Metin Tour Logo
Polska komórka+48 508 736 461tel, sms, Viber, WhatsApp
Turecka komórka+90 531 707 9444tel, sms, Viber, WhatsApp
Polska infolinia22 292 42 19 codz. 9-21opłata jak za połączenie lokalne w Polsce

Wycieczki Fakultatywne Didim - atrakcje - zabytki. Co warto zobaczyć w Didim?

DIDIM to miejscowość położona w południowo-zachodniej części Turcji nad Morzem Egejskim. Charakterystyczny punkt miasta to starożytna świątynia Apollina. W porównaniu do innych regionów turystycznych Turcji, Didim to bardzo spokojne i ciche miasteczko, gdzie życie nocne nie jest tak mocno rozwinięte jak chociażby w Marmaris. Z tego też powodu jest idealnym miejscem na wypoczynek dla rodzin z dziećmi. Polskie Biuro Podróży Turcja na pewno zorganizuje czas dla całej familii. Zainteresować turystów w każdym wieku powinien Rejs piracki po krystalicznym Morzu Egejskim. A po relaksującej i zarazem pełnej przygód wyprawie warto wybrać się również na wycieczkę nad Jezioro Bafa, słynącego ze starożytnego miasta i pięknych góskich krajobrazów. Plusem dla regionu Didim jest to, że wszystkie atrakcje turystyczne i wycieczki kończą się w ten sam sposób – wracamy do spokojnego miasteczka z dala od zgiełku i do swojego hotelu.

Didim to jeden z mniejszych kurortów tureckich, znajdujący się nad Morzem Egejskim pomiędzy innymi znanymi kurortami Kuşadası i Bodrum. Zamieszkuje go ok. 60 tysięcy mieszkańców. To miejsce na miły i spokojny odpoczynek dla całych rodzin. Długa i szeroka promenada nadmorska wzdłuż plaży Altınkum sprawi wiele przyjemności wielbicielom spacerów. Są tu zarówno zabytki historyczne, takie jak świątynia Apollina, ale także miejsca rekreacyjne, jak np. Aquapark. Na całodzienne wycieczki fakultatywne można wybrać się do Efezu czy Dalyan. Biuro podróży Metin Tour działające lokalnie w Didim zorganizuje wypady w najatrakcyjniejsze zakątki regionu.

Atrakcje i zabytki Didim – co warto zobaczyć w Didim:

Świątynia Apollina

Jedno z najważniejszych miejsc kultu Apollina w starożytnym świecie, miejsce słynnej wyroczni Apollina. Pierwsza świątynia powstała w VIII w. p.n.e. zbudowana przez greckich osadników, wtedy jeszcze nie tak potężna - z ołtarzem, miejscem przepowiedni przy bijącym źródle oraz drzewem laurowym Apollina. Większa z brązowym posągiem Apollina powstała w VI w.p.n.e., posiadała aż 112 kolumn i stała się bardzo ważnym miejscem kultu religijnego. Ściągali do tego miejsca wszyscy pragnący poznać swoją przyszłość. Nad świętym źródełkiem pod wpływem rozpylanych oparów w trans wpadała przepowiadająca przyszłość kobieta. Jej przekaz interpretowali przedstawiciele rodziny Branchidów, którzy byli zarządcami tej świątyni. Tym, który założył według legendy świątynię był Branchos, w którym zakochał się Apollo i przekazał mu dar przepowiadania przyszłości, który Branchos wykorzystał - założył wyrocznię w Didymie. Do wyroczni prowadziła tzw. Święta Droga z oddalonego o 17 km Miletu udekorowana posągami bogów, rodziny Branchidów oraz posągami zwierząt, które można je oglądać w Muzeum w Milecie oraz w Muzeum brytyjskim w Londynie). Świątynia uległa zniszczeniu przez Persów, posąg Apollina wywieziony, rodzina Bronchidów wygnana, a źródło wyschło. Świątynia na jakiś czas popadła w ruinę aż do czasów Aleksandra Wielkiego, który ją rozbudował, sprowadził na nowo posąg Apollina, a źródełko zaczęło bić od nowa. Nowopowstała świątynia Apollina w Didymie liczyła sobie aż 124 kolumny. Była zaraz po świątyni Artemidy w Efezie najważniejszym miejscem kultu w Anatolii, a także drugą co do ważności wyroczni starożytnej zaraz za wyrocznią delficką. W czasach Bizancjum świątynia została przekształcona w kościół, a w 1453 roku strawiło ją trzęsienie ziemi. Zapraszamy was na nietypową wycieczkę która łączy ziwedzanie słynnej świątyni Apollina z przejażdżką quadami.

