mówić o nich w mediach, tym samym wiedzą o nich tylko osoby, które je poczuły. No właśnie i tu nasuwa się pytanie, o którym pewnie zapominamy podczas wyboru destynacji na wakacje. Grecja, wyspy Greckie takie jak Kreta czy Cypr to właśnie  miejsca, gdzie trzęsienia ziemi pojawiają się naprawdę dużo częściej niż w Turcji. Włochy i popularna Sycylia to również region aktywny sejsmicznie i czy to powoduje, że nie ma tam turystów, no nie.

Nie dajmy się zwariować

Dlatego tak ważne jest, aby nie podejmować pochopnych decyzji rezygnacji z wyjazdu do Turcji. Trzęsienie, które nawiedziło ostatnio wschodnią Turcję była ogromne, dlatego media na całym świecie pokazywały relacje z tego miejsca. Tysiące ludzi śledziło doniesienia w social mediach, co wpłynęło na niepokój osób, które już mają zarezerwowane miejsca w hotelach i na wątpliwości wśród osób, które planowały przylecieć do Turcji w tym sezonie letnim.

Przygotowania do sezonu turystycznego 2023

Osoby, które choć raz wcześniej odwiedziły Turcję, zgodzą się z nami, że Turcja oferuje bogatą ofertę wypoczynkową, hotele o wysokich standardach, a w rozsądnej i przestępnej cenie. Turcy zawsze są mili i pomocni wobec turystów, dlatego w tym ciężkim czasie, warto o nich pomyśleć. Pomimo tragedii jaka dotknęła ten kraj to Riwiera Turecka i Wybrzeże Egejskie już zaczynają przygotowania na nadchodzący sezon 2023, hotele kończą remonty, porządkowane są plaże po zimie, zaczynają sie otwierać butiki i bazarki które tak liczne odwiedzane są również przez polskich turystów. Turcja jest krajem, który jest dobry dla każdego. Osoby starsze znajdą tutaj świetne tereny do spacerów, mnóstwo klimatycznych kawiarenek i miejsc do wypoczynku na świeżym powietrzu. Miłośnicy życia nocnego również będą mieć do wyboru kluby, dyskoteki, lokale z muzyką na żywo itp. Rodziny z dziećmi odnajdą tutaj świetne parki, place zabaw, wypożyczalnie rowerów, parki wodne. Każdy odnajdzie coś dla siebie. Wasze wakacje to swego rodzaju również wsparcie finansowe Turcji, Wasz przyjazd na pewno ucieszy i podbuduje lokalnych mieszkańców, dlatego pomimo nieszczęścia jakie się wydarzyło mamy nadzieję, że polscy turyści jak zawsze licznie wybiorą Turcję na niezapomniane wakacje.

Co wiemy o trzęsieniu ziemi w Turcji

6 lutego (poniedziałek) godzina 4:17 rano czasu lokalnego już zapisała się w kartach historii Turcji jako jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi tego kraju. Dwa wstrząsy o sile 7.7 i drugie tego samego dnia popołudniu o sile 7.6 doprowadziły do śmierci prawie 45 tysięcy osób w dziesięciu prowincjach wschodniej Turcji: Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis i Malatya. W wyniku tego kataklizmu ponad 830 tysięcy budynków zostało zawalonych lub częściowo zniszczonych, a ponad 500 tysięcy mieszkańców zostało bez dachu na głową. 

Pomoc Polski dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Turcji

Cały świat włączył się w pomoc zaraz po trzęsieniu ziemi w tym również polska grupa ratownicza Husar Poland, w skład której wchodziło 76 strażaków i 8 wyszkolonych psów, którzy do Turcji wylecieli już następnego dnia. W trakcie kilkudniowej misji ratowniczej udało im się wydobyć spod gruzów 12 osób. Zostały uruchomione liczne zbiórki pieniędzy i darów dla osób poszkodowanych, które trwają do teraz, gdyż ogrom zniszczeń i pomocy jaka jest potrzebna jest wciąż na dużą skalę.

Czy atrakcje turystyczne ucierpiały podczas trzęsienia ziemi ?

Region dotknięty trzęsieniem ziemi to również miejsca turystyczne odwiedzane podczas pielgrzymek do Turcji, czy podczas wycieczek zorganizowanych. Wśród Polaków wciąż nie są one tak popularne jak wypoczynek w kurortach turystycznych, ale inne narodowości np. Niemcy, Anglicy czy turyści z Chin najczęściej odwiedzali właśnie te regiony. Niestety podczas trzęsienia ziemi runęły mury zamku w Gaziantep. W gruzach legło między innymi jego dwanaście wież. Fortyfikacja wzniesiona przez Rzymian w II lub III wieku n.e. nie przetrwała kataklizmu naszych czasów.

"Żelazne bariery wokół zamku zostały rozrzucone po okolicznych chodnikach, zawalił się również mur oporowy obok zamku. W niektórych bastionach zaobserwowano duże pęknięcia"- opisała turecka państwowa agencja informacyjna Anadolu.

Jednak nie wszystkie atrakcje turystyczne ucierpiały. Pierwszy kościół, o którym wspomina Pismo Święte z grotą Św. Piotra w prowincji Hatay czy stanowisko archeologiczne w regionie Şanlıurfy- Gobeklitepe, okrzykniete przez archeologów najstarszym miejscem kultu stworzonym przez człowieka zostały nienaruszone i ciągle można je odwiedzać.

Pomoc dla poszkodowanych od Metin Tour

Nasze biuro Metin Tour również zorganizowało zbiórkę darów dla mieszkańców Hatay i naszym autokarem zostały one zawiezione potrzebującym, a w drodze powrotnej autokary, które na co dzień jeżdżą na wycieczki z naszymi turystami, przewiozły osoby poszkodowane w region Alanyi i do Bodrum.

Czekamy na Was w Turcji

Nasze biuro Metin Tour również na Was czeka. Jeśli w tym sezonie ponownie tak licznie nas wybierzecie, skorzystacie z naszych wycieczek, odwiedzicie nasze biura stacjonarne i ponownie nam zaufacie, że z nami Wasze wakacyjne plany zrealizowane będą na 100%, to będzie nam bardzo miło i mamy nadzieję do zobaczenia.