Święta Bożego Narodzenia w Polsce mają swój urok. Piękne ozdoby, ogromne choinki, a to wszystko przykryte sporą warstwą śnieżnego puchu (o ile zima jest prawdziwą zimą). I mimo że lubimy tradycyjną kolację wigilijną w gronie rodziny. To jednak niektórzy z nas chcą święta spędzić nieco inaczej niż zwykle i wybierają podróż do miejsc bardziej egzotycznych. I tak niektórzy zamiast choinki wybierają palmy i słoneczną plażę, inni z kolei wybierają na przykład święta w Turcji. I chociaż jest to kraj muzułmański to w bardzo dużym stopniu uległ on magii Świąt Bożego Narodzenia, dostosowując ją pod siebie, ale nie odzierając z czysto komercyjnych zalet.
Choć może się to wydawać dziwne to mieszkańcy Turcji w okresie świąt bożonarodzeniowych uwielbiają wysyłać sobie kartki z życzeniami lub dekorować swoje domy, prawie tak bogato jak wpisane jest to w naturę przedmieść w Stanach Zjednoczonych. Z marketingowego punktu widzenia Turcja święta Bożego Narodzenia traktuje bardzo poważnie i z równą częstotliwością co w innych krajach Europy lub w Stanach nadają świąteczne reklamy i wystawiają na sprzedaż świąteczne produkty, a szał kupowania prezentów nie jest ani trochę mniejszy niż w Polsce.
Niemal każde centrum handlowe, szczególnie w zachodniej części Turcji, już na kilka tygodni przed świętami przystrojone jest w przepiękne choinki i oświetlone lampkami, dając tym samym niepowtarzalny klimat tego miejsca, nie inaczej jak w innych zakątkach świata. Co więcej oprócz ozdób w centrach handlowych można spotkać św. Mikołaja, który obdarowuje dzieci słodyczami i drobnymi upominkami. Ten element świąt jest akurat w Turcji niczym zadziwiającym, wszak św. Mikołaj był biskupem Miry (Demre w dzisiejszej Turcji).
Jeśli więc chcecie spędzić święta Bożego Narodzenia w Turcji, to jeśli mimo ucieczki z rodzimego kraju nadal chcecie pozostać w klimacie wszechobecnych świątecznych elementów to znajdziecie je jedynie w zachodniej części Turcji. Na wschodzie kraju tradycja ta niechętnie zagościła, dlatego trudno będzie tu spotkać jakiekolwiek oznaki świąt.
Sylwester nie jest oficjalnym świętem w Turcji, ale w ten dzień szkoły, urzędy, a nawet niektóre markety są zamykane już w godzinach popołudniowych. Noworoczne święto w Stambule rozpoczyna się na placu Taksim, będącym sercem tegoż miasta. Na placu gromadzi się kilka tysięcy osób i bawi się podczas koncertów, aż do symbolicznego pokazu fajerwerków o północy.
Świętowanie Sylwestra i Nowego Roku zaczyna na stałe wpisywać się w turecką kulturę, chociaż wschodnia część kraju oraz konserwatywni muzułmanie, a także wszyscy ci którzy w żadne sposób nie utożsamiają się z europejskim i amerykańskim zwyczajem, sprzeciwiają się obchodom zarówno Świąt Bożego Narodzenia jak i Nowego Roku. Co więcej dla wyznawców islamu świętowanie Nowego Roku może być uznawane jako grzech, ze względu na fakt iż początek roku muzułmańskiego ma miejsce pierwszego dnia muharrama, czyli pierwszego miesiąca kalendarzowego. Nie zmienia to jednak faktu, że Turcja coraz chętniej przyjmuje do swojej tradycji zarówno święta jak i Sylwestra i Nowy Rok. Jeśli zatem chcesz poczuć magię świąt w innym kraju niż Polska i zobaczyć jak wyglądają obchody w Turcji to polecamy świąteczny urlop w Turcji.