Plac miejski z pomnikiem Atatürka

pierwszego prezydenta Turcji - ogromny plac w centrum miasta z fontannami, będący miejscem uroczystości państwowych.

Pomnik Posejdona

witający wszystkich odwiedzających Didim u wejścia głównego na promenadę z Bulwaru Atatürka.

D-marina

piękna nowoczesna marina jachtowa, mogąca pomieścić do 600 jachtów; ma przyciągnąć wielu armatorów i rozwinąć turystykę w Didim. Zbudowana w 2009 roku posiada supermarket, klub, restauracje, hotel.

Atrakcje w okolicach Didim - co warto zwiedzić:

Efez

Z Didim niedaleko jest już do starożytnego miasta Efez. To niezwykłe miejsce jest najczęściej wybieraną z wycieczek fakultatywnych z Didim. W antycznym Efezie można podziwiać wspaniale zachowaną architekturę okresu rzymskiego z ogromnym teatrem, łaźniami rzymskimi, czy biblioteką Celsusa. Chętni mogą skorzystać z propozycji naszego biura podróży w Didim i podjechać z przewodnikiem do niewielkiego sanktuarium na szczycie Góry Słowików, gdzie znajduje się Dom Matki Boskiej.

Rejs statkiem

Będąc w Didim koniecznie trzeba zaliczyć rejs statkiem pirackim wzdłuż wybrzeża, w czasie którego możemy pływać w czystych wodach Morza Egejskiego. Jedna z ładniejszych zatok w Didim nazywa się Akbük.

• Adaland

W Didim jest też aquapark, do którego wstęp (oczywiście płatny) mają zarówno goście hotelowi jak i mieszkańcy miasta. Biuro Podróży Turcja proponuje jednak wycieczkę fakultatywną do pobliskiego aquaparku w Kusadasi, która jest bezkonkurencyjną alternatywą. Aquapark Adaland w Kusadasi to perełka w Turcji jeśli chodzi o parki rozrywki wodnej, uchodzi za 1 z 10 największych aquaparków na świecie. Podzielony na dwie sekcje: aquapark, delfinarium i seapark, gdzie można popływać z rekinami w klatkach.

• Wyspa Kos

Choć z Didm Grecja tuż tuż jedyne połączenie z wyspami Kos, czy Rodos są z miasta Bodrum, toteż wycieczka na Kos z Didim tak naprawdę zaczyna się transferem z hoteli i przejazdem do Bodrum, gdzie przesiadamy się na prom. Na wyspie Kos każdy może spożytkować czas według własnego uznania. To urocze miasteczko ma typowy charakter grecki.

• Dalyan

Dla spragnionych wrażeń przyrodniczych lokalne biuro podróży Turcja przygotowało szalone Jeep Safari oraz rejs po rzece Dalyan, w czasie którego zobaczyć można żyjące na wolności

wielkie morskie żółwie Caretta Caretta.

• Zaginiona Atlantyda

Na uwagę zasługuje jezioro Bafa (Bafa Gӧlü). W czasach starożytnych jezioro było zatoką Morza Egejskiego. Położone były nad nią takie miasta jak Milet, Priene, Myus. Jednak gwałtowny proces nanoszenia piasku przez rzekę Büyük Menderes spowodował odcięcie zatoki od morza i stopniowy kolejny upadek wspomnianych starożytnych miast. Jezioro ma dziś słono-słodką wodę i jest środowiskiem życia wielu gatunków ryb i ptaków m.in. węgorze, leszcze, pelikany, kormorany.

• Priene - Milet

Wokół Didim istnieją jeszcze dwa starożytne miasta Priene oraz Milet. W Priene założonym w 1000r.p.n.e. najważniejszymi zabytkami były świątynie Zeusa, Demeter ale przede wszystkim świątynia Ateny Polias z ogromnym posągiem Ateny bitym na monetach tego miasta. Posąg Ateny Polias był odwzorowaniem tego z Partenonu w Atenach. Milet natomiast był najważniejszym miastem jońskim, położony nad zatoka Lutmijską posiadał aż cztery porty, dzięki którym rozwinął się handel morski, zwłaszcza z Wenecją. Miasto założone przez mitologicznego Miletosa, syna Apollo. Miasto zostało opuszczone po zamuleniu przez deltę rzeki Wielki Menderes i odcięciu miasta od morza. Mieszkańcem Miletu był słynny matematyk Tales. Obecnie w Milecie można oglądać wiele pozostałości, m.in. teatr na 15 tysięcy, miejsc oraz łaźnie Faustyny (żony Marka Aureliusza).

Klimat w Didim

W Didim lato jest stosunkowo krótkie i wysoki sezon wycieczkowy trwa zaledwie przez trzy miesiące: czerwiec, lipiec i sierpień. Potem miasteczko się stopniowo wyludnia, a zimą jest odwiedzane przez właścicieli mieszkań wakacyjnych głównie z Anglii. Jako że miasto położone jest w zatoce, nie wieją tu tak silne wiatry jak w niedalekim Bodrum.

Plaże w Didim

Didim położone jest przy dosyć długiej plaży Altınkum (Złoty Piasek), a jej przedłużenia to Gümüşkum (Srebrny Piasek) oraz Sarıkum (Żółty Piasek). Większy odcinek plaży w centrum jest dostępny dla wszystkich, a leżaki i materace płatne, dalej od centrum niektóre hotele mają wyznaczone własne bezpłatne plaże.

Zakupy i bazary w Didim

Cotygodniowy bazar turecki w Didim odbywa się w mieście w soboty. Sprzedawane są  głównie warzywa i owoce, sery, oliwki, ale też podróbki tureckie znanych światowych marek odzieżowych. Aby kupić markowe oryginalne rzeczy wiele osób udaje się z Didim do Sӧke (ok.50km) do outletu Novada, który jest typowym shopping mallem. W Sӧke w środy odbywa się też cotygodniowy targ.

Gastronomia w Didim

Turcja ma wspaniałą kuchnię, niestety trochę zbeszczeszczoną napływem Brytyjczyków, których trudno namówić na lokalne jedzenie. Powstało więc mnóstwo punktów, które sprzedaje fast foody, typu hamburger, czy restauracje serwujące angielskie śniadanie. Jednak można znaleźć tu też bardzo dobre i stosunkowo niedrogie lokale tureckie - te najlepsze zlokalizowane na Atatürk Bülvarı, obok siebie znajduje się tu Kebab Salonu i Ҫorba Salonu (restauracja z zupami). Polecamy szczególnie tę drugą, bo Turcy gotują przeróżne smaczne zupy - kilka odmian flaków, np. işkembe czy paҫa.

Komunikacja w Didim

W obrębie miasta kursują oczywiście dolmusze, którymi można dojechać do starożytnej Didimy ze świątynią Apollina - to tylko 4 km od centrum Didim. Didim znajduje się nieco na uboczu, do głównej trasy D525 wiodącej do większych miast, takich jak Milas, Sӧke, czy Aydin (stolica prowincji) należy przejechać 20 km.

Historia Didim

Miasto Didim znane było już w starożytności ze względu na świątynię Apollina z wyrocznią, która była drugą co do ważności zaraz po wyroczni w Delfach. Dzięki temu miasto rozwijało się choć było w dużym stopniu zależne od większego Miletu. Kiedy miasto zdobyli Turcy nazwali go Yoranda, po I wojnie światowej przemianowano na Hisar, czyli zamek a w latach '50 na Yeni Hisar, czyli Nowy Zamek. Ze względu na to, iż zamków, czy nowych zamków jest w Turcji mnóstwo w 1997 roku powrócono do pierwotnej nazwy Didim